Greater Ocala Dog Club, Inc. Ocala, FL 2022-11-20
Posted by: Mike Szabo
Total Entry: 1272
Best In Show
- Judge: Mrs. Terry Berrios
- Breed: Miniature American Shepherd
- Name: GCHG Dynasty's Ember's Living Legend
Reserve Best In Show
- Judge: Mrs. Terry Berrios
- Breed: Dalmatian
- Name: CH Fortuna Paxx A Punch
Junior Showmanship
- Judge: Dr. Carmen L. Battaglia
- Entry: 36
- Class: Open Senior
- Name: Karli Pixley
- Breed: Golden Retriever
Best In Show: Nat'l Owner Handled Series
- Judge: Mr. Philip Briasco
- Entry: 456
- Breed: German Wirehaired Pointer
- Name: GCHB Double D's Nottoway Achy Breaky Heart At Chambray JH
Reserve Junior Showmanship
- Judge: Dr. Carmen L. Battaglia
- Entry: 35
- Class: Open Intermediate
- Name: Blaine A. Crowder
- Breed: French Bulldog
Reserve Best In Show: Nat'l Owner Handled Series
- Judge: Mr. Philip Briasco
- Entry: 456
- Breed: Norwegian Elkhound
- Name: Sera Order Of The Phoenix CGC TKN
Sporting Group
- Judge: Mrs. Penny DiSiena
- Entry: 238
- Breed: Welsh Springer Spaniel
- Name: GCHG Clussexx on Red Alert at Stonecroft
- Breed: English Cocker Spaniel
- Name: GCHP K'Mander Dawnglow Arnage
- Breed: Labrador Retriever
- Name: CH Chambrays Emperior Maximus Ben Tank'D On The Blvd
- Breed: German Wirehaired Pointer
- Name: GCHG RNR Impact N Heywire Walk On The Wilde Side
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Hound Group
- Judge: Mr. Alfred J. Ferruggiaro
- Entry: 143
- Breed: Afghan Hound
- Name: GCHP Sunlit's King Of Queens
- Breed: American Foxhound
- Name: GCH Whit's Classically Chloe
- Breed: Ibizan Hound
- Name: GCH Abbaio Murceilago CGC TKN DJ
- Breed: Whippet
- Name: CH Karasar's High Roller
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Working Group
- Judge: Ms. Carolyn I. Alexander
- Entry: 182
- Breed: Bullmastiff
- Name: CH Bo-Beck's Up Up Up And Away Dochas RN ATT BCAT TKA FDC CGCA CGCU
- Breed: Black Russian Terrier
- Name: GCHG Felicia Gloria Yablunevi Tsvit
- Breed: Alaskan Malamute
- Name: GCHS Vykon's I Got Chills CD BN RE FDC BCAT CGCA TKN
- Breed: Portuguese Water Dog
- Name: GCHG Chasinwaves Bon Jovi
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Terrier Group
- Judge: Mr. Sidney L. Marx
- Entry: 139
- Breed: Scottish Terrier
- Name: GCH Kriscots He's A Rebel At De La Pomme
- Breed: Kerry Blue Terrier
- Name: GCHP BlueCrush Freedom And Whiskey!
- Breed: Bedlington Terrier
- Name: GCHS Prismic Fashionista Ignites The Revolution RATI CAA DCAT RATN FDC ATT
- Breed: Welsh Terrier
- Name: GCH Brightluck's Image At Bayleigh
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Toy Group
- Judge: Ms. Carolyn I. Alexander
- Entry: 220
- Breed: Affenpinscher
- Name: GCH Tamarin Tribute
- Breed: Brussels Griffon
- Name: GCH Grayhaven Somersets Swipe Right
- Breed: Miniature Pinscher
- Name: GCHS Marlex Miss Marvel
- Breed: Papillon
- Name: GCHS Milbu Best Valentines Day
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Non-Sporting Group
- Judge: Mrs. Penny DiSiena
- Entry: 167
- Breed: Dalmatian
- Name: CH Fortuna Paxx A Punch
- Breed: Shiba Inu
- Name: Absolute Soul On Fire TKN
- Breed: French Bulldog
- Name: GCH JCRV's Mighty Handsome Taswell Skye
- Breed: Tibetan Terrier
- Name: GCH Salishan The Touch Of Class CGCA CGCU TKA VHMA FDC ATT
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Herding Group
- Judge: Mr. David A. Alexander
- Entry: 155
- Breed: Miniature American Shepherd
- Name: GCHG Dynasty's Ember's Living Legend
- Breed: Border Collie
- Name: GCHP Rising Star's Happy One TKI CGC
- Breed: Cardigan Welsh Corgi
- Name: GCHP Redbud Across The Universe
- Breed: Australian Shepherd
- Name: GCH Bayouland's Ciao Bella At Teyrnon
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Best in Miscellaneous Class
- Judge: ---
- Entry: ---
- Breed: ---
- Name: ---
Unofficial results and subject to change
The following are tentative results sent in weekly from the AKC Field Reps. Only those shows attended by AKC Field Reps are listed and the results are posted as soon as possible after receipt. These results are unofficial and subject to change pending AKC confirmation.