Manatee Kennel Club, Inc. Brooksville, FL 2022-01-10
Posted by: Mike Szabo
Total Entry: 1805
Best In Show
- Judge: Mrs. Wendy G. Willhauck
- Breed: Beagle (over 13")
- Name: GCHP Kazuri's All I Want For Christmas
Reserve Best In Show
- Judge: Mrs. Wendy G. Willhauck
- Breed: French Bulldog
- Name: GCHP Fox Canyon's I Won The War At Goldshield CGC CGCA CGCU TKN
Junior Showmanship
- Judge: Mr. C. David Stout
- Entry: 17
- Class: Open Senior
- Name: Jessica Braatz
- Breed: English Setter
Best In Show: Nat'l Owner Handled Series
- Judge: Mrs. Rita A. Figg
- Entry: 345
- Breed: Rhodesian Ridgeback
- Name: CH Bindura's The Last Dragon
Reserve Junior Showmanship
- Judge: Mr. C. David Stout
- Entry: 16
- Class: ---
- Name: Luke Waters
- Breed: Wire Fox Terrier
Reserve Best In Show: Nat'l Owner Handled Series
- Judge: Mrs. Rita A. Figg
- Entry: 345
- Breed: Great Dane
- Name: GCHS Shades Tapestry Of Stetson Ty Silver Linings
Sporting Group
- Judge: Mrs. Linda Hurlebaus
- Entry: 293
- Breed: Irish Water Spaniel
- Name: GCHS Poole's Ide Sargeant SloaneCD RN MX MXJ XF
- Breed: Lagotto Romagnolo
- Name: GCHG Kan Trace Very Cheeky Chic
- Breed: Brittany
- Name: GCHP Brigadier Shamrock All Silver Stars
- Breed: Clumber Spaniel
- Name: GCHB Cajun & Rainsway's America Runs On Dunkin'
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Hound Group
- Judge: Mrs. Barbara Dempsey Alderman
- Entry: 210
- Breed: Beagle (over 13")
- Name: GCHP Kazuri's All I Want For Christmas
- Breed: English Foxhound
- Name: GCH Monocacy Bend's Lady Of The Chase
- Breed: Ibizan Hound
- Name: GCHS Harehill's I Insist
- Breed: Afghan Hound
- Name: GCH Tahkira Macchiato
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Working Group
- Judge: Mr. Lloyd J. Constantine-Amodei
- Entry: 330
- Breed: Newfoundland
- Name: GCHP Pouch Cove's Alright Alright Alright
- Breed: Portuguese Water Dog
- Name: GCHP Far Away Black Star CGC TKI
- Breed: Giant Schnauzer
- Name: GCHG Lagniappe's From The Mountains To The Bayou
- Breed: Siberian Husky
- Name: GCHP Highlander's Snow Pilot
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Terrier Group
- Judge: Mr. Roberto Velez-Pico
- Entry: 225
- Breed: West Highland White Terrier
- Name: CH Vision Of Vertragus
- Breed: Sealyham Terrier
- Name: GCHP Goodspice Efbe Money Stache
- Breed: Welsh Terrier
- Name: GCH Brightluck's Image At Bayleigh
- Breed: Airedale Terrier
- Name: GCHS Singing Hills They Call The Win Moriah Owagginaire
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Toy Group
- Judge: Mrs. Linda Hurlebaus
- Entry: 261
- Breed: Affenpinscher
- Name: GCHG Tamarin Tattoo
- Breed: Havanese
- Name: GCHP Kolmar's & Los Feliz The Man Of Steel
- Breed: Papillon
- Name: GCHP Wingssong This Could Be Love
- Breed: Toy Manchester Terrier
- Name: GCHG Rustic Lane Not My Planet From Fwaggle @ Absolut
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Non-Sporting Group
- Judge: Mr. Dana P. Cline
- Entry: 216
- Breed: French Bulldog
- Name: GCHP Fox Canyon's I Won The War At Goldshield CGC CGCA CGCU TKN
- Breed: Bulldog
- Name: GCHG Bright Lights Rocyn's 24k Magic
- Breed: Standard Poodle
- Name: GCHG Dawin Heart's Desire
- Breed: Xoloitzcuintli
- Name: CH Sonadora Del Rey
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Herding Group
- Judge: Mr. Raymond V. Filburn Jr.
- Entry: 263
- Breed: German Shepherd Dog
- Name: GCHP Gem-N-I River Of Urloved CGC
- Breed: Pumi
- Name: GCHS Aprodombi Meresz Maszat Marci
- Breed: Berger Picard
- Name: GCHG Double D's Magical Mystery Tour
- Breed: Australian Shepherd
- Name: CH Bayshore Stonehaven Dust Bunny
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Best in Miscellaneous Class
- Judge: Mr. John Constantine-Amodei
- Entry: 1
- Breed: Teddy Roosevelt Terrier
- Name: Barnett's He's A Whle Lot Of Dax
Unofficial results and subject to change
The following are tentative results sent in weekly from the AKC Field Reps. Only those shows attended by AKC Field Reps are listed and the results are posted as soon as possible after receipt. These results are unofficial and subject to change pending AKC confirmation.