Inland Empire Kennel Association, Inc. Coeur D'Alene, ID 2022-06-11
Posted by: Greg McCarthy
Total Entry: 547
Best In Show
- Judge: Mrs. Valerie J. Brown
- Breed: English Springer Spaniel
- Name: GCHS Ramblewood Time In A Bottle
Reserve Best In Show
- Judge: Mrs. Valerie J. Brown
- Breed: American Staffordshire Terrier
- Name: GCHP Lbk's Rebel And Proud Party Crasher
Junior Showmanship
- Judge: Ms. Patricia Keenan
- Entry: 15
- Class: Open Senior
- Name: Madison Thompson
- Breed: Golden Retriever
Best In Show: Nat'l Owner Handled Series
- Judge: Mrs F. Susan Godek
- Entry: 306
- Breed: Golden Retriever
- Name: GCH Evermore's Golden Queen Of The Sea BN RA CGC TKI
Reserve Junior Showmanship
- Judge: Ms. Patricia Keenan
- Entry: 15
- Class: Open Senior
- Name: Maddison Barnhart
- Breed: Cane Corso
Reserve Best In Show: Nat'l Owner Handled Series
- Judge: Mrs F. Susan Godek
- Entry: 306
- Breed: Great Pyrenees
- Name: GCHB Arnault Embreasse Par La Plage
Sporting Group
- Judge: Ms. Terry Carter
- Entry: 64
- Breed: English Springer Spaniel
- Name: GCHS Ramblewood Time In A Bottle
- Breed: English Setter
- Name: GCHS Esquire's Bow Tri Affair
- Breed: Clumber Spaniel
- Name: GCH Rainsway & Cajun's Reese's Pieces
- Breed: Sussex Spaniel
- Name: GCH Hellfires Dancing In the Dark
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Hound Group
- Judge: Ms Christine Erickson
- Entry: 55
- Breed: Norwegian Elkhound
- Name: GCHS Vin Melca's Vanguard
- Breed: Basenji
- Name: GCHG Khani's Pride And Prejudice
- Breed: Irish Wolfhound
- Name: Canyon Rims Randles Of Sunny slope
- Breed: Longhaired Dachshund
- Name: GCHB Mt Briardach's Midnight Special
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Working Group
- Judge: Ms. Terry Carter
- Entry: 116
- Breed: Akita
- Name: GCHS Paradise's Raiden God Of Thunder CGC
- Breed: Saint Bernard
- Name: GCHS Lasquite's Ian Of Rolando CGC
- Breed: Rottweiler
- Name: GCHB Neu-Rodes Badda Bing Badda Boom RN
- Breed: Mastiff
- Name: GCHG R3 Cabezon One More Ride FDC ATT
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Terrier Group
- Judge: Ms. Patricia Keenan
- Entry: 50
- Breed: American Staffordshire Terrier
- Name: GCHP Lbk's Rebel And Proud Party Crasher
- Breed: Miniature Bull Terrier
- Name: GCHG Lotus' Mic Drop
- Breed: Staffordshire Bull Terrier
- Name: GCHG Spitfire 81 Staffs Athena The Red
- Breed: Standard Manchester Terrier
- Name: GCHS Jetcity The Caped Crusader
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Toy Group
- Judge: Mr. Wayne Morris Thompson
- Entry: 77
- Breed: Pomeranian
- Name: GCHG Dan-Star-Kom Cheerful Russian Lord
- Breed: Havanese
- Name: GCHB Contigo's Back In Black
- Breed: Pug
- Name: Tyrion-Rose's The Living Legend
- Breed: Japanese Chin
- Name: GCHB Touche's Judgement Call
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Non-Sporting Group
- Judge: Mrs F. Susan Godek
- Entry: 83
- Breed: French Bulldog
- Name: GCHP Fabelhaft Robobull Ferragamo
- Breed: Dalmatian
- Name: GCHB Alofa's Great Ballz Of Fire BN RI BCAT TKN
- Breed: Tibetan Spaniel
- Name: GCHB Gembox Kofuku Set Fire To A Dream
- Breed: Boston Terrier
- Name: GCHG Djb's Hooray For Hollywood
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Herding Group
- Judge: Mr. Wayne Morris Thompson
- Entry: 97
- Breed: Pembroke Welsh Corgi
- Name: GCHG Aubrey's Mama Can't Buy You Love
- Breed: Miniature American Shepherd
- Name: GCH Chandrea's Vintage Black By Tiffany
- Breed: Norwegian Buhund
- Name: GCH Jotunn Reider Fendisen
- Breed: Rough Collie
- Name: Monarch Tercan 'N Zandria Que Sera
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Best in Miscellaneous Class
- Judge: ---
- Entry: ---
- Breed: ---
- Name: ---
Unofficial results and subject to change
The following are tentative results sent in weekly from the AKC Field Reps. Only those shows attended by AKC Field Reps are listed and the results are posted as soon as possible after receipt. These results are unofficial and subject to change pending AKC confirmation.