Ochlockonee River Kennel Club of Florida Tallahassee, FL 2023-02-25
Posted by: Mike Szabo
Total Entry: 1183
Best In Show
- Judge: Ms. Dawn Hitchcock
- Breed: Kerry Blue Terrier
- Name: GCHP BlueCrush Freedom And Whiskey!
Reserve Best In Show
- Judge: Ms. Dawn Hitchcock
- Breed: German Shepherd Dog
- Name: GCHG Kaleef's Mercedes
Junior Showmanship
- Judge: Mrs. Linda T. VanCleve
- Entry: 24
- Class: Master
- Name: Marilyn Dempsey
- Breed: Long Coat Chihuahua
Best In Show: Nat'l Owner Handled Series
- Judge: Ms. Bonnie L. Money
- Entry: 360
- Breed: Bullmastiff
- Name: CH T-Boldt's Music To My Eyes
Reserve Junior Showmanship
- Judge: Mrs. Linda T. VanCleve
- Entry: 23
- Class: Open Intermediate
- Name: Kadence Lancaster
- Breed: Shetland Sheepdog
Reserve Best In Show: Nat'l Owner Handled Series
- Judge: Ms. Bonnie L. Money
- Entry: 360
- Breed: Australian Shepherd
- Name: Bordalyn's Come Blow Your Horn
Sporting Group
- Judge: Mr. Carl Gene Liepmann
- Entry: 228
- Breed: Pointer
- Name: GCHG Aspyre Cat Got Ur Tongue
- Breed: German Wirehaired Pointer
- Name: GCHG RNR Impact N Heywire Walk On The Wilde Side
- Breed: Weimaraner
- Name: GCHS Greyborn's Sound As A Bell
- Breed: Welsh Springer Spaniel
- Name: GCHG Clussexx on Red Alert at Stonecroft
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Hound Group
- Judge: Mrs. Patricia V. Trotter
- Entry: 148
- Breed: Afghan Hound
- Name: GCHB Cofino Boreales Queen Guinevere
- Breed: Treeing Walker Coonhound
- Name: GCH Lost Heritage Knight Of Eldorado
- Breed: Pharaoh Hound
- Name: GCHG Hallam Desert Phoenix Bakhu's Max One In A Million
- Breed: Whippet
- Name: GCHB Karasar's Visionary
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Working Group
- Judge: Ms. Dawn Hitchcock
- Entry: 146
- Breed: Doberman Pinscher
- Name: GCHP Alcher Tmac Witchcraft V Gentry
- Breed: Black Russian Terrier
- Name: CH Midnightsolo Infinite Harmony FDC CGCA CGCU TKI ATT WS
- Breed: Portuguese Water Dog
- Name: GCHG Overlook Lisiji Everything Will Bee Alright
- Breed: Bernese Mountain Dog
- Name: GCHB Maharaja's Lion King
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Terrier Group
- Judge: Mr. Joe C. Walton
- Entry: 94
- Breed: Kerry Blue Terrier
- Name: GCHP BlueCrush Freedom And Whiskey!
- Breed: American Staffordshire Terrier
- Name: GCHP Lbk's Rebel And Proud Party Crasher
- Breed: Scottish Terrier
- Name: GCH Kriscots He's A Rebel At De La Pomme
- Breed: Miniature Schnauzer
- Name: GCHP Hardinhaus Simply Stunning
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Toy Group
- Judge: Mr. Joe C. Walton
- Entry: 246
- Breed: Shih Tzu
- Name: GCHP Hallmark Jolei Out Of This World
- Breed: Brussels Griffon
- Name: GCH Grayhaven Somersets Swipe Right
- Breed: Pomeranian
- Name: GCHP Mountain Crest My Boy Watson
- Breed: Toy Manchester Terrier
- Name: GCHG Rustic Lane Not My Planet From Fwaggle @ Absolut
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Non-Sporting Group
- Judge: Mr. Gus Sinibaldi
- Entry: 170
- Breed: Chow Chow
- Name: GCHP Barbary's Reigning Royalty CGCA TKN
- Breed: Standard Poodle
- Name: GCH Bright'On Hightide Valkyrie
- Breed: Bichon Frise
- Name: GCH Holdsway Lion King
- Breed: Dalmatian
- Name: GCHB Dreamworks Let The Storm Rage On At Arrowhead
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Herding Group
- Judge: Mr. George E. Marquis
- Entry: 147
- Breed: German Shepherd Dog
- Name: GCHG Kaleef's Mercedes
- Breed: Pyrenean Shepherd
- Name: GCHG La Brise Man O'War
- Breed: Cardigan Welsh Corgi
- Name: GCHP Redbud Across The Universe
- Breed: Australian Cattle Dog
- Name: CH Twin Springs N Blue Chip Farms Rocky Mountain High
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Best in Miscellaneous Class
- Judge: Ms. Dawn Hitchcock
- Entry: 4
- Breed: Russian Tsvetnaya Bolonka
- Name: Showboat's Etched In Steele @ Sfr CM
Unofficial results and subject to change
The following are tentative results sent in weekly from the AKC Field Reps. Only those shows attended by AKC Field Reps are listed and the results are posted as soon as possible after receipt. These results are unofficial and subject to change pending AKC confirmation.