AUGUSTA KENNEL CLUB, INC. North Augusta, SC 2014-10-04
Posted by: Bryan Martin
Total Entry: 637
Best In Show
- Judge: Mr. James E. Noe
- Breed: Standard Poodle
- Name: Michele Polito
Reserve Best In Show
- Judge: Mr. James E. Noe
- Breed: Bullmastiff
- Name: GCH Ishana Kerberos Guardian Of The Way
Junior Showmanship
- Judge: Jacqueline Stacy
- Entry: 16
- Class: Master
- Name: MacKenzie Jones
- Breed: Boxer
Best In Show: Nat'l Owner Handled Series
Not offered.
Reserve Junior Showmanship
- Judge: ---
- Entry: ---
- Class: ---
- Name: ---
- Breed: ---
Reserve Best In Show: Nat'l Owner Handled Series
- Judge: ---
- Entry: ---
- Breed: ---
- Name: ---
Sporting Group
- Judge: Mr. James E. Noe
- Entry: 113
- Breed: English Springer Spaniel
- Name: GCHP Cerise Blindside
- Breed: Irish Setter
- Name: GCH Windrose Dressed To Kill
- Breed: Vizsla
- Name: GCH Ky'sWynn'N Fantasy Maker
- Breed: Brittany
- Name: GCH Dogwood Hollow So Be It
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Hound Group
- Judge: Jacqueline Stacy
- Entry: 59
- Breed: Rhodesian Ridgeback
- Name: GCH Elmo's Dreamboy
- Breed: Whippet
- Name: CH Bo-Bett Appraxin Angel
- Breed: Wirehaired Dachshund
- Name: GCH Leoralee's Baywatch Mw
- Breed: Rhodesian Ridgeback
- Name: GCH Celtic Lore's Moonlight And Magic
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Working Group
- Judge: Mr. James E Frederiksen
- Entry: 73
- Breed: Bullmastiff
- Name: GCH Ishana Kerberos Guardian Of The Way
- Breed: Portuguese Water Dog
- Name: GCH Aviator's Blackjack Legacy
- Breed: Black Russian Terrier
- Name: GCH Over The Moon About Arbalet
- Breed: Siberian Husky
- Name: GCH Highlander's Rumour Has It
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Terrier Group
- Judge: Jacqueline Stacy
- Entry: 33
- Breed: Smooth Fox Terrier
- Name: CH Waybrook Broxden Christain Dior
- Breed: American Staffordshire Terrier
- Name: GCH Cicero's Clash Of The Titans
- Breed: Staffordshire Bull Terrier
- Name: GCH Sylon Bruce Of Ringmaster
- Breed: Australian Terrier
- Name: CH Dreamweaver's Abeyta Abeona
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Toy Group
- Judge: Mr. Terry Stacy
- Entry: 114
- Breed: Cavalier King Charles Spaniel
- Name: GCH Manor House Right As Rain
- Breed: Miniature Pinscher
- Name: BuBic Checking It Twice
- Breed: Toy Fox Terrier
- Name: CH WesAnn's God Of Thunder
- Breed: Italian Greyhound
- Name: GCH Trotwood July Fourth Rocket Of Bo-Betts
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Non-Sporting Group
- Judge: Mr. James E Frederiksen
- Entry: 85
- Breed: Standard Poodle
- Name: Michele Polito
- Breed: Keeshond
- Name: GCH Trumpet's Gimme Back My Bullets
- Breed: Nederlandse Kooikerhondje
- Name: GCH Hopecrest's Monkey Business CM14
- Breed: Dalmatian
- Name: GCH Rockstar Thanewood Freewheeling
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Herding Group
- Judge: Jacqueline Stacy
- Entry: 67
- Breed: Puli
- Name: GCH Cordmaker Topsy Turvey
- Breed: German Shepherd Dog
- Name: CH Valle Vue's Movin On
- Breed: Australian Shepherd
- Name: CH Paramount Pinesprings Pillow Talk
- Breed: Pembroke Welsh Corgi
- Name: GCH Riverside Xtra Style
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Best in Miscellaneous Class
- Judge: No Entries
- Entry: ---
- Breed: ---
- Name: ---
Unofficial results and subject to change
The following are tentative results sent in weekly from the AKC Field Reps. Only those shows attended by AKC Field Reps are listed and the results are posted as soon as possible after receipt. These results are unofficial and subject to change pending AKC confirmation.