Mount Ogden Kennel Club, Inc. Logan, UT 2022-05-22
Posted by: Diana Wilson
Total Entry: 585
Best In Show
- Judge: Mr. Randy E. Garren
- Breed: Rottweiler
- Name: GCHP Chancellors "Radioactive" Thanos V Barste
Reserve Best In Show
- Judge: Mr. Randy E. Garren
- Breed: Weimaraner
- Name: GCHP Simpatico Journey Of Thrills
Junior Showmanship
- Judge: Mrs. Chris Ann Moore
- Entry: 26
- Class: Open Intermediate
- Name: Harper Bogle
- Breed: German Shorthaired Pointer
Best In Show: Nat'l Owner Handled Series
Not offered.
Reserve Junior Showmanship
- Judge: Mrs. Chris Ann Moore
- Entry: 26
- Class: Open Senior
- Name: Rachel Perry
- Breed: Field Spaniel
Reserve Best In Show: Nat'l Owner Handled Series
Not offered.
Sporting Group
- Judge: Mrs. Mary Kathleen Faeth
- Entry: 171
- Breed: Weimaraner
- Name: GCHP Simpatico Journey Of Thrills
- Breed: Field Spaniel
- Name: GCH Upland's Blue Sky Aviator
- Breed: English Springer Spaniel
- Name: GCHB Foxboro N Caran Always Dreaming
- Breed: Chesapeake Bay Retriever
- Name: GCHS Rach Red Water's Iron Compass CDX BN
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Hound Group
- Judge: Ms. Deirdre Petrie
- Entry: 56
- Breed: Petit Basset Griffon Vendeen
- Name: CH Black Majesty Name The Game
- Breed: Rhodesian Ridgeback
- Name: CH Cambridge's Akamai Okole SC
- Breed: Afghan Hound
- Name: GCH Sunward Karakum
- Breed: Beagle (over 13")
- Name: GCHS Lanbur Simply Riveting
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Working Group
- Judge: Ms. Mary Ann Brocious
- Entry: 78
- Breed: Rottweiler
- Name: GCHP Chancellors "Radioactive" Thanos V Barste
- Breed: Alaskan Malamute
- Name: GCHS MLT Ivram The Best Is Yet To Come Brian
- Breed: Siberian Husky
- Name: Kayenta's Wrinkle In Time
- Breed: Doberman Pinscher
- Name: Koral's Rough Ryder V Dayhill
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Terrier Group
- Judge: Mr. Randy E. Garren
- Entry: 16
- Breed: Miniature Schnauzer
- Name: GCH Carmel Paw Patrol
- Breed: Smooth Fox Terrier
- Name: GCH Lil'itch Uncontrollable Urge
- Breed: Cairn Terrier
- Name: Stonehaven's Coat Of Many Colors
- Breed: ---
- Name: ---
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Toy Group
- Judge: Mr. John R. Walsh
- Entry: 68
- Breed: Toy Poodle
- Name: GCH Rainbow's Gold Rush
- Breed: Italian Greyhound
- Name: GCH Windancer Peachwood Morning Breeze
- Breed: Cavalier King Charles Spaniel
- Name: GCH Sheeba Mario Andretti
- Breed: Shih Tzu
- Name: CH Desert High Midnight Coyote
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Non-Sporting Group
- Judge: Mr. John R. Walsh
- Entry: 77
- Breed: American Eskimo Dog
- Name: GCH Sierra's Executive Decision
- Breed: Keeshond
- Name: GCHB windrift's Living The Dream
- Breed: Dalmatian
- Name: Lilrue Nike Zoom Air Fire Nspired
- Breed: Bulldog
- Name: GCH Spitfire Roll With It
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Herding Group
- Judge: Mr. Dale A. Meyer
- Entry: 108
- Breed: Australian Shepherd
- Name: GCHS Stone Ridge Foolish Pleasure
- Breed: Finnish Lapphund
- Name: GCHB Mach Sugarok Magic Mike UDX MXS MJS OF T2B
- Breed: Pembroke Welsh Corgi
- Name: Bespoke Alex At Bingo's Place
- Breed: Miniature American Shepherd
- Name: CH Moonbaby's Duramaxx
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Best in Miscellaneous Class
- Judge: ---
- Entry: ---
- Breed: ---
- Name: ---
Unofficial results and subject to change
The following are tentative results sent in weekly from the AKC Field Reps. Only those shows attended by AKC Field Reps are listed and the results are posted as soon as possible after receipt. These results are unofficial and subject to change pending AKC confirmation.