Great Barrington Kennel Club, Inc. West Springfield, MA 2023-02-05
Posted by: Jane Myers
Total Entry: 1266
Best In Show
- Judge: Mr. Sam Houston McDonald
- Breed: Havanese
- Name: GCHP Kolmar's & Los Feliz The Man Of Steel
Reserve Best In Show
- Judge: Mr. Sam Houston McDonald
- Breed: Old English Sheepdog
- Name: GCHG Bagatelle Rainbow Moon
Junior Showmanship
- Judge: Mr. Kristofer A. Kelso
- Entry: 25
- Class: Open Senior
- Name: Brielle Marie Duprat
- Breed: Havanese
Best In Show: Nat'l Owner Handled Series
- Judge: Ms. Judy A. Harrington
- Entry: 504
- Breed: Miniature Bull Terrier
- Name: CH Old Forge Love & Light At Legacy TKN
Reserve Junior Showmanship
- Judge: Mr. Kristofer A. Kelso
- Entry: 25
- Class: Open Senior
- Name: Savanna Michalak
- Breed: Australian Shepherd
Reserve Best In Show: Nat'l Owner Handled Series
- Judge: Ms. Judy A. Harrington
- Entry: 504
- Breed: Cavalier King Charles Spaniel
- Name: GCHP Piccadil's The Greastest Showman Come Alive
Sporting Group
- Judge: Ms. Judy A. Harrington
- Entry: 343
- Breed: German Shorthaired Pointer
- Name: GCHG HHH Autumn Sonnet
- Breed: Irish Setter
- Name: GCHG Ramblin Red Slamdunk Buckpasser CGCA MH TKI DN
- Breed: Golden Retriever
- Name: CH Vedoro's Steal Across The Border To Jazzin JH WC CD
- Breed: Black Cocker Spaniel
- Name: GCH Rejoices To The Point
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Hound Group
- Judge: Mrs. Susan M. Carr
- Entry: 139
- Breed: English Foxhound
- Name: GCH Monacacy Bend's Lady Of The Chase
- Breed: Whippet
- Name: CH K-Bars Abelarm Knight At Clarriott
- Breed: Borzoi
- Name: GCHG Korsakov's Wild Sweet Love At White Sage
- Breed: Rhodesian Ridgeback
- Name: GCHS Nashira's In My Daddy's Footsteps
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Working Group
- Judge: Mrs. Linda Berberich
- Entry: 231
- Breed: Boxer
- Name: GCH Shadigee And Pearlisle Brazen Risk
- Breed: Great Dane
- Name: GCHP Cosmic Nobonz New Kid In Town
- Breed: Newfoundland
- Name: GCH Pouch Cove's What Say You Cayuga
- Breed: Bernese Mountain Dog
- Name: GCHP Greenway's Timeless Legend V Oleka CGC TKN
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Terrier Group
- Judge: Dr. Valeria Rickard
- Entry: 62
- Breed: Wire Fox Terrier
- Name: GCHB Fleet St. Roque Down Easter
- Breed: Staffordshire Bull Terrier
- Name: GCHS Vanger Bull Brutale Gladius
- Breed: Airedale Terrier
- Name: GCH Westchester Foxheart Karma
- Breed: Scottish Terrier
- Name: GCH Barbary Return Of The Iron King Of The Rock
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Toy Group
- Judge: Dr. Daniel W. Dowling
- Entry: 143
- Breed: Havanese
- Name: GCHP Kolmar's & Los Feliz The Man Of Steel
- Breed: Pug
- Name: GCHS Andi In Cahoots
- Breed: Smooth Coat Chihuahua
- Name: GCHS Kalliope Mojito
- Breed: Italian Greyhound
- Name: CH Kashmir's Tiger Lily
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Non-Sporting Group
- Judge: Mrs Susan M. Carr
- Entry: 116
- Breed: Miniature Poodle
- Name: GCHG Surrey Sage
- Breed: Standard Poodle
- Name: CH Lakeridge Stone Run Joint Venture
- Breed: Dalmatian
- Name: GCHP Planett's Pop Star
- Breed: Keeshond
- Name: GCHB Athena Aristotle
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Herding Group
- Judge: Mr. Paul F. Willhauck
- Entry: 219
- Breed: Old English Sheepdog
- Name: GCHG Bagatelle Rainbow Moon
- Breed: Finnish Lapphund
- Name: GCHG Lapinkaunis I Want It All
- Breed: Australian Shepherd
- Name: CH Colllinswood Ghiradelli
- Breed: Briard
- Name: CH Deja Vu Popsakadoo Say Yes To The Dress
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Best in Miscellaneous Class
- Judge: ---
- Entry: ---
- Breed: ---
- Name: ---
Unofficial results and subject to change
The following are tentative results sent in weekly from the AKC Field Reps. Only those shows attended by AKC Field Reps are listed and the results are posted as soon as possible after receipt. These results are unofficial and subject to change pending AKC confirmation.