West Volusia Kennel Club Deland, FL 2022-09-25
Posted by: Mike Szabo
Total Entry: 1284
Best In Show
- Judge: Ms. Joanne M. Buehler
- Breed: Black Russian Terrier
- Name: GCHG Felicia Gloria Yablunevi Tsvit
Reserve Best In Show
- Judge: Ms. Joanne M. Buehler
- Breed: Afghan Hound
- Name: GCHB Zaida Bint Muti Von Haussman
Junior Showmanship
- Judge: Ms. Joanne M. Buehler
- Entry: 41
- Class: Open Senior
- Name: Alaura Brown
- Breed: Silky Terrier
Best In Show: Nat'l Owner Handled Series
- Judge: Mr. Lee Grogan
- Entry: 501
- Breed: Giant Schnauzer
- Name: GCH Spicerack's & Ramahill's Comin' In Hot
Reserve Junior Showmanship
- Judge: Ms. Joanne M. Buehler
- Entry: 40
- Class: Open Intermediate
- Name: Blaine Crowder
- Breed: French Bulldog
Reserve Best In Show: Nat'l Owner Handled Series
- Judge: Mr. Lee Grogan
- Entry: 501
- Breed: Clumber Spaniel
- Name: CH Pegasus Winning Colors
Sporting Group
- Judge: Mr. George E. Marquis
- Entry: 242
- Breed: ASCOB Cocker Spaniel
- Name: GCHG Dreamflight Samamari Holding Out For A Hero
- Breed: English Setter
- Name: CH Firehouse N Wingfield Know Limit
- Breed: Weimaraner
- Name: GCHS Silhouettes Love Potion Number Nine
- Breed: English Springer Spaniel
- Name: GCHS Tropical's Shanghai Sunset Flash CGC
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Hound Group
- Judge: Ms. Carol Graham
- Entry: 128
- Breed: Afghan Hound
- Name: GCHB Zaida Bint Muti Von Haussman
- Breed: Whippet
- Name: CH Karasar's High Roller
- Breed: Basset Hound
- Name: GCHS BR Lake Park Ethan
- Breed: Redbone Coonhound
- Name: GCHB 3Colors U Fanci Now V. Hh CGC TKN VHMA
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Working Group
- Judge: Mr. George E. Marquis
- Entry: 199
- Breed: Black Russian Terrier
- Name: GCHG Felicia Gloria Yablunevi Tsvit
- Breed: Giant Schnauzer
- Name: GCH Argentine Gigolo De Barba Negra
- Breed: Mastiff
- Name: GCHP Southports Ares God Of War
- Breed: Chinook
- Name: CH Forever Greene Iglaak Perry RI FDC CAA BCAT CGC TKE RATM CZ8B
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Terrier Group
- Judge: Mr. Philip R. Briasco
- Entry: 131
- Breed: Kerry Blue Terrier
- Name: GCHP BlueCrush Freedom And Whiskey!
- Breed: American Staffordshire Terrier
- Name: GCHP Lbk's Rebel And Proud Party Crasher
- Breed: Soft Coated Wheaten Terrier
- Name: GCHG Adako Mickey Mouse Club House
- Breed: West Highland White Terrier
- Name: GCH White Oaks Snowplow's Shadow
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Toy Group
- Judge: Mr. Richard W. Powell
- Entry: 263
- Breed: Long Coat Chihuahua
- Name: GCHP Bramver's Orohime
- Breed: Havanese
- Name: GCHS Zona Rosa's Have Love, Will Travel
- Breed: Miniature Pinscher
- Name: CH Marlex Happy Valentine
- Breed: Chinese Crested
- Name: GCHP Kaylen Let Ur Imagination Run Wild Cristal-My Angel
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Non-Sporting Group
- Judge: Mr. Jon R. Cole
- Entry: 165
- Breed: Bichon Frise
- Name: GCH Holdsway Lion King
- Breed: Dalmatian
- Name: GCHG Stellar Tbgo Star Light Star Bright
- Breed: Bulldog
- Name: GCHG Bright Lights Rocyn's 24k Magic
- Breed: Coton de Tulear
- Name: GCHG Wayfarer's You Are My Sunshine
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Herding Group
- Judge: Mr. Jon R. Cole
- Entry: 145
- Breed: Puli
- Name: GCHS Cordmaker Punchinello
- Breed: Belgian Malinois
- Name: GCHP Broadcreek's Hurricane RN CGC TT
- Breed: Bearded Collie
- Name: GCHB Wigglesworth Daybar Our Princess Sari
- Breed: German Shepherd Dog
- Name: CH New era's Dasher V Kenja
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Best in Miscellaneous Class
- Judge: Mr. David L. Kittredge
- Entry: 3
- Breed: Teddy Roosevelt Terrier
- Name: Barnett's Forever And A Day CM6 CAA DCAT
Unofficial results and subject to change
The following are tentative results sent in weekly from the AKC Field Reps. Only those shows attended by AKC Field Reps are listed and the results are posted as soon as possible after receipt. These results are unofficial and subject to change pending AKC confirmation.