Lewiston-Auburn Kennel Club, Inc. Cumberland, ME 2022-06-24
Posted by: Mike Szabo
Total Entry: 589
Best In Show
- Judge: Mr. Robert J. Whitney
- Breed: Australian Shepherd
- Name: GCHP Northbay Xsell That's A Wrap DJ
Reserve Best In Show
- Judge: Mr. Robert J. Whitney
- Breed: Welsh Terrier
- Name: GCH Monaline Unit
Junior Showmanship
- Judge: Mr. Edward W. Hall
- Entry: 16
- Class: Open Senior
- Name: Hadley George
- Breed: English Cocker Spaniel
Best In Show: Nat'l Owner Handled Series
Not offered.
Reserve Junior Showmanship
- Judge: Mr. Edward W. Hall
- Entry: 15
- Class: Open Senior
- Name: Carly Satterfield
- Breed: Welsh Springer Spaniel
Reserve Best In Show: Nat'l Owner Handled Series
Not offered.
Sporting Group
- Judge: Ms. Sue Goldberg
- Entry: 107
- Breed: Irish Water Spaniel
- Name: GCHS Poole's Ide Sargeant Sloane CD RN MX MXJ MXF
- Breed: Weimaraner
- Name: GCHB Weissenberg Champayne On Ice
- Breed: Irish Setter
- Name: GCH Vermilion's A Wanted Man
- Breed: Nova Scotia Duck Tolling Retriever
- Name: GCHS Avalon's Bring Mia'Nother One TKN BCAT
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Hound Group
- Judge: Dr. Michael J. Woods
- Entry: 81
- Breed: English Foxhound
- Name: GCH Monocacy Bend's Lady Of The Chase
- Breed: Afghan Hound
- Name: GCH CharterOak TraLaLa Of Grandeur
- Breed: Petit Basset Griffon Vendeen
- Name: GCHG Lacey's Not My Circus
- Breed: Beagle (over 13")
- Name: CH Shillington Sweet Tooth
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Working Group
- Judge: Mrs. Polly (Mrs. Robert) D. Smith
- Entry: 99
- Breed: Samoyed
- Name: GCHG Skilo Bear's Heart On The Mend
- Breed: Portuguese Water Dog
- Name: GCHG Watersong Pouch Cove Resolute
- Breed: Akita
- Name: GCH One Man show
- Breed: Newfoundland
- Name: GCH Birchbark's Sam Adams
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Terrier Group
- Judge: Mrs. Elaine L. Whitney
- Entry: 24
- Breed: Welsh Terrier
- Name: GCH Monaline Unit
- Breed: Scottish Terrier
- Name: GCHG Peabar P.S. I Love You
- Breed: Norfolk Terrier
- Name: GCHG Avalon's Rocket Man Rexroth
- Breed: Cairn Terrier
- Name: GCH Hjohoo's Hjo Are Simply The Best
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Toy Group
- Judge: Mrs. Barbara Dempsey Alderman
- Entry: 56
- Breed: Pug
- Name: GCHS Casa Blanca's Super Bowl Sunday
- Breed: Affenpinscher
- Name: GCH Good Luck Chuck V Tani Kazari
- Breed: Brussels Griffon
- Name: GCH Seagryphs Oh Shucks
- Breed: Pomeranian
- Name: Chriscendo Charmed Robbery
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Non-Sporting Group
- Judge: Dr. Steven L. Keating
- Entry: 52
- Breed: Dalmatian
- Name: GCHP Planett's Pop Star
- Breed: Chow Chow
- Name: GCHP Barbary's Reigning Royalty CGCA TKN
- Breed: French Bulldog
- Name: GCHP Robobull Fabelhaft Catara
- Breed: Schipperke
- Name: GCHS Whispering Pines Covert Op
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Herding Group
- Judge: Mr. Dana P. Cline
- Entry: 164
- Breed: Australian Shepherd
- Name: GCHP Northbay Xsell That's A Wrap DJ
- Breed: Pumi
- Name: GCHS Aprodombi Meresz Maszat Marci
- Breed: Bearded Collie
- Name: GCHS Dunhill Scott's Sophie's World
- Breed: Pembroke Welsh Corgi
- Name: GCH Leftbank Kestrel Keep Me In Mind
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Best in Miscellaneous Class
- Judge: ---
- Entry: ---
- Breed: ---
- Name: ---
Unofficial results and subject to change
The following are tentative results sent in weekly from the AKC Field Reps. Only those shows attended by AKC Field Reps are listed and the results are posted as soon as possible after receipt. These results are unofficial and subject to change pending AKC confirmation.