Mispillion Kennel Club, Inc. Salisbury, MD 2022-11-13
Posted by: Amanda Ciaravino
Total Entry: 627
Best In Show
- Judge: Joe Walton
- Breed: Irish Water Spaniel
- Name: GCHS Poole's Ide Sargeant Sloane CD RN MX MJX MXF
Reserve Best In Show
- Judge: Joe Walton
- Breed: Dalmatian
- Name: GCHP Planett's Pop Star
Junior Showmanship
- Judge: Mr. Richard Todd Jackson
- Entry: ---
- Class: Open Intermediate
- Name: Alexis Coriell
- Breed: Golden Retriever
Best In Show: Nat'l Owner Handled Series
- Judge: Richard Mullen
- Entry: ---
- Breed: Chesapeake Bay Retriever
- Name: GCH Pond Hollow Don't Tread On Me
Reserve Junior Showmanship
- Judge: Mr. Richard Todd Jackson
- Entry: ---
- Class: Open Senior
- Name: Grace Brown
- Breed: Golden Retriever
Reserve Best In Show: Nat'l Owner Handled Series
- Judge: Richard Mullen
- Entry: ---
- Breed: Sealyham Terrier
- Name: GCHB Seabrook Something To Talk About
Sporting Group
- Judge: Don Evans
- Entry: 159
- Breed: Irish Water Spaniel
- Name: GCHS Poole's Ide Sargeant Sloane CD RN MX MXJ MXF
- Breed: Pointer
- Name: GCH Tahari N Clearcreek Spirit In The Night
- Breed: English Springer Spaniel
- Name: GCHP Ceise Bonanza
- Breed: English Cocker Spaniel
- Name: GCHS Warwick's Country Roads At Sugarland
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Hound Group
- Judge: Joan Anselm
- Entry: 54
- Breed: Irish Wolfhound
- Name: GCH Huntersrun Starkeeper Bellina
- Breed: Pharaoh Hound
- Name: GCHS Hallam Desert Phoenix Bakhu's One In A Million
- Breed: Basset Hound
- Name: GCHS Corkey's Gino's Living La Bella Vita Italiana
- Breed: Portuguese Podengo Pequeno
- Name: GCHS Paldachs Hanky Panky At Sarmac
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Working Group
- Judge: Dr Klaus Anselm
- Entry: 107
- Breed: Portuguese Water Dog
- Name: CnSand Hellz Frozen Over
- Breed: Great Pyrenees
- Name: GCHS Rivergroves Isn't She Lovely
- Breed: Greater Swiss Mountain Dog
- Name: GCHG Swiss Run's At The End Of the Line With Palisades
- Breed: Akita
- Name: GCHS Stecal's Voodoo woman at Nakodo
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Terrier Group
- Judge: Don Evans
- Entry: 35
- Breed: Scottish Terrier
- Name: GCHG Peabar P.S. I Love You
- Breed: Smooth Fox Terrier
- Name: GCHB Rockabye Harewood Proceed With Cowtion At Foxwatch
- Breed: Russell Terrier
- Name: GCHS Lyrical's Ace of Cakes at Foxtail
- Breed: Bedlington Terrier
- Name: GCHG LAMZ Really Really Ridicously Good Looking FDC CA BCAT CGC
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Toy Group
- Judge: Richard Mullen
- Entry: 72
- Breed: Pug
- Name: GCHP Riversong's Rockin' At The Ritz
- Breed: Miniature Pinscher
- Name: GCHB Marlex Kisa Adare Glamour Girl
- Breed: Toy Manchester Terrier
- Name: GCH Maximal's Call Sign Ivy TKN
- Breed: Cavalier King Charles Spaniel
- Name: GCHS Bonitos Companeros Orinoco
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Non-Sporting Group
- Judge: Mr. Richard Todd Jackson
- Entry: 74
- Breed: Dalmatian
- Name: GCHP Planett's Pop Star
- Breed: Keeshond
- Name: GCHB Ikon's To The Moon And Back CGC TKN
- Breed: Coton de Tulear
- Name: GCHB Just Incredible Tom Ford Fabulous
- Breed: Miniature Poodle
- Name: GCHG Surrey Sage
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Herding Group
- Judge: Dr Klaus Anselm
- Entry: 80
- Breed: Belgian Malinois
- Name: GCHP Broadcreek's Darth Vader Of Darste
- Breed: Old English Sheepdog
- Name: GCHG Bagatelle Rainbow Moon
- Breed: Rough Collie
- Name: Wrangler's Cowgirl Up
- Breed: Bearded Collie
- Name: GCH Burlesque Sparks Fly
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Best in Miscellaneous Class
- Judge: ---
- Entry: ---
- Breed: ---
- Name: ---
Unofficial results and subject to change
The following are tentative results sent in weekly from the AKC Field Reps. Only those shows attended by AKC Field Reps are listed and the results are posted as soon as possible after receipt. These results are unofficial and subject to change pending AKC confirmation.