Corn Belt Kennel Club Bloomington, IL 2022-05-30
Posted by: Lynn Meyer
Total Entry: 734
Best In Show
- Judge: Mr. Steve Hayden
- Breed: Rottweiler
- Name: GCHP Twin Creeks It Had To Be You
Reserve Best In Show
- Judge: Mr. Steve Hayden
- Breed: Biewer Terrier
- Name: GCHG Windsong's Lightning Strykes Twice
Junior Showmanship
- Judge: Denise Arlynne Ross
- Entry: 14
- Class: Open Senior
- Name: Avery Miller
- Breed: Airedale Terrier
Best In Show: Nat'l Owner Handled Series
- Judge: Dr. Azalea A. Alvarez
- Entry: 368
- Breed: White Bull Terrier
- Name: GCHS Formulas Roman Gladiator At Brilliant
Reserve Junior Showmanship
- Judge: Denise Arlynne Ross
- Entry: 14
- Class: Open Intermediate
- Name: Evan Catterson
- Breed: Australian Shepherd
Reserve Best In Show: Nat'l Owner Handled Series
- Judge: Dr. Azalea A. Alvarez
- Entry: 368
- Breed: English Cocker Spaniel
- Name: GCHB Cribari's Vintage Private Reserve
Sporting Group
- Judge: Mr Harry H. (Butch) Schulman
- Entry: 110
- Breed: Golden Retriever
- Name: GCHS Goodfield Forever Red Neck Woman
- Breed: Chesapeake Bay Retriever
- Name: GCHG Next Generation's Have Mercy MH
- Breed: Pointer
- Name: GCHG Daykeyne I Have A Secret
- Breed: Brittany
- Name: GCHS Sovereign's Time To Fly BCAT DM DJ
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Hound Group
- Judge: Denise Arlynne Ross
- Entry: 91
- Breed: Greyhound
- Name: GCHS Sky Hi Hunt Song Of Fire And Ice
- Breed: Beagle (over 13")
- Name: GCHP Kazuri All I Want For Christmas CGC
- Breed: Whippet
- Name: GCHG Upper Mountain Violet's Are Blue V Devlynn
- Breed: Longhaired Dachshund
- Name: GCHG Lockshire V Splendor Farm Messanger Of Strength SL
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Working Group
- Judge: Mr. Harry H. Butch Schulman
- Entry: 151
- Breed: Rottweiler
- Name: GCHP Twin Creeks It Had To Be You
- Breed: Saint Bernard
- Name: GCHG Brandauridge Big Easy CGC
- Breed: Giant Schnauzer
- Name: GCHG Spicerack's Shotgun Rider CGCA
- Breed: Great Dane
- Name: GCHP Sumner A Pocket Full Of Kisses At Wayne Manor BCAT
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Terrier Group
- Judge: Mr. Jon R. Cole
- Entry: 90
- Breed: White Bull Terrier
- Name: GCHS Formulas Roman Gladiator At Brilliant
- Breed: American Staffordshire Terrier
- Name: GCH Bellastaff I Did It My Way
- Breed: Welsh Terrier
- Name: GCHG Abbeyrose Black Chrome
- Breed: American Hairless Terrier
- Name: GCHG Edelweiss Hi-Life Faye Tality
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Toy Group
- Judge: Mr. David J. Kirkland
- Entry: 89
- Breed: Biewer Terrier
- Name: GCHG Windsong's Lightning Strykes Twice
- Breed: Brussels Griffon
- Name: GCHS Sleepyhollow Meet Ibi
- Breed: Japanese Chin
- Name: GCHS Touche Hi N Mai-T At Chic
- Breed: Smooth Coat Chihuahua
- Name: CH Jubilee Urban Pride Its All About Me
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Non-Sporting Group
- Judge: Mrs. Mary Ellen Meyer
- Entry: 126
- Breed: Lhasa Apso
- Name: Xeralane's Shut Up And Kiss Me
- Breed: American Eskimo Dog
- Name: GCHP Anana's Frozen Tundra CGC
- Breed: Bulldog
- Name: GCHG Bright Lights Rocyn's 24k Magic
- Breed: Boston Terrier
- Name: GCHG Bosarts And Giljas Royal commander
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Herding Group
- Judge: Mr. Jon R. Cole
- Entry: 71
- Breed: Australian Shepherd
- Name: GCHP LK Michigan I'm Your's
- Breed: Bearded Collie
- Name: GCHS Now And Then Watermark Cruisin At Kelkary
- Breed: Rough Collie
- Name: GCHG Aryggeth 's Shake Down PT
- Breed: Border Collie
- Name: CH Merrinda Life Is A Highway
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Best in Miscellaneous Class
- Judge: ---
- Entry: ---
- Breed: ---
- Name: ---
Unofficial results and subject to change
The following are tentative results sent in weekly from the AKC Field Reps. Only those shows attended by AKC Field Reps are listed and the results are posted as soon as possible after receipt. These results are unofficial and subject to change pending AKC confirmation.