Cyclone Country Kennel Club of Ames Des Moines, IA 2023-02-18
Posted by: Jeffrey Wright
Total Entry: 1225
Best In Show
- Judge: Michael Canalizo
- Breed: English Springer Spaniel
- Name: GCHG Telltale Bohemian Rhapsody
Reserve Best In Show
- Judge: Michael Canalizo
- Breed: Havanese
- Name: GCHP Kolmar's & Los Feliz The Man Of Steel
Junior Showmanship
- Judge: Sheryl A. Cammarata
- Entry: 34
- Class: Open Senior
- Name: Madison Griemann
- Breed: Ibizan Hound
Best In Show: Nat'l Owner Handled Series
- Judge: Mrs. Diana L. Skibinski
- Entry: ---
- Breed: French Bulldog
- Name: GCH Jodee's Time Square Can't Shine As Bright As You
Reserve Junior Showmanship
- Judge: Sheryl A. Cammarata
- Entry: 34
- Class: Open Intermediate
- Name: Evan Catterson
- Breed: Australian Shepherd
Reserve Best In Show: Nat'l Owner Handled Series
- Judge: Mrs. Diana L. Skibinski
- Entry: ---
- Breed: ASCOB Cocker Spaniel
- Name: GCH Julre N Jam Hopelessly Devoted
Sporting Group
- Judge: Mrs. Christine E. Calcinari
- Entry: 274
- Breed: English Springer Spaniel
- Name: GCHG Telltale Bohemian Rhapsody
- Breed: Pointer
- Name: GCHG Daykeyne I Have A Secret
- Breed: English Setter
- Name: GCHS Wingfield 'N Chebaco Link to Bridgewood
- Breed: Barbet
- Name: GCHS Bluespruce's Blitzen De Ginkgo
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Hound Group
- Judge: Mrs. Christine E. Calcinari
- Entry: 146
- Breed: Beagle (over 13")
- Name: GCHP Kazuri's All I Want For Christmas CGC TKN
- Breed: Rhodesian Ridgeback
- Name: GCHB Hilltop's This Ain't Our 1st Rodeo
- Breed: Basenji
- Name: Flutesong's Little Miss Can't Be Wrong
- Breed: Basset Hound
- Name: GCH Snowshoe's Where Flowers Bloom TKN
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Working Group
- Judge: Mrs. Sherry C. Webster
- Entry: 200
- Breed: Giant Schnauzer
- Name: GCHG Spicerack's Shotgun Rider CGCA TKN
- Breed: Siberian Husky
- Name: GCHS Echoing Winds All My Love to Kansa
- Breed: Akita
- Name: GCH Calamus Dream A Little Dream Onyx
- Breed: Alaskan Malamute
- Name: GCHS Catanya's Ice On Fire RN CGC TKN
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Terrier Group
- Judge: Mr. William F. Potter, II
- Entry: 102
- Breed: Welsh Terrier
- Name: GCHG Abbeyrose Black Chrome
- Breed: Smooth Fox Terrier
- Name: GCHG Pinnacle Broxden Lickety Split
- Breed: Staffordshire Bull Terrier
- Name: CH Wayne De Testaferro
- Breed: Australian Terrier
- Name: GCHB Temora Reason Gone Mad
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Toy Group
- Judge: Michael Canalizo
- Entry: 185
- Breed: Havanese
- Name: GCHP Kolmar's And Los Feliz The Man Of Steel
- Breed: Brussels Griffon
- Name: GCHG Wishing Well Bobcat's Peace, Love & Pixie Dust
- Breed: Japanese Chin
- Name: GCHS Touche Hi N Mai-T At Chic
- Breed: Pekingese
- Name: GCH Xela's Rollin On The River
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Non-Sporting Group
- Judge: Mrs. Diana L. Skibinski
- Entry: 117
- Breed: Schipperke
- Name: GCHG Rivendel's Belle Of The Ball
- Breed: Lhasa Apso
- Name: GCH Xerlane's Mandate
- Breed: French Bulldog
- Name: GCHS Quazara Tu Mi Amor
- Breed: Dalmatian
- Name: GCH Choco Chip Triple A Everything That Glitters NA OAJ NF CA DCAT RATO TKN
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Herding Group
- Judge: Mrs. Sherry C. Webster
- Entry: 193
- Breed: Shetland Sheepdog
- Name: CH Shelhaven Afire
- Breed: Miniature American Shepherd
- Name: GCHP Alta Oceans Symphony Of The Seas
- Breed: Border Collie
- Name: GCHG Bold North Sporting Fields Aff'air To Remember BN RN HT CGCA TKI
- Breed: Bouvier des Flandres
- Name: GCHB Margaux's Confetti
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Best in Miscellaneous Class
- Judge: Mr. Thomas W. Coen
- Entry: 4
- Breed: Danish-Swedish Farmdog
- Name: Mach2 Woppers Magic Moment CM3 CDX RE MXS MJS MUS OF T2B DS TKA
Unofficial results and subject to change
The following are tentative results sent in weekly from the AKC Field Reps. Only those shows attended by AKC Field Reps are listed and the results are posted as soon as possible after receipt. These results are unofficial and subject to change pending AKC confirmation.