Charleston Kennel Club, Inc. Ladson, SC 2023-01-29
Posted by: Mary Dukes
Total Entry: 800
Best In Show
- Judge: Robert Shreve
- Breed: Standard Poodle
- Name: GCH Brighton Hightide Valkyrie
Reserve Best In Show
- Judge: Robert Shreve
- Breed: Whippet
- Name: GCH Wenrick's Nightcap
Junior Showmanship
- Judge: Terry DePietro
- Entry: 19
- Class: Open Senior
- Name: Rozlyn Myers
- Breed: Australian Cattle Dog
Best In Show: Nat'l Owner Handled Series
- Judge: Terry DePietro
- Entry: 408
- Breed: Giant Schnauzer
- Name: GCH Fanta C Khief Onyx Frazier CA BCAT CGC TKA ATT
Reserve Junior Showmanship
- Judge: Terry DePietro
- Entry: 19
- Class: Open Senior
- Name: Rylee Balasco
- Breed: German Shorthaired Pointer
Reserve Best In Show: Nat'l Owner Handled Series
- Judge: Terry DePietro
- Entry: 408
- Breed: Sussex Spaniel
- Name: GCHG Remedi's What Can Brown Do For You DJA CGC TKN
Sporting Group
- Judge: Debra Thornton
- Entry: 239
- Breed: Labrador Retriever
- Name: CH Greenstone's A Cut Above
- Breed: Pointer
- Name: CH Tahari N Clearcreek Spirit In The Night
- Breed: Wirehaired Vizsla
- Name: GCHS Blaythorn's Midsummer Nights Dream
- Breed: Sussex Spaniel
- Name: GCHG Remedi's What Can Brown Do For You DJA CGC TKN
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Hound Group
- Judge: Terry DePietro
- Entry: 73
- Breed: Whippet
- Name: GCH Wenrick's Nightcap
- Breed: Wirehaired Dachshund
- Name: GCHP Leoralee's Let's Boogie With Barstool MW
- Breed: Black and Tan Coonhound
- Name: GCH Southwind The Force Is Strong With This One
- Breed: Saluki
- Name: Odi Et Amo Hershey Silvershadow Elessar
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Working Group
- Judge: Jay Richardson
- Entry: 112
- Breed: Portuguese Water Dog
- Name: GCHG Overlook Lisiji Everything Will Bee Alright
- Breed: Bernese Mountain Dog
- Name: GCHP Greenway's Timeless Legend V Oleka CGC TKN
- Breed: Greater Swiss Mountain Dog
- Name: GCHG Fireside's Drums Of Autumn OJP NAP BN RN
- Breed: Great Dane
- Name: GCHS Shades Tapestry Of Stetson Ty Silver Linings
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Terrier Group
- Judge: Debra Thornton
- Entry: 43
- Breed: Dandie Dinmont Terrier
- Name: GCHS Von Maser's Madeleine Of The Heart
- Breed: Lakeland Terrier
- Name: GCHS Paisley Notwithstanding
- Breed: Norwich Terrier
- Name: GCH Camio's Spring Green At Taliesin
- Breed: Skye Terrier
- Name: High Road Rainbow Row CGC
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Toy Group
- Judge: Manuel Queijeiro
- Entry: 161
- Breed: Brussels Griffon
- Name: GCH Grayhaven Somersets Swipe Right
- Breed: Cavalier King Charles Spaniel
- Name: GCH Falling Springs Just You Wait
- Breed: Pekingese
- Name: GCH Piedmont's Asian Persuasion
- Breed: Yorkshire Terrier
- Name: GCH Starstruck Burning Desire
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Non-Sporting Group
- Judge: Jay Richardson
- Entry: 77
- Breed: Standard Poodle
- Name: GCH Brighton Hightide Valkyrie
- Breed: Bichon Frise
- Name: GCH Holdsway Lion King
- Breed: French Bulldog
- Name: GCHG 2Stars Cold As Ice At Damari
- Breed: Boston Terrier
- Name: CH To-Sa's Tickle Me Pink
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Herding Group
- Judge: Terry DePietro
- Entry: 91
- Breed: Cardigan Welsh Corgi
- Name: GCHS Landsend-Woodrose Touch Of Grey
- Breed: Miniature American Shepherd
- Name: GCHP Applewood's I Will Survive
- Breed: Pembroke Welsh Corgi
- Name: RC7 Can't Cash My Chex
- Breed: Belgian Sheepdog
- Name: CH SumerWynd-n-Inchallah's Trinidad Du MonPlaisir
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Best in Miscellaneous Class
- Judge: Debra Thornton
- Entry: 1
- Breed: Small Munsterlander
- Name: Wolf Creek's Kit Von Wittenburg
Unofficial results and subject to change
The following are tentative results sent in weekly from the AKC Field Reps. Only those shows attended by AKC Field Reps are listed and the results are posted as soon as possible after receipt. These results are unofficial and subject to change pending AKC confirmation.