Valley Forge Kennel Club, Inc. Oaks, PA 2021-12-12
Posted by: Jeffrey Wright
Total Entry: 1269
Best In Show
- Judge: Mr. Raymond V. Filburn Jr.
- Breed: Maltese
- Name: CH Martin's Time Bomb Puff
Reserve Best In Show
- Judge: Mr. Raymond V. Filburn Jr.
- Breed: Mastiff
- Name: GCHP Southport Aires God Of War
Junior Showmanship
- Judge: Ms. Cheryl Burns
- Entry: 18
- Class: Open Intermediate
- Name: Raina McCloskey
- Breed: Whippet
Best In Show: Nat'l Owner Handled Series
- Judge: Ms. Sharol Candace Way
- Entry: ---
- Breed: Lhasa Apso
- Name: CH Diamella Oh My Goodness
Reserve Junior Showmanship
- Judge: Ms. Cheryl Burns
- Entry: 18
- Class: Open Senior
- Name: Moira McGroarty
- Breed: Australian Terrier
Reserve Best In Show: Nat'l Owner Handled Series
- Judge: Ms. Sharol Candace Way
- Entry: ---
- Breed: Smooth Collie
- Name: GCHS Sunway Greyfriar Black Dahlia
Sporting Group
- Judge: Mr. Bradley Jenkins
- Entry: 249
- Breed: English Cocker Spaniel
- Name: GCHP Foxwood Ivywood All Hallows Eve
- Breed: English Springer Spaniel
- Name: GCHP Cerise Bonanza
- Breed: Welsh Springer Spaniel
- Name: GCHG Mystic Acres At Camden Yards SEN SCN SBN
- Breed: Field Spaniel
- Name: GCHG Bruce's Living The Life @ Upland
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Hound Group
- Judge: Ms. Sharol Candace Way
- Entry: 213
- Breed: Scottish Deerhound
- Name: GCHS Foxcliff Claire Randall Fraser
- Breed: Pharaoh Hound
- Name: GCHS Hallam Desert Phoenix Bkhu's Max One In A Million
- Breed: Sloughi
- Name: CH Almaboubin Aafiq
- Breed: Wirehaired Dachshund
- Name: GCHS Tarlyn Piece Of My Heart Millenia MW
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Working Group
- Judge: Mr. Gary K. Newton
- Entry: 223
- Breed: Mastiff
- Name: GCHP Southport Aires God Of War
- Breed: Bullmastiff
- Name: GCHG River Regions Remington CGC TKN VHMA
- Breed: Boxer
- Name: GCHP Pure Pride's Never Love Again
- Breed: Neapolitan Mastiff
- Name: GCH Bijoux Della Vecchia Roma ll
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Terrier Group
- Judge: Mr. Espen Engh
- Entry: 98
- Breed: Parson Russell Terrier
- Name: Let's Rock Xtremely Fast
- Breed: Smooth Fox Terrier
- Name: GCHS Chelten Harewood Tainted Apple
- Breed: Kerry Blue Terrier
- Name: GCHB Kilgawny Working Class Boy
- Breed: Norwich Terrier
- Name: GCH Country Girl Miss Micki
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Toy Group
- Judge: Mr. Bradley Jenkins
- Entry: 107
- Breed: Maltese
- Name: CH Martin's Time Bomb Puff
- Breed: Smooth Coat Chihuahua
- Name: GCHP Dartan Diamonds Are Forever At Viva
- Breed: Japanese Chin
- Name: GCH Touche's Truth Be Told
- Breed: Toy Manchester Terrier
- Name: GCHG Rustic Lane Not My Planet From Fwagle @ Absolut
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Non-Sporting Group
- Judge: Mr. Espen Engh
- Entry: 142
- Breed: Schipperke
- Name: CH Whispering Pines Lover Boy
- Breed: Keeshond
- Name: GCHS Traleigh Trans Am
- Breed: Bichon Frise
- Name: GCHP Encores Once Upon A Dream
- Breed: Lhasa Apso
- Name: CH Diamella Oh My Goodness
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Herding Group
- Judge: Mr. Gary K. Newton
- Entry: 165
- Breed: Old English Sheepdog
- Name: GCH Deja Blu The Show Must Go On At Dynamax
- Breed: Belgian Sheepdog
- Name: GCH Chancerys Chanel RN
- Breed: Australian Shepherd
- Name: GCHS Northbay Xshell That's A Wrap DJ
- Breed: Belgian Malinois
- Name: GCHP Broadcreek's Darth Vader Of Darste
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Best in Miscellaneous Class
- Judge: Mr. Gary K. Newton
- Entry: 2
- Breed: Dutch Shepherd
- Name: Midnightsunladyofthenight
Unofficial results and subject to change
The following are tentative results sent in weekly from the AKC Field Reps. Only those shows attended by AKC Field Reps are listed and the results are posted as soon as possible after receipt. These results are unofficial and subject to change pending AKC confirmation.