MAD RIVER VALLEY KENNEL CLUB, INC. Urbana, OH 2014-10-11
Posted by: Sandra D'Andrea
Total Entry: 646
Best In Show
- Judge: James M. Brown
- Breed: English Setter
- Name: GCH Stargaze'R 'N Wingfield Wait Wait Don'T Tell
Reserve Best In Show
- Judge: James M. Brown
- Breed: Norwich Terrier
- Name: GCH Ma-Ya Stormin' Norman
Junior Showmanship
- Judge: James M. Brown
- Entry: 8
- Class: Open Intermediate
- Name: Hunter Calvelage
- Breed: Tibetan Spaniel
Best In Show: Nat'l Owner Handled Series
- Judge: James M. Brown
- Entry: 221
- Breed: Norwich Terrier
- Name: GCH Ma-Ya Stormin' Norman
Reserve Junior Showmanship
- Judge: ---
- Entry: ---
- Class: ---
- Name: ---
- Breed: ---
Reserve Best In Show: Nat'l Owner Handled Series
- Judge: ---
- Entry: ---
- Breed: ---
- Name: ---
Sporting Group
- Judge: Betsy A. Yates
- Entry: 96
- Breed: English Setter
- Name: GCH Stargaze'R 'N Wingfield Wait Wait Don'T Tell
- Breed: Black Cocker Spaniel
- Name: GCH Mar-K's Black Diamond
- Breed: German Shorthaired Pointer
- Name: CH Seven Hills Hurrikane Force
- Breed: Pointer
- Name: GCH Oncore MyKyna Run To Daylight
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Hound Group
- Judge: Susan St. John Brown
- Entry: 94
- Breed: Beagle (over 13")
- Name: CH Tashtins Lookin For Trouble
- Breed: Irish Wolfhound
- Name: GCH Kerryarc Breawyn Ffynnon Garw
- Breed: Wirehaired Dachshund
- Name: GCH Raydachs Ride My Ducati Sw
- Breed: Longhaired Dachshund
- Name: GCH Gemdach Don't Blame Me
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Working Group
- Judge: Roger D. Gifford
- Entry: 157
- Breed: Rottweiler
- Name: GCH Avator Cosmac Storm
- Breed: Great Pyrenees
- Name: GCHP Rivergroves Chateau De Castelnau
- Breed: Doberman Pinscher
- Name: CH Cambria's Ziggy Stardust
- Breed: Bernese Mountain Dog
- Name: GCH Carma Que's Hillbilly Champagne
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Terrier Group
- Judge: James J. Ham
- Entry: 59
- Breed: Norwich Terrier
- Name: GCH Ma-Ya Stormin' Norman
- Breed: Russell Terrier
- Name: GCH Baylock Heart Of Fire
- Breed: Border Terrier
- Name: Ketku's Loch Cu Navy Seal
- Breed: Cairn Terrier
- Name: CH Scotch Broom Airie MacNiall
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Toy Group
- Judge: Mr. Frank J Washabaugh
- Entry: 83
- Breed: Chinese Crested
- Name: GCH Dejavu I Want'A Talk About Me
- Breed: Japanese Chin
- Name: GCH Randalets Wok N In Sunshine
- Breed: Smooth Coat Chihuahua
- Name: GCH South Folk's Sweet Harmony
- Breed: English Toy Spaniel (Blenheim & Prince)
- Name: CH Loujon Thornwood Little Jacob
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Non-Sporting Group
- Judge: Susan St. John Brown
- Entry: 73
- Breed: Chinese Shar-Pei
- Name: GCH Shine's Deck The Halls
- Breed: French Bulldog
- Name: GCH Floresta's LuckDragon CGC
- Breed: Bulldog
- Name: GCH Mousers Royal Regent
- Breed: Shiba Inu
- Name: GCH Kumi One Ten Soldier
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Herding Group
- Judge: Mr. Robert R. Frost
- Entry: 81
- Breed: Australian Shepherd
- Name: CH Copperridge's Unforgettable
- Breed: Border Collie
- Name: CH Avatar Bayshore Dare Ewe To Be A Hot Shot
- Breed: Shetland Sheepdog
- Name: CH Wistwin Tickertape
- Breed: German Shepherd Dog
- Name: GCH Windfail's Blah Blah Blah V Chablis
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Best in Miscellaneous Class
- Judge: None entered
- Entry: ---
- Breed: ---
- Name: ---
Unofficial results and subject to change
The following are tentative results sent in weekly from the AKC Field Reps. Only those shows attended by AKC Field Reps are listed and the results are posted as soon as possible after receipt. These results are unofficial and subject to change pending AKC confirmation.