Antelope Valley Kennel Club, Inc. City of Industry, CA 2022-11-06
Posted by: Lawrence Cornelius
Total Entry: 1270
Best In Show
- Judge: Mrs. Terry DePietro
- Breed: Gordon Setter
- Name: GCHS Triseter Celtic Usher
Reserve Best In Show
- Judge: Mrs. Terry DePietro
- Breed: Pembroke Welsh Corgi
- Name: GCHG Coventry Good Vibrations
Junior Showmanship
- Judge: Mrs. Terry DePietro
- Entry: 14
- Class: Open Senior
- Name: Myanna Blake
- Breed: Siberian Husky
Best In Show: Nat'l Owner Handled Series
- Judge: Mr. Kenneth A. Buxton
- Entry: ---
- Breed: Pembroke Welsh Corgi
- Name: GCHS Dougal Pemdragons Magic Carpet Ride RN RATN CGCA TKA
Reserve Junior Showmanship
- Judge: Mrs. Terry DePietro
- Entry: 14
- Class: Open Senior
- Name: Olivia Uyeno
- Breed: Belgian Malinois
Reserve Best In Show: Nat'l Owner Handled Series
- Judge: Mr. Kenneth A. Buxton
- Entry: ---
- Breed: Beagle (over 13")
- Name: GCHB Top Shelf's Sarsaparilla CAA FCAT
Sporting Group
- Judge: Mr. Richard W. Powell
- Entry: 227
- Breed: Gordon Setter
- Name: GCHS Triseter Celtic Usher
- Breed: Golden Retriever
- Name: GCHG 24KT Seasons A Star Is Born
- Breed: Vizsla
- Name: GCHP Sierra Ridge Born To Love You JH ACT1
- Breed: German Shorthaired Pointer
- Name: Silverbay's I PleadThe 5th @Shortalesncoronet
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Hound Group
- Judge: Mrs. Marianne C. Klinkowski
- Entry: 155
- Breed: Petit Basset Griffon Vendeen
- Name: GCH M & M Stellar Spotify
- Breed: Whippet
- Name: Lishima's Fantastico
- Breed: Borzoi
- Name: GCHG Morozova Rey's Summerlane Wind Rider
- Breed: Rhodesian Ridgeback
- Name: GCHP Whirlaway Diablo's Bare Knuckle Brawler
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Working Group
- Judge: Mr. John S. Lucas
- Entry: 185
- Breed: Boxer
- Name: GCHP Irondale's The Legend Exists
- Breed: Rottweiler
- Name: GCHP Chancellors "Radioactive" Thanos V Barste CGC
- Breed: Great Pyrenees
- Name: CH Euzkalzale Resolute At Midnight
- Breed: Siberian Husky
- Name: GCH Highlander's Blame It All On My Roots
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Terrier Group
- Judge: Mr. Richard W. Powell
- Entry: 114
- Breed: Miniature Schnauzer
- Name: CH Carmel Case Of Justice For Landmark
- Breed: Wire Fox Terrier
- Name: GCHB Random Rumblebee
- Breed: Airedale Terrier
- Name: GCHS Mar Vista Above The Line
- Breed: Standard Manchester Terrier
- Name: CH Everest's N' Mosaic's The OPerfectionist
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Toy Group
- Judge: Mr. Richard D. Albee
- Entry: 176
- Breed: Pekingese
- Name: GCHP Aslan Silvergate Enticing Eros
- Breed: Havanese
- Name: GCHP Wynmark's Les Bijouxs Rock'n Rolz at Reverie
- Breed: Cavalier King Charles Spaniel
- Name: GCHP Castle Peak Field Of Dreams CGC
- Breed: Pug
- Name: CH Winsome Nirvana Achy Breaky Heart
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Non-Sporting Group
- Judge: Mrs. Peggy Gutierrez-Otero
- Entry: 182
- Breed: Chow Chow
- Name: GCHP Liontamer Pazzaz Rothrocks Tradition By Budda
- Breed: Dalmatian
- Name: GCH Spotlight No Filter Needed At Amethyst
- Breed: Shiba Inu
- Name: GCHG Jogoso's Wild West At Pendragon
- Breed: French Bulldog
- Name: GCHP Fabelhaft Robobull Ferragamo
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Herding Group
- Judge: Mrs. Donna Buxton
- Entry: 159
- Breed: Pembroke Welsh Corgi
- Name: GCHG Coventry Good Vibrations
- Breed: Old English Sheepdog
- Name: GCH Lambluv's Merriewe We Shoot for the Stars
- Breed: Border Collie
- Name: GCHB Malibu Mar Toscana Di Nico
- Breed: Briard
- Name: CH Mon Amies Playing For Keeps
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Best in Miscellaneous Class
- Judge: ---
- Entry: ---
- Breed: ---
- Name: ---
Unofficial results and subject to change
The following are tentative results sent in weekly from the AKC Field Reps. Only those shows attended by AKC Field Reps are listed and the results are posted as soon as possible after receipt. These results are unofficial and subject to change pending AKC confirmation.