Tyler Texas Kennel Club Sulphur Springs, TX 2022-10-16
Posted by: Jill Bell
Total Entry: 511
Best In Show
- Judge: Mr Garry K Newton
- Breed: Papillon
- Name: GCHS Bloom An Glow In The Dark TKN
Reserve Best In Show
- Judge: Mr Garry K Newton
- Breed: Australian Shepherd
- Name: GCHP LK Michigan I'm Yours
Junior Showmanship
- Judge: Mr Jay Richardson
- Entry: 12
- Class: Open Intermediate
- Name: Lexi Jones
- Breed: Golden Retriever
Best In Show: Nat'l Owner Handled Series
- Judge: Mrs Terry Dennison
- Entry: 247
- Breed: Tibetan Terrier
- Name: GCH Starlight's Crown Jewel
Reserve Junior Showmanship
- Judge: Mr Jay Richardson
- Entry: 12
- Class: Open Junior
- Name: Addalyn Avila
- Breed: Tibetan Spaniel
Reserve Best In Show: Nat'l Owner Handled Series
- Judge: Mrs Terry Dennison
- Entry: 247
- Breed: Smooth Dachshund
- Name: GCHB Silverado Master McLaren SS
Sporting Group
- Judge: Mrs Karin B Ashe
- Entry: 76
- Breed: Wirehaired Pointing Griffon
- Name: GCHB Whiskeytown The Notorious Frank James MH
- Breed: Golden Retriever
- Name: GCHS Rohan & Chuckanut Livin For The Weekend At All
- Breed: Labrador Retriever
- Name: CH Hidden Springs Gabriella Magnifica SH
- Breed: Brittany
- Name: GCHS Hope's Cruising The Fast Lane JH OA OAJ RN
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Hound Group
- Judge: Mrs Karin B Ashe
- Entry: 58
- Breed: Rhodesian Ridgeback
- Name: GCHS Art Deco Bila Obora
- Breed: Whippet
- Name: CH Rylands Come Fly With Me
- Breed: Azawakh
- Name: GCHS Starfire's Kamikaze Of Orisha
- Breed: Basenji
- Name: GCHG Signet Amelia Bedelia
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Working Group
- Judge: Mr Jay Richardson
- Entry: 53
- Breed: Doberman Pinscher
- Name: GCHG Mariah's Absence Of Malice Mi Casa
- Breed: Samoyed
- Name: GCH O'Blako's Guardian Spirit Tazi
- Breed: Alaskan Malamute
- Name: CH Strong Waters Made To Order
- Breed: Boxer
- Name: GCHS Pinnacle's Deep Eddy
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Terrier Group
- Judge: Mr Rodney E. Herner
- Entry: 30
- Breed: Wire Fox Terrier
- Name: GCHG Foxhaus Game On At Foxhollow
- Breed: Cairn Terrier
- Name: GCHS Lochinver Jennifer Juniper
- Breed: Standard Manchester Terrier
- Name: GCHG Sagacity's Mystify Me
- Breed: Bedlington Terrier
- Name: CH Patchwork's Latest Fad
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Toy Group
- Judge: Dr Gary L Sparschu
- Entry: 110
- Breed: Papillon
- Name: GCHS Bloom An Glow In The Dark TKN
- Breed: Shih Tzu
- Name: GCH Lotus Rhythm Of My Heart
- Breed: Pomeranian
- Name: GCHG Ballofur's Maybe I'm Amazed
- Breed: Havanese
- Name: 2 Cute Liam's Walk To Remember Walker
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Non-Sporting Group
- Judge: Mr Jay Richardson
- Entry: 82
- Breed: Chinese Shar-Pei
- Name: CH Blurubein & Firestorm's High Voltage
- Breed: French Bulldog
- Name: Cross City's Joli Bourgeois
- Breed: Keeshond
- Name: Jo-Lyn's Domino
- Breed: Standard Poodle
- Name: GCH Lafleur Golightly At Tiffanys
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Herding Group
- Judge: Dr Gary L Sparschu
- Entry: 102
- Breed: Australian Shepherd
- Name: GCHP LK Michigan I'm Yours
- Breed: Shetland Sheepdog
- Name: GCH Grandview's Bella Karisma
- Breed: Australian Cattle Dog
- Name: GCHP Stock Options Bet Ya Didn't See Me Comin' PT
- Breed: Smooth Collie
- Name: GCHG Moonwind Finding Neverland
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Best in Miscellaneous Class
- Judge: ---
- Entry: ---
- Breed: ---
- Name: ---
Unofficial results and subject to change
The following are tentative results sent in weekly from the AKC Field Reps. Only those shows attended by AKC Field Reps are listed and the results are posted as soon as possible after receipt. These results are unofficial and subject to change pending AKC confirmation.