Conewango Valley Kennel Club Dunkirk, NY 2022-06-04
Posted by: Sandra D'Andrea
Total Entry: 545
Best In Show
- Judge: Mrs. Patricia (Pat) Hastings
- Breed: Smooth Fox Terrier
- Name: GCHS High Mtn Red Red Wine!
Reserve Best In Show
- Judge: Mrs. Patricia (Pat) Hastings
- Breed: Standard Schnauzer
- Name: GCHG Crusade Rock Crystal
Junior Showmanship
- Judge: Mrs. Patricia (Pat) Hastings
- Entry: 9
- Class: Open Senior
- Name: Addyson Blatt
- Breed: Basenji
Best In Show: Nat'l Owner Handled Series
- Judge: Mrs. Linda M. Riedel
- Entry: 250
- Breed: Norwegian Elkhound
- Name: GCHB Isbjorn Dunharrow's Dreamchaser
Reserve Junior Showmanship
- Judge: Mrs. Patricia (Pat) Hastings
- Entry: 9
- Class: Open Intermediate
- Name: Olivia Maciuba
- Breed: Great Pyrenees
Reserve Best In Show: Nat'l Owner Handled Series
- Judge: Mrs. Linda M. Riedel
- Entry: 250
- Breed: Australian Shepherd
- Name: CH Bailiwick Lasso The Moon
Sporting Group
- Judge: Mrs. Linda M. Riedel
- Entry: 97
- Breed: Golden Retriever
- Name: CH Hillock's Harborview
- Breed: Parti Cocker Spaniel
- Name: GCHP Jasmine Camilla Lester
- Breed: German Shorthaired Pointer
- Name: GCH Schutzen's Stay On Target CD BN GN RE MH DN
- Breed: Sussex Spaniel
- Name: GCH Stonecroft N Vistah's Back To Oxford Blue
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Hound Group
- Judge: Mr. Nathaniel Horn
- Entry: 56
- Breed: Norwegian Elkhound
- Name: GCHB Isbjorn Dunharrow's Dreamchaser
- Breed: Beagle (over 13")
- Name: GCHG Everwind's Living The Dream
- Breed: Smooth Dachshund
- Name: GCH Treslow's Piper Von Jeeper's Keepers CGC
- Breed: Irish Wolfhound
- Name: GCH Echo Hounds Yogi Of Darom
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Working Group
- Judge: Mr. Ronald S.F. Mahon
- Entry: 108
- Breed: Standard Schnauzer
- Name: GCHG Crusade Rock Crystal
- Breed: Great Dane
- Name: GCHG Legado N Danemark's A Captive Spirit
- Breed: Newfoundland
- Name: GCHP Pouch Cove's Alright Alright Alright
- Breed: Giant Schnauzer
- Name: Coolhand's Liberty
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Terrier Group
- Judge: Ms. Gloria Kerr
- Entry: 34
- Breed: Smooth Fox Terrier
- Name: GCHS High Mtn Red Red Wine!
- Breed: Miniature Bull Terrier
- Name: Thunderally's Mystevious Casper
- Breed: Russell Terrier
- Name: CH Jonu's Jr 5 O'Clock Tea
- Breed: Wire Fox Terrier
- Name: Foxhaus Wyrlake Breeze At Foxhollow
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Toy Group
- Judge: Mr. Nathaniel Horn
- Entry: 74
- Breed: Italian Greyhound
- Name: GCHS Kashmir's Flash Of Brillance
- Breed: Smooth Coat Chihuahua
- Name: GCHS Krispin Hi Roller
- Breed: Yorkshire Terrier
- Name: GCHB Oakhurst's Blue Jean Diamond King
- Breed: Havanese
- Name: GCH Accent's Thrills N Chills
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Non-Sporting Group
- Judge: Mr. Cledith M. Wakefield
- Entry: 71
- Breed: Standard Poodle
- Name: CH Clicquistan's You Don'T Own Me
- Breed: Chow Chow
- Name: GCH Tappin Bay Remington CGC CGCA THD ATT
- Breed: Schipperke
- Name: CH Mardeck's Iridessa
- Breed: Boston Terrier
- Name: GCHG Jessper's Wild Horses
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Herding Group
- Judge: Ms. Gloria Kerr
- Entry: 95
- Breed: Australian Shepherd
- Name: CH Bailiwick Lasso The Moon
- Breed: Pembroke Welsh Corgi
- Name: GCHS Trifecta Sunshine in my Pocket at Maiella
- Breed: Swedish Vallhund
- Name: GCH Alkemi Cosmic Curiosity LT RI
- Breed: Briard
- Name: Pardonnez Moi Monsieur Beauregard
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Best in Miscellaneous Class
- Judge: Mrs. Patricia (Pat) Hastings
- Entry: 1
- Breed: Bracco Italiano
- Name: Whiskey Hills How You Doin'
Unofficial results and subject to change
The following are tentative results sent in weekly from the AKC Field Reps. Only those shows attended by AKC Field Reps are listed and the results are posted as soon as possible after receipt. These results are unofficial and subject to change pending AKC confirmation.