Shoreline Dog Fanciers Association of Orange County Costa Mesa, CA 2021-12-11
Posted by: Lawrence Cornelius
Total Entry: 1089
Best In Show
- Judge: Mrs. Sharon Ann Redmer
- Breed: Miniature Poodle
- Name: GCH Logo's White Knight At Ebony
Reserve Best In Show
- Judge: Mrs. Sharon Ann Redmer
- Breed: Border Terrier
- Name: GCHS Meadowlake High Times
Junior Showmanship
- Judge: Mrs. Chris Ann Moore
- Entry: 14
- Class: Open Senior
- Name: Olivia Uyeno
- Breed: Belgian Malinois
Best In Show: Nat'l Owner Handled Series
- Judge: Dr. Troy Clifford Dargin
- Entry: 381
- Breed: Pekingese
- Name: GCHB Royalsilk's Deluxe Edition
Reserve Junior Showmanship
- Judge: Mrs. Chris Ann Moore
- Entry: 14
- Class: Open Senior
- Name: Brielle Villarreal
- Breed: Bulldog
Reserve Best In Show: Nat'l Owner Handled Series
- Judge: Dr. Troy Clifford Dargin
- Entry: 381
- Breed: Border Terrier
- Name: GCH Rangel Fizzing Whizbees SE FDC CA BCAT RATM
Sporting Group
- Judge: Ms. Bonnie P.Threlfall
- Entry: 168
- Breed: Flat-Coated Retriever
- Name: GCH Beachcliff Lenni-Riddle Milles Tweenus
- Breed: Weimaraner
- Name: GCHP Simpatico Journey Of Thrills
- Breed: German Shorthaired Pointer
- Name: GCHB Shortales & Coronet Unforgettable Fire
- Breed: Parti Cocker Spaniel
- Name: GCHG My-Ida Ho N Conquest's Make Your Mark
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Hound Group
- Judge: Mr. Robert E Hutton
- Entry: 183
- Breed: Grand Basset Griffon Vendeen
- Name: GCHB Sidekick's Life Is a Highway
- Breed: Norwegian Elkhound
- Name: GCH Republik's Murder She Wrote
- Breed: Whippet
- Name: GCH Arwen Bohemian Rhapsody
- Breed: Afghan Hound
- Name: CH Summerwinds Truley Egotistical
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Working Group
- Judge: Ms. Nancy Amburgey
- Entry: 194
- Breed: Portuguese Water Dog
- Name: Rustyco Back In Black
- Breed: Boxer
- Name: GCHP Irondale's The Legend Exists
- Breed: Rottweiler
- Name: CH Dark Waters Remington Her Majestys Flagship
- Breed: Greater Swiss Mountain Dog
- Name: GCHS Cedarcoves Geordie Rodeo Next Generation
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Terrier Group
- Judge: Dr. Troy Clifford Dargin
- Entry: 113
- Breed: Border Terrier
- Name: GCHS Meadowlake High Times
- Breed: Parson Russell Terrier
- Name: GCHB Blossom Valley High Hopes Henry Of Stillwater
- Breed: Irish Terrier
- Name: GCHB Rockledge Mctavish Of Meath
- Breed: Soft Coated Wheaten Terrier
- Name: GCHB Kolohe It's Raining Sunshine
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Toy Group
- Judge: Mr. Robert E Hutton
- Entry: 132
- Breed: Pekingese
- Name: GCHS Dunkirk Just One More Time
- Breed: Havanese
- Name: GCHG Wynmarks Les Bijouxs Rock n Rolz at Reverie
- Breed: Pomeranian
- Name: GCH Tova's Faster Than Lightning
- Breed: Cavalier King Charles Spaniel
- Name: GCHP Castle Peak Field Of Dreams
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Non-Sporting Group
- Judge: Mr. Robert E Hutton
- Entry: 162
- Breed: Miniature Poodle
- Name: GCH Logo's White Knight At Ebony
- Breed: Tibetan Terrier
- Name: CH Salishan's Lord Of The RIngs
- Breed: Keeshond
- Name: CH Summerwind Frequent Flyer
- Breed: Lhasa Apso
- Name: GCHB Summerhill Rufkins Ryde Of Paul Revere
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Herding Group
- Judge: Mr. Vincent G. Mulligan
- Entry: 136
- Breed: Bouvier des Flandres
- Name: GCH Bon Idee's Secret Agent Man
- Breed: Shetland Sheepdog
- Name: Show Biz Ringleader
- Breed: Rough Collie
- Name: GCHG Valley Park Serendipity At Bald Ridge
- Breed: Bearded Collie
- Name: Starlight Dream Mission
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Best in Miscellaneous Class
- Judge: ---
- Entry: ---
- Breed: ---
- Name: ---
Unofficial results and subject to change
The following are tentative results sent in weekly from the AKC Field Reps. Only those shows attended by AKC Field Reps are listed and the results are posted as soon as possible after receipt. These results are unofficial and subject to change pending AKC confirmation.