Northeastern Indiana Kennel Club, Inc. Fort Wayne, IN 2022-11-06
Posted by: Lynn Meyer
Total Entry: 1202
Best In Show
- Judge: Ms. Bonnie Linnell Clarke
- Breed: Shih Tzu
- Name: GCHP Hallmark Jolei Out Of This World
Reserve Best In Show
- Judge: Ms. Bonnie Linnell Clarke
- Breed: Afghan Hound
- Name: GCHP Sunlit's King Of Queens
Junior Showmanship
- Judge: Barbara Scherer
- Entry: 28
- Class: Master
- Name: Samantha Abels
- Breed: Havanese
Best In Show: Nat'l Owner Handled Series
- Judge: Ms. Gloria Kerr
- Entry: 522
- Breed: Chow Chow
- Name: GCHP Barbary's Reigning Royalty CGCA TKN
Reserve Junior Showmanship
- Judge: Barbara Scherer
- Entry: 28
- Class: Open Intermediate
- Name: Gabrielle Horve
- Breed: Papillon
Reserve Best In Show: Nat'l Owner Handled Series
- Judge: Ms. Gloria Kerr
- Entry: 522
- Breed: Giant Schnauzer
- Name: CH Surefoot's Histylin' Rohan BCAT CGC TKN
Sporting Group
- Judge: Ms. Linda Robey
- Entry: 185
- Breed: English Springer Spaniel
- Name: GCHP Wil-Orion's If Wishes Came True
- Breed: Curly-Coated Retriever
- Name: GCHS Sun Devil Last Of the Mojitos
- Breed: Field Spaniel
- Name: GCHG Bruce's Living The Life @ Upland
- Breed: Nova Scotia Duck Tolling Retriever
- Name: GCHG Sproul's Spirit Incredible Temptation
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Hound Group
- Judge: Mr. Jean-Christophe Boulinguez
- Entry: 90
- Breed: Afghan Hound
- Name: GCHP Sunlit's King Of Queens
- Breed: Whippet
- Name: GCHS Longlesson Dark Side Of The Moon
- Breed: Norwegian Elkhound
- Name: GCH Silhouette's A Single Thread Of Hope
- Breed: Longhaired Dachshund
- Name: GCHS Hundelben Keeper Of The Flame SL
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Working Group
- Judge: Mr. John Constantine-Amodei
- Entry: 264
- Breed: Cane Corso
- Name: GCHP Adibeir Red Carpet Affair CGC
- Breed: Giant Schnauzer
- Name: GCHG Spicerack's Shotgun Rider CGCA TKN
- Breed: Doberman Pinscher
- Name: GCHG Seraphin Most Valuable Player V Aliston FDC CAX FCAT SWN WAC RATO CGC TKN ATT
- Breed: Black Russian Terrier
- Name: CH Cherryhills Fan Di Fendi ATT
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Terrier Group
- Judge: Mrs. Cindy Vogels
- Entry: 110
- Breed: Lakeland Terrier
- Name: GCHG Hi-Kel Terrydale Nanhall Mizzconceived
- Breed: Border Terrier
- Name: GCHG Meadowlake Whistle Blower
- Breed: Glen of Imaal Terrier
- Name: GCHG Abberann Rider On The Storm By Galore
- Breed: Welsh Terrier
- Name: GCHG Abbeyrose Black Chrome
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Toy Group
- Judge: Mr. John Constantine-Amodei
- Entry: 179
- Breed: Shih Tzu
- Name: GCHP Hallmark Jolei Out Of This World
- Breed: Pomeranian
- Name: GCHS KimmiLove Look At Me Now
- Breed: Yorkshire Terrier
- Name: CH Midyear Flying On A Sugar High
- Breed: Havanese
- Name: GCHG Brylee's Walk The Plank
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Non-Sporting Group
- Judge: Mrs. Lesley E. Hiltz
- Entry: 159
- Breed: Schipperke
- Name: GCHG Whispering Pines Covert Op
- Breed: Bichon Frise
- Name: GCHP Encores Once Upon A Dream
- Breed: Bulldog
- Name: GCH D'Toledo 105 "Now You See Me' "Morgan"
- Breed: ---
- Name: ---
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Herding Group
- Judge: Mr. John P Wade
- Entry: 179
- Breed: Pembroke Welsh Corgi
- Name: GCH Coventry Music Of The Night
- Breed: Smooth Collie
- Name: GCH ceilidh's Celtic Legend
- Breed: Miniature American Shepherd
- Name: GCHP Blue Elk Beginning Of An Icon
- Breed: Border Collie
- Name: Tenja's Message In A Bottle
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Best in Miscellaneous Class
- Judge: ---
- Entry: ---
- Breed: ---
- Name: ---
Unofficial results and subject to change
The following are tentative results sent in weekly from the AKC Field Reps. Only those shows attended by AKC Field Reps are listed and the results are posted as soon as possible after receipt. These results are unofficial and subject to change pending AKC confirmation.