Jefferson County Kennel Club of Missouri Gray Summit, MO 2022-09-25
Posted by: Jeffrey Wright
Total Entry: 792
Best In Show
- Judge: Mr. Darryl Vice
- Breed: Brussels Griffon
- Name: GCHS Sleepyhollow Meet Ibi
Reserve Best In Show
- Judge: Mr. Darryl Vice
- Breed: Bulldog
- Name: GCHP Cherokee Legend Encore
Junior Showmanship
- Judge: Mr. Jason Hoke
- Entry: 11
- Class: Open Senior
- Name: Ciera Woods
- Breed: Bulldog
Best In Show: Nat'l Owner Handled Series
- Judge: Mr. Cledith M. Wakefield
- Entry: 264
- Breed: Miniature Pinscher
- Name: CH EF Christine Angela Booth
Reserve Junior Showmanship
- Judge: Mr. Jason Hoke
- Entry: 11
- Class: ---
- Name: Luke Waters
- Breed: Wire Fox Terrier
Reserve Best In Show: Nat'l Owner Handled Series
- Judge: Mr. Cledith M. Wakefield
- Entry: 264
- Breed: Xoloitzcuintli
- Name: CH Amayla's Shake Up The Shadows At Sambuca
Sporting Group
- Judge: Mrs. Carol Jean Nelson
- Entry: 81
- Breed: Irish Setter
- Name: GCHB Stonypoint Remember Me At Northwinds
- Breed: German Shorthaired Pointer
- Name: GCHB Showtime The Eye Of The Tiger DJ
- Breed: ASCOB Cocker Spaniel
- Name: GCH Julre N Jam Hopelessly Devoted
- Breed: Chesapeake Bay Retriever
- Name: CH Albridens The Show Must Go On
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Hound Group
- Judge: Mr. Jason Hoke
- Entry: 72
- Breed: Saluki
- Name: GCHP Aurora's Rhythm of My Heart
- Breed: Treeing Walker Coonhound
- Name: GCHS Lost Heritage Knight Of El Dorado
- Breed: Whippet
- Name: GCHP Starline's Windborn Classique
- Breed: Afghan Hound
- Name: GCH Agha Djari's Via Kjavu
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Working Group
- Judge: Mr. John S. Lucas
- Entry: 158
- Breed: Doberman Pinscher
- Name: GCHS Crosswind's Every Mile A Memory WAC
- Breed: Black Russian Terrier
- Name: GCH Cherryhills Ferragmo ATT
- Breed: Boxer
- Name: GCHG Can-Cia and Marburlis King of Swing
- Breed: Portuguese Water Dog
- Name: GCHG Saltydawg The Court Jester BCAT CGC TKN
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Terrier Group
- Judge: Mrs. Vicki L. Abbott
- Entry: 29
- Breed: Smooth Fox Terrier
- Name: GCHG Pinnacle Broxden Lickety Split
- Breed: Welsh Terrier
- Name: CH Brynmawr Sweet Tea And Cornbread BCAT
- Breed: Lakeland Terrier
- Name: Paperman Terra Wortman
- Breed: Cairn Terrier
- Name: GCHB Novelty Best Investment JE
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Toy Group
- Judge: Dr. John F. Davidson
- Entry: 100
- Breed: Brussels Griffon
- Name: GCHS Sleepyhollow Meet Ibi
- Breed: Long Coat Chihuahua
- Name: GCHP One Love Hashtag Not Vanilla
- Breed: Miniature Pinscher
- Name: GCHP Winters-Eagle Ring Of Fire
- Breed: Chinese Crested
- Name: GCHG Edelweiss Hey Little Sister Shotgun
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Non-Sporting Group
- Judge: Mr. Larry C. Abbott
- Entry: 160
- Breed: Bulldog
- Name: GCHP Cherokee Legend Encore
- Breed: Xoloitzcuintli
- Name: GCHS Cobano Avalos-Lara
- Breed: Miniature Poodle
- Name: CH Resume'@Byrequest
- Breed: Bichon Frise
- Name: GCHP Encores Once Upon A Dream
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Herding Group
- Judge: Mr. Lee Brown
- Entry: 192
- Breed: German Shepherd Dog
- Name: Krystal's Katy
- Breed: Miniature American Shepherd
- Name: GCHG Skidmore's Gone With The Win
- Breed: Shetland Sheepdog
- Name: GCHB Foxhollow Winter Solstice
- Breed: Cardigan Welsh Corgi
- Name: GCHP XIV Karat Come Hell Or High Water CGCA TKN
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Best in Miscellaneous Class
- Judge: ---
- Entry: ---
- Breed: ---
- Name: ---
Unofficial results and subject to change
The following are tentative results sent in weekly from the AKC Field Reps. Only those shows attended by AKC Field Reps are listed and the results are posted as soon as possible after receipt. These results are unofficial and subject to change pending AKC confirmation.