Long Beach Kennel Club City of Industry, CA 2022-11-04
Posted by: Lawrence Cornelius
Total Entry: 1028
Best In Show
- Judge: Mr. Richard W. Powell
- Breed: Pembroke Welsh Corgi
- Name: GCHG Coventry Good Vibrations
Reserve Best In Show
- Judge: Mr. Richard W. Powell
- Breed: Pekingese
- Name: GCHP Aslan Silvergate Enticing Eros
Junior Showmanship
- Judge: Mr. John S. Lucas
- Entry: 13
- Class: Open Senior
- Name: Olivia Uyeno
- Breed: Belgian Malinois
Best In Show: Nat'l Owner Handled Series
- Judge: Mrs. Peggy Gutierrez-Otero
- Entry: ---
- Breed: Chow Chow
- Name: GCHS Padow Prince Leo Brave As A Lion
Reserve Junior Showmanship
- Judge: Mr. John S. Lucas
- Entry: 13
- Class: Open Junior
- Name: Ruby Kaufax
- Breed: Lowchen
Reserve Best In Show: Nat'l Owner Handled Series
- Judge: Mrs. Peggy Gutierrez-Otero
- Entry: ---
- Breed: Scottish Terrier
- Name: CH Bravo The Quintessential Gambini
Sporting Group
- Judge: Mrs. Donna J. Buxton
- Entry: 203
- Breed: Golden Retriever
- Name: GCHG 24KT Seasons A Star Is Born
- Breed: Irish Setter
- Name: GCHG Jadestar N Cairncross Wild Wild West
- Breed: English Cocker Spaniel
- Name: GCH Manderley's Blue Mountain Ambassador
- Breed: Black Cocker Spaniel
- Name: GCH Southdown Carousel Favored Son
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Hound Group
- Judge: Dr. Gareth Morgan-Jones
- Entry: 121
- Breed: Petit Basset Griffon Vendeen
- Name: GCH M & M Stellar Spotify
- Breed: Basenji
- Name: GCH Jasiri-Sukari Cap-Tin Obvious
- Breed: Longhaired Dachshund
- Name: GCHP Pramada Koradox Impossible Dream Alii SL
- Breed: Rhodesian Ridgeback
- Name: GCHP Whirlaway Diablo's Bare Knuckle Brawler
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Working Group
- Judge: Mr. Kenneth A. Buxton
- Entry: 157
- Breed: Rottweiler
- Name: GCHP Chancellors "Radioactive" Thanos V Barste CGC
- Breed: Giant Schnauzer
- Name: GCH Twilight Georgie Girl Of Landmark
- Breed: Samoyed
- Name: GCH Vanderbilt's Good To Be King
- Breed: Bullmastiff
- Name: GCHS Solo-K Escalades Hot Off The Daily Prophet
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Terrier Group
- Judge: Mr. James J. Ham
- Entry: 77
- Breed: West Highland White Terrier
- Name: GCH Karamynd Flower Power
- Breed: Wire Fox Terrier
- Name: GCHB Random Rumblebee
- Breed: Staffordshire Bull Terrier
- Name: CH Sassafras's Old Fashioned Of Shortyrock
- Breed: Scottish Terrier
- Name: CH Bravo The Quintessential Gambini
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Toy Group
- Judge: Dr. Gareth Morgan-Jones
- Entry: 149
- Breed: Pekingese
- Name: GCHP Aslan Silvergate Enticing Eros
- Breed: Cavalier King Charles Spaniel
- Name: GCHP Castle Peak Field Of Dreams CGC
- Breed: Havanese
- Name: GCHP Wynmark's Les Bijouxs Rock'n Rolz at Reverie
- Breed: Pomeranian
- Name: GCHG Kali N Summerwind Power Of One
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Non-Sporting Group
- Judge: Mr. Kenneth A. Buxton
- Entry: 154
- Breed: Dalmatian
- Name: GCH Spotlight No Filter Needed At Amethyst
- Breed: Boston Terrier
- Name: GCHG Oui Didn't Start The Fire @ Maximun
- Breed: Miniature Poodle
- Name: GCH Logo's White Knight At Ebony
- Breed: Keeshond
- Name: GCHG Skyline's Continuum
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Herding Group
- Judge: Mrs. Peggy Gutierrez-Otero
- Entry: 103
- Breed: Pembroke Welsh Corgi
- Name: GCHG Coventry Good Vibrations
- Breed: Shetland Sheepdog
- Name: Aratone Graceland
- Breed: Old English Sheepdog
- Name: GCH Lambluv's Merriewe We Shoot for the Stars
- Breed: Puli
- Name: GCHG Cordmaker Boys Will Be Boys RI PT NAP NJP
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Best in Miscellaneous Class
- Judge: ---
- Entry: ---
- Breed: ---
- Name: ---
Unofficial results and subject to change
The following are tentative results sent in weekly from the AKC Field Reps. Only those shows attended by AKC Field Reps are listed and the results are posted as soon as possible after receipt. These results are unofficial and subject to change pending AKC confirmation.