Lakeland Winter Haven Kennel Club Lakeland, FL 2023-02-17
Posted by: Mike Szabo
Total Entry: 1378
Best In Show
- Judge: Mr. Mel Saranchuk
- Breed: Bulldog
- Name: GCHP Cherokee Legend Encore
Reserve Best In Show
- Judge: Mr. Mel Saranchuk
- Breed: Pointer
- Name: GCHG Aspyre Cat Got Ur Tongue
Junior Showmanship
- Judge: Mrs. Patricia A. Sosa
- Entry: 28
- Class: Master
- Name: Brian Lumpuy
- Breed: German Wirehaired Pointer
Best In Show: Nat'l Owner Handled Series
- Judge: Mr. Eugene Blake
- Entry: 498
- Breed: Siberian Husky
- Name: GCHS Myla's No Tan Lines
Reserve Junior Showmanship
- Judge: Mrs. Patricia A. Sosa
- Entry: 27
- Class: Master
- Name: Allison Chism
- Breed: German Wirehaired Pointer
Reserve Best In Show: Nat'l Owner Handled Series
- Judge: Mr. Eugene Blake
- Entry: 498
- Breed: Tibetan Terrier
- Name: GCH Starlight's Crown Jewel
Sporting Group
- Judge: Mrs. Lynda Saranchuk
- Entry: 254
- Breed: Pointer
- Name: GCHG Aspyre Cat Got Ur Tongue
- Breed: Labrador Retriever
- Name: CH Tampa Bay & Merry Oak's Lost Shaker Of Salt CGCTKI
- Breed: Golden Retriever
- Name: CH Goldrox Takep@'Em To The Train Station
- Breed: Vizsla
- Name: GCHS Rhapsody Donut Stop Believin' TKN DS DCAT CA CGC
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Hound Group
- Judge: Mr. Eugene Blake
- Entry: 182
- Breed: Whippet
- Name: GCHB Karasar's Visionary
- Breed: Pharaoh Hound
- Name: GCHS Hallam Desert Phoenix Bakhu's Max One In A Million
- Breed: Rhodesian Ridgeback
- Name: GCH Kengali's Unbridled Guardian
- Breed: Basenji
- Name: CH Tamba's Commander In Chief
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Working Group
- Judge: Mr. Luis F. Sosa
- Entry: 217
- Breed: Great Pyrenees
- Name: GCHS Rivergroves Beyond The Pale
- Breed: Doberman Pinscher
- Name: GCHP Alcher Tmac Witchcraft V Gentry
- Breed: Siberian Husky
- Name: GCHS Myla's No Tan Lines
- Breed: Bullmastiff
- Name: GCHS Ridgetop 'N Marconian's Aventador
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Terrier Group
- Judge: Ms. Lee Whittier
- Entry: 141
- Breed: Kerry Blue Terrier
- Name: GCHP BlueCrush Freedom And Whiskey!
- Breed: Miniature Schnauzer
- Name: GCHP Hardinhaus Simply Stunning
- Breed: Russell Terrier
- Name: GCHB Lovely-Orange Magik Soul
- Breed: West Highland White Terrier
- Name: GCHB Berkshire Reign Of Louie The Third
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Toy Group
- Judge: Mrs. Linda Hurlebaus
- Entry: 235
- Breed: Long Coat Chihuahua
- Name: GCHP One Love Hashtag Not Vanilla
- Breed: Pug
- Name: GCHP Andi Abracadabra
- Breed: Shih Tzu
- Name: GCHG Jolisse N Ryan Bright Like A Diamond
- Breed: Affenpinscher
- Name: GCH Tamarin Tribute
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Non-Sporting Group
- Judge: Mrs. Patricia A. Sosa
- Entry: 183
- Breed: Bulldog
- Name: GCHP Cherokee Legend Encore
- Breed: French Bulldog
- Name: GCHP Robobull Fabelhaft Catara
- Breed: Xoloitzcuintli
- Name: GCHS Cobano Avalos-Lara
- Breed: Coton de Tulear
- Name: GCHG Wayfarer's You Are My Sunshine
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Herding Group
- Judge: Mrs. Lynda Saranchuk
- Entry: 128
- Breed: Cardigan Welsh Corgi
- Name: GCHP Redbud Across The Universe
- Breed: Pyrenean Shepherd
- Name: GCHG La Brise Man O'War
- Breed: Border Collie
- Name: GCHS Top Notch Light Up The Night HSAS RN NAP NAJ BCAT TKN CGC
- Breed: Spanish Water Dog
- Name: GCH Rufina De Tender Teddy
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Best in Miscellaneous Class
- Judge: Mr. Mel Saranchuk
- Entry: 8
- Breed: Russian Tsvetnaya Bolonka
- Name: Showboat's Etched In Steele Sfr CM
Unofficial results and subject to change
The following are tentative results sent in weekly from the AKC Field Reps. Only those shows attended by AKC Field Reps are listed and the results are posted as soon as possible after receipt. These results are unofficial and subject to change pending AKC confirmation.