Columbia Kennel Club, Inc. Concord, NC 2021-11-19
Posted by: Mark Desrosiers
Total Entry: 566
Best In Show
- Judge: Mrs. Edy Dykstra-Blum
- Breed: Bluetick Coonhound
- Name: GCHP Evenstar-Westridge One Hail Of A Man
Reserve Best In Show
- Judge: Mrs. Edy Dykstra-Blum
- Breed: Australian Terrier
- Name: GCHG Samabel Hot Fudge Sundae
Junior Showmanship
- Judge: Ms. Lee Whittier
- Entry: 7
- Class: Open Intermediate
- Name: Addison Lancaster
- Breed: Smooth Coat Chihuahua
Best In Show: Nat'l Owner Handled Series
- Judge: Dr. Gary L. Sparschu
- Entry: 245
- Breed: Siberian Husky
- Name: GCH Trillium Blue's Sweetgrass The Shadow Returns
Reserve Junior Showmanship
- Judge: Ms. Lee Whittier
- Entry: 7
- Class: Master
- Name: Taylor Stone
- Breed: Belgian Tervuren
Reserve Best In Show: Nat'l Owner Handled Series
- Judge: Dr. Gary L. Sparschu
- Entry: 245
- Breed: English Springer Spaniel
- Name: GCHB Sweetpea's Midsummer Night Magic TKN BCAT CGC
Sporting Group
- Judge: Mrs. Barbara Dempsey Alderman
- Entry: 64
- Breed: Wirehaired Vizsla
- Name: GCHS Blaythorn's Midsummer Nights Dream
- Breed: Labrador Retriever
- Name: GCHS Loretta Labs Persistence Of Memory
- Breed: Golden Retriever
- Name: GCHS Casey's Almost Famous
- Breed: English Springer Spaniel
- Name: GCHB Sweetpea's Midsummer Night Magic TKN BCAT CGC
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Hound Group
- Judge: Ms. Nancy Bodine
- Entry: 97
- Breed: Bluetick Coonhound
- Name: GCHP Evenstar-Wesridge's One Hail Of A Man
- Breed: Beagle (over 13")
- Name: GCHS Honey Pot To Bee Or Not To Bee
- Breed: Borzoi
- Name: GCH Krasivi Volga
- Breed: Rhodesian Ridgeback
- Name: GCHP Lyonnese Blueprint Of A Legend
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Working Group
- Judge: Mr. John Schoeneman
- Entry: 57
- Breed: Siberian Husky
- Name: GCH Trillium Blue's Sweetgrass The Shadow Returns
- Breed: Greater Swiss Mountain Dog
- Name: GCHS Fireside's Drums Of Autumn NJP NAP BN
- Breed: Boxer
- Name: Beevee's N'Gem's Miracle On Ice
- Breed: Doberman Pinscher
- Name: GCHG Macaco's Preston
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Terrier Group
- Judge: Mr. Michael J. Dougherty
- Entry: 24
- Breed: Australian Terrier
- Name: GCHG Samabel Hot Fudge Sundae
- Breed: Airedale Terrier
- Name: CH Longvue Make My Day With Tailsup
- Breed: Staffordshire Bull Terrier
- Name: CH Knowjokes Favorite One It Seems CA BCAT TKN
- Breed: Scottish Terrier
- Name: Destiny's One Tuff Cookie
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Toy Group
- Judge: Dr. Gary L. Sparschu
- Entry: 167
- Breed: Pomeranian
- Name: Kimmilove Pure Love Macho
- Breed: Shih Tzu
- Name: GCHG Wendee's Believe Me Darling
- Breed: Pug
- Name: GCHP Pennwood Kinetta Coachie's Pride And Joy
- Breed: Japanese Chin
- Name: GCH Dizzy & Hapichin Stop And Stare
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Non-Sporting Group
- Judge: Mrs. Donnelle Richards
- Entry: 77
- Breed: French Bulldog
- Name: GCHB Central Valley's Razzle Dazzle For Sapphire Skies
- Breed: Dalmatian
- Name: GCHS Sunnyoaks Buzzer Beater
- Breed: Miniature Poodle
- Name: GCHG Encor Lauris Fashionista
- Breed: Chow Chow
- Name: GCH Lo-Re' Pepperland Waiting For The Thunder
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Herding Group
- Judge: Mr. Del Richards
- Entry: 80
- Breed: Australian Shepherd
- Name: GCHB Copperridge's Wortha Risk On Riverlook BCAT FDC
- Breed: Briard
- Name: GCHS Tambrie's Potion Number Nine
- Breed: Shetland Sheepdog
- Name: GCHS Luckbag's What A Beatiful Jasmine Flower
- Breed: Smooth Collie
- Name: CH Clearvu's Mid Summer's Night Dream
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Best in Miscellaneous Class
- Judge: ---
- Entry: ---
- Breed: ---
- Name: ---
Unofficial results and subject to change
The following are tentative results sent in weekly from the AKC Field Reps. Only those shows attended by AKC Field Reps are listed and the results are posted as soon as possible after receipt. These results are unofficial and subject to change pending AKC confirmation.