Decatur Alabama Kennel Club Decatur, AL 2021-11-13
Posted by: Mary Dukes
Total Entry: 1102
Best In Show
- Judge: Danelle Brown
- Breed: Pekingese
- Name: GCH Livanda Del Potro
Reserve Best In Show
- Judge: Danelle Brown
- Breed: German Shepherd Dog
- Name: GCHP Gem-N-I River Of Urloved CGC
Junior Showmanship
- Judge: Dr. Andrea Bradford, MD
- Entry: 12
- Class: Open Senior
- Name: O'Malley McGee
- Breed: Pointer
Best In Show: Nat'l Owner Handled Series
- Judge: Sharon Masnick
- Entry: ---
- Breed: Standard Poodle
- Name: CH Chase Mischievous Debonair
Reserve Junior Showmanship
- Judge: Dr. Andrea Bradford, MD
- Entry: 12
- Class: Novice Junior
- Name: Sullivan Smith
- Breed: Smooth Dachshund
Reserve Best In Show: Nat'l Owner Handled Series
- Judge: Sharon Masnick
- Entry: ---
- Breed: Shetland Sheepdog
- Name: GCH Beckon Small Talk
Sporting Group
- Judge: Sulie Greendale-Paveza
- Entry: 136
- Breed: Chesapeake Bay Retriever
- Name: GCHS Valhallas BRF The Man In Black SH
- Breed: Golden Retriever
- Name: GCH Starrise Downbound Train RN CGC
- Breed: Vizsla
- Name: GCHS Lorac's Great Expectations
- Breed: English Cocker Spaniel
- Name: GCHP Foxwoods Ivywood All Hallows Eve
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Hound Group
- Judge: Pam Peat
- Entry: 200
- Breed: Greyhound
- Name: GCHS Sky Hi Hunt Song Of Fire And Ice
- Breed: Bluetick Coonhound
- Name: GCHP Evenstar-Wesridge's One Hail Of A Man
- Breed: Longhaired Dachshund
- Name: GCHP Brownwood RT's Peace On Earth SL CGC
- Breed: Wirehaired Dachshund
- Name: GCH Jeric's Pocket Full Of Sunshine W
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Working Group
- Judge: Dr. Andrea Bradford, MD
- Entry: 157
- Breed: Portuguese Water Dog
- Name: GCHG Chasinwaves Bon Jovi
- Breed: Doberman Pinscher
- Name: GCHB Jager's Perfectly Designed For Silhouette
- Breed: Alaskan Malamute
- Name: GCHB Vykon's I Got Chills RE FDC CGC TKN
- Breed: Great Dane
- Name: CH Stardust's King Of Late Night
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Terrier Group
- Judge: Peggy Beisel-McIllwaine
- Entry: 109
- Breed: Norwich Terrier
- Name: GCHS Roserock's The Gambler FDC
- Breed: Norfolk Terrier
- Name: GCHB Orchard Hill I Can Explain
- Breed: Dandie Dinmont Terrier
- Name: GCHS King's Mtn Henry Higgins
- Breed: Cairn Terrier
- Name: GCHS Nicairn Tulipa Hjo Got The Spirit
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Toy Group
- Judge: Sharon Masnick
- Entry: 203
- Breed: Pekingese
- Name: GCH Livanda Del Potro
- Breed: Havanese
- Name: GCHG Zona Rosa's In A New York Minute
- Breed: Toy Manchester Terrier
- Name: GCH Rustic Lane Across The 8th Dimension @Fwaggle
- Breed: Pomeranian
- Name: GCHP Mountain Crest My Boy Watson
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Non-Sporting Group
- Judge: Gayle Denman
- Entry: 135
- Breed: Standard Poodle
- Name: GCHG Lakeridge My Daddy's A Big Spender
- Breed: Bichon Frise
- Name: GCHS Tauro Svajunas
- Breed: Bulldog
- Name: CH Iron City's Bits Of Lightning
- Breed: Shiba Inu
- Name: Frerose Flaming Star
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Herding Group
- Judge: James Mitchell
- Entry: 162
- Breed: German Shepherd Dog
- Name: GCHP Gem-N-I River Of Urloved CGC
- Breed: Pembroke Welsh Corgi
- Name: GCHP Trifecta Fantasia CGC TKA
- Breed: Briard
- Name: GCHG Ne Orageux's Nudge Nudge Wink Wink
- Breed: Shetland Sheepdog
- Name: GCHS Luckbag's What A Beatiful Jasmine Flower
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Best in Miscellaneous Class
- Judge: ---
- Entry: ---
- Breed: ---
- Name: ---
Unofficial results and subject to change
The following are tentative results sent in weekly from the AKC Field Reps. Only those shows attended by AKC Field Reps are listed and the results are posted as soon as possible after receipt. These results are unofficial and subject to change pending AKC confirmation.