TROY KENNEL CLUB, INC. West Springfield, MA 2014-10-19
Posted by: Patricia Proctor
Total Entry: 1232
Best In Show
- Judge: Filiberto Arniella
- Breed: Dalmatian
- Name: GCH Merry Go Round Coach Master
Reserve Best In Show
- Judge: Filiberto Arniella
- Breed: Samoyed
- Name: CH Pebblesrun Play It again Ham
Junior Showmanship
- Judge: Anne Savory Bolus
- Entry: 20
- Class: Open Senior
- Name: Danielle Meyers
- Breed: Rottweiler
Best In Show: Nat'l Owner Handled Series
Not offered.
Reserve Junior Showmanship
- Judge: ---
- Entry: ---
- Class: ---
- Name: ---
- Breed: ---
Reserve Best In Show: Nat'l Owner Handled Series
- Judge: ---
- Entry: ---
- Breed: ---
- Name: ---
Sporting Group
- Judge: Shirley D. Limoges
- Entry: 280
- Breed: Gordon Setter
- Name: GCH Sandpiper's Castles In The Air
- Breed: Pointer
- Name: GCH Bookstor Willy Wonka
- Breed: Field Spaniel
- Name: GCH SandsCape Pardon Me Boys
- Breed: German Wirehaired Pointer
- Name: GCHS Harvest Meadow's Money To Burn
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Hound Group
- Judge: Mr. Eugene Blake
- Entry: 121
- Breed: Beagle (over 13")
- Name: CH Tashtins Lookin For Trouble
- Breed: Norwegian Elkhound
- Name: GCH Tioka's American Ride
- Breed: Pharaoh Hound
- Name: GCH DC Hallam's Jake Of Arolet
- Breed: Longhaired Dachshund
- Name: GCH Aviance's Pramada For Terns of Endearment SL
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Working Group
- Judge: Judy A. Harrington
- Entry: 235
- Breed: Samoyed
- Name: CH Pebblesrun Play It again Ham
- Breed: Boxer
- Name: GCH Shadigee's Sequel To Legends
- Breed: Newfoundland
- Name: GCH Cypress Bay's Big Sur
- Breed: Akita
- Name: CH Nakoda's Silver Lining
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Terrier Group
- Judge: Dr. Michael J. Woods
- Entry: 103
- Breed: Scottish Terrier
- Name: GCH McVan's To Russia With Love
- Breed: Airedale Terrier
- Name: GCH Joval Sweet Time
- Breed: Cairn Terrier
- Name: GCH Stonebridge Just A Little Bit Better
- Breed: Sealyham Terrier
- Name: GCH Efbe's Thunder Rd At Burberry
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Toy Group
- Judge: Mrs. Charlotte P. Patterson
- Entry: 191
- Breed: Pug
- Name: GCH Belaire's Special Agent Leroy jethro Gibbs
- Breed: Papillon
- Name: GCHP Medina's Luck Be A Lady Tonight
- Breed: Italian Greyhound
- Name: GCH Maplewood's The Next Big Thing
- Breed: Havanese
- Name: GCH Fuzzy Farm Wait Wait Don't Tell Me
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Non-Sporting Group
- Judge: Filiberto Arniella
- Entry: 122
- Breed: Dalmatian
- Name: GCH Merry Go Round Coach Master
- Breed: Bulldog
- Name: GCH Wiltors Breaking Ground At Blackhill
- Breed: Boston Terrier
- Name: GCH Katbird's Evolution Matters At Kayas
- Breed: French Bulldog
- Name: GCH Diva's Bastille My Heart
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Herding Group
- Judge: Mr. David Bolus
- Entry: 156
- Breed: Bearded Collie
- Name: GCH Classical's My Turn
- Breed: Briard
- Name: GCH Celebra's Good Time Was Had By All
- Breed: Belgian Tervuren
- Name: CH Chateau Blanc Olivier
- Breed: Puli
- Name: GCH Szeder's Little Miss Sunshine
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Best in Miscellaneous Class
- Judge: Ann Savory Bolus
- Entry: 15
- Breed: Pumi
- Name: Abiqua Iharos CM
Unofficial results and subject to change
The following are tentative results sent in weekly from the AKC Field Reps. Only those shows attended by AKC Field Reps are listed and the results are posted as soon as possible after receipt. These results are unofficial and subject to change pending AKC confirmation.