Springfield Kennel Club, Inc. West Springfield, MA 2022-11-27
Posted by: Mark Desrosiers
Total Entry: 1766
Best In Show
- Judge: Dr. Steve Keating
- Breed: Welsh Terrier
- Name: GCH Monaline Unit
Reserve Best In Show
- Judge: Dr. Steve Keating
- Breed: Havanese
- Name: GCHP Kolmar's & Los Feliz The Man Of Steel
Junior Showmanship
- Judge: Mrs. Jennifer Bell
- Entry: 31
- Class: Open Senior
- Name: Lexie Littlefield
- Breed: Border Collie
Best In Show: Nat'l Owner Handled Series
- Judge: Mr. Richard V. Miller
- Entry: 676
- Breed: Basenji
- Name: CH Kivu Habit Rouge
Reserve Junior Showmanship
- Judge: Mrs. Jennifer Bell
- Entry: 31
- Class: Open Senior
- Name: Halley Gillotti
- Breed: English Springer Spaniel
Reserve Best In Show: Nat'l Owner Handled Series
- Judge: Mr. Richard V. Miller
- Entry: 676
- Breed: Australian Shepherd
- Name: CH Serendipity Collinswood Kestrel
Sporting Group
- Judge: Mr. Rick Gschwender
- Entry: 427
- Breed: Irish Water Spaniel
- Name: GCHS Poole's Ide Sargeant Sloane CD RN MX MXJ MXF
- Breed: Golden Retriever
- Name: GCH Auburnmist Harmonie For Story
- Breed: English Springer Spaniel
- Name: CH Kismet One Love One Heart
- Breed: English Cocker Spaniel
- Name: GCHP K'Mander Dawnglow Arnage
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Hound Group
- Judge: Mrs. Lesley E. Hiltz
- Entry: 188
- Breed: Afghan Hound
- Name: GCH Agha Djari's Via Kjavu
- Breed: Beagle (over 13")
- Name: GCHB Fetch & Smell Chrissy Snow
- Breed: Beagle (13" and under)
- Name: GCH Skyline N Woodstone's Go Big or Go Home
- Breed: Wirehaired Dachshund
- Name: GCHS Willowood-Sandale Get This Show On The Road
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Working Group
- Judge: Mrs. Doris Cozart
- Entry: 294
- Breed: Portuguese Water Dog
- Name: GCHG Salt Heir's Unleash the Beast
- Breed: Great Dane
- Name: GCHP Cosmic Nobonz New Kid In Town
- Breed: Bernese Mountain Dog
- Name: GCHG Trevi's Winter Bliss
- Breed: Boxer
- Name: GCHG Timeline's O'Henry Don't Let Me Down
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Terrier Group
- Judge: Mrs. Ann F. Yuhasz
- Entry: 128
- Breed: Welsh Terrier
- Name: GCH Monaline Unit
- Breed: Smooth Fox Terrier
- Name: GCHB Mill Pond New Dynasty
- Breed: Border Terrier
- Name: GCH Giles Hill Hercules
- Breed: Scottish Terrier
- Name: GCHS Barrister Res Ipsa Loquitur
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Toy Group
- Judge: Mrs. Charlotte P Patterson
- Entry: 188
- Breed: Havanese
- Name: GCHP Kolmar's & Los Feliz The Man Of Steel
- Breed: Affenpinscher
- Name: GCH Good Luck Chuck V Tani Kazari
- Breed: Pug
- Name: GCHS Casey's Upping The Ante CGC
- Breed: Smooth Coat Chihuahua
- Name: GCHG Kalliope Mojito
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Non-Sporting Group
- Judge: Mr. David R. Miller
- Entry: 168
- Breed: Standard Poodle
- Name: GCHP Brighton Benchmark
- Breed: Coton de Tulear
- Name: GCHB Just Incredible Tom Ford Fabulous
- Breed: Bichon Frise
- Name: GCH Belle Creek's Born To Love Again
- Breed: Dalmatian
- Name: GCHG Planett's Sun Valley BCAT
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Herding Group
- Judge: Dr. Sophia Kaluzniacki
- Entry: 301
- Breed: German Shepherd Dog
- Name: GCH Frankenhaus Heart Of Fire V Foothills
- Breed: Finnish Lapphund
- Name: GCHG Lapinkaunis I Want It All
- Breed: Old English Sheepdog
- Name: GCHG Bagatelle Rainbow Moon
- Breed: Miniature American Shepherd
- Name: GCHP Applewood's I Will Survive
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Best in Miscellaneous Class
- Judge: Mr. Rick Gschwender
- Entry: 4
- Breed: Lancashire Heeler
- Name: Baystar This Is The Way At Knee High
Unofficial results and subject to change
The following are tentative results sent in weekly from the AKC Field Reps. Only those shows attended by AKC Field Reps are listed and the results are posted as soon as possible after receipt. These results are unofficial and subject to change pending AKC confirmation.