TRI-STATE KENNEL CLUB, INC. Joplin, MO 2014-11-01
Posted by: Sandra D'Andrea
Total Entry: 861
Best In Show
- Judge: George D. Boulton
- Breed: Saluki
- Name: GCH Aurora's Song and Dance Man
Reserve Best In Show
- Judge: George D. Boulton
- Breed: Shetland Sheepdog
- Name: GCH Grandgables Jolie Victor Ludorum
Junior Showmanship
- Judge: George D. Boulton
- Entry: 15
- Class: Open Intermediate
- Name: Grace Stewart
- Breed: Papillon
Best In Show: Nat'l Owner Handled Series
- Judge: George D. Boulton
- Entry: 261
- Breed: Miniature Poodle
- Name: Marrett's Live For The Applause
Reserve Junior Showmanship
- Judge: ---
- Entry: ---
- Class: ---
- Name: ---
- Breed: ---
Reserve Best In Show: Nat'l Owner Handled Series
- Judge: ---
- Entry: ---
- Breed: ---
- Name: ---
Sporting Group
- Judge: Marjorie Martorella
- Entry: 54
- Breed: Vizsla
- Name: GCH Renaissance XXX's And OOO's
- Breed: Curly-Coated Retriever
- Name: GCH Clarion's Blackberry Bramble
- Breed: Pointer
- Name: Hollyfrost Santa Clara
- Breed: Labrador Retriever
- Name: Rhapsody's Another Stroll Down Penny Lane From SDI
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Hound Group
- Judge: Marjorie Martorella
- Entry: 103
- Breed: Saluki
- Name: GCH Aurora's The Song And Dance Man
- Breed: Ibizan Hound
- Name: DC Aliki Notanuff's Spice It Up A Notch SC
- Breed: Whippet
- Name: CH Tripletime Last Laugh
- Breed: Beagle (13" and under)
- Name: GCH Vinla's L.A. Ink
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Working Group
- Judge: Garry K. Newton
- Entry: 139
- Breed: Newfoundland
- Name: GCH Kilyka's Three Sheets At Aegir CGC RN
- Breed: Great Dane
- Name: GCH Birkins A Cup Above
- Breed: Greater Swiss Mountain Dog
- Name: CH Trout Creeks On Fire At Shadetree
- Breed: Rottweiler
- Name: GCH Nighthawk's Limited Edition CD RE THD
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Terrier Group
- Judge: Darle Heck
- Entry: 95
- Breed: American Staffordshire Terrier
- Name: GCH PLK's Incredibly Delicious
- Breed: Scottish Terrier
- Name: Chyscott's Whisper In The Dark
- Breed: Skye Terrier
- Name: GCH Solana Demolition Man
- Breed: Cesky Terrier
- Name: GCH Zlatapraha Gillespie Bluefire
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Toy Group
- Judge: Steve Keating
- Entry: 195
- Breed: Chinese Crested
- Name: GCH Zen's Cirque Du Soleil
- Breed: Maltese
- Name: CH Scruffy's-Validian Busy Buzzing Around
- Breed: English Toy Spaniel (Blenheim & Prince)
- Name: CH Xela's E.T. Phone Home
- Breed: Pomeranian
- Name: Kartella's Pressed And Mezhe'rd Gold
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Non-Sporting Group
- Judge: Steve Keating
- Entry: 109
- Breed: Miniature Poodle
- Name: Marrett's Live For The Applause
- Breed: Dalmatian
- Name: GCH Blackberry N Riverside Perfect Pemigewasset
- Breed: Keeshond
- Name: GCH Trumpets No Questions Asked
- Breed: French Bulldog
- Name: GCH Highwood's Big Shot
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Herding Group
- Judge: Darle Heck
- Entry: 125
- Breed: Shetland Sheepdog
- Name: GCH Grandgables Jolie Victor Ludorum
- Breed: Australian Shepherd
- Name: GCH Mcmatt's Autumn Breeze
- Breed: Cardigan Welsh Corgi
- Name: GCHS Kingsbury Red Dragon Of Claymore
- Breed: German Shepherd Dog
- Name: GCH Hylowe's Bitter Sweet Symphony
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Best in Miscellaneous Class
- Judge: None entered
- Entry: ---
- Breed: ---
- Name: ---
Unofficial results and subject to change
The following are tentative results sent in weekly from the AKC Field Reps. Only those shows attended by AKC Field Reps are listed and the results are posted as soon as possible after receipt. These results are unofficial and subject to change pending AKC confirmation.