San Jacinto Kennel Club Humble, TX 2023-02-25
Posted by: Jill Bell
Total Entry: 946
Best In Show
- Judge: Ms JoAnne M Bueher
- Breed: Boston Terrier
- Name: GCHG Asurebet's Cheers To Onyx
Reserve Best In Show
- Judge: Ms JoAnne M Bueher
- Breed: Polish Lowland Sheepdog
- Name: GCHG Stonebrook Never Say Never To Tramperus
Junior Showmanship
- Judge: Mrs Glenda Stephenson
- Entry: 19
- Class: Master
- Name: Rachael Rabenberg
- Breed: Belgian Sheepdog
Best In Show: Nat'l Owner Handled Series
- Judge: Mrs Glenda Stephenson
- Entry: ---
- Breed: Rhodesian Ridgeback
- Name: CH DC Heatherstone Wild Hearts Can't Be Broken RN SC CGC TKI
Reserve Junior Showmanship
- Judge: Mrs Glenda Stephenson
- Entry: 19
- Class: Open Intermediate
- Name: Paige Ryan
- Breed: Basset Hound
Reserve Best In Show: Nat'l Owner Handled Series
- Judge: Mrs Glenda Stephenson
- Entry: ---
- Breed: Miniature American Shepherd
- Name: GCHG Blue Elk's Missing Piece TKN
Sporting Group
- Judge: Linda C Flynn
- Entry: 153
- Breed: German Shorthaired Pointer
- Name: GCHB Ehrenvogel We Will Rock You
- Breed: Vizsla
- Name: GCH Renaissance N Brittania's Chaging The Game
- Breed: Golden Retriever
- Name: Cover's Never Imagined
- Breed: Nederlandse Kooikerhondje
- Name: GCHB Jubelend Waterbound Orion's Belt
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Hound Group
- Judge: Dr Gareth Morgan-Jones
- Entry: 115
- Breed: Whippet
- Name: GCHP Starline Winborn Classique
- Breed: Beagle (over 13")
- Name: GCHP Kazuri All I Want For Christmas CGC TKN
- Breed: Borzoi
- Name: GCHG Soyara's Devilish Delilah TT
- Breed: Redbone Coonhound
- Name: GCHB 3Colors U Fanci Now V. Hh CGC TKN VHMA
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Working Group
- Judge: Mrs Jean Pero
- Entry: 156
- Breed: Samoyed
- Name: GCHS O'Blako's Guardian Spirit Tazi CGC TKN
- Breed: Great Dane
- Name: GCHP Eb The Relentless Pursuit Of Perfection
- Breed: Doberman Pinscher
- Name: GCHS Alcher TMac Prince Of Darkness V Gentry CGC
- Breed: Rottweiler
- Name: GCHP Chancellors "Radioactive" Thanos V Barste CGC
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Terrier Group
- Judge: Joseph R Vernuccio
- Entry: 84
- Breed: Smooth Fox Terrier
- Name: GCHG Pinnacle Broxden Lickety Split
- Breed: Airedale Terrier
- Name: GCHS Sherwood CK Dexter Haven
- Breed: Wire Fox Terrier
- Name: GCHG Fox-Haus Game on at Foxhollow
- Breed: Cesky Terrier
- Name: GCHG Bluefire Drive By
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Toy Group
- Judge: Mrs Judith A. Brown
- Entry: 148
- Breed: Havanese
- Name: GCHB Romigh's Heartland Karma
- Breed: Russian Toy
- Name: GCH Charkara Cowboys & Dreamers @ Flashfire
- Breed: English Toy Spaniel (Blenheim & Prince)
- Name: GCHB Ringo Star Of Nevskogo Hobbita
- Breed: Papillon
- Name: GCH Clearlake MGL-ISLE Nestle Quik Of VW
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Non-Sporting Group
- Judge: Mrs Judith A. Brown
- Entry: 132
- Breed: Boston Terrier
- Name: GCHG Asurebet's Cheers To Onyx
- Breed: French Bulldog
- Name: GCHB Gildengale & La Bete's Worth The Wait
- Breed: Xoloitzcuintli
- Name: GCHS Master Rock Calaco (Alonso/Tojo)
- Breed: Tibetan Terrier
- Name: GCHG Barnstorm One Chance Fancy By Dzine
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Herding Group
- Judge: Mrs Judith A. Brown
- Entry: 158
- Breed: Polish Lowland Sheepdog
- Name: GCHG Stonebrook Never Say Never To Tramperus
- Breed: Miniature American Shepherd
- Name: GCHG Blue Elk's Missing Piece TKN
- Breed: Cardigan Welsh Corgi
- Name: GCHP XIV Karat Come Hell Or High Water CGCA TKN
- Breed: German Shepherd Dog
- Name: GCHB Cross Timbers Gunnison Long's Peak RN CGC TKN
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Best in Miscellaneous Class
- Judge: Linda C Flynn
- Entry: 2
- Breed: Japanese Akitainu
- Name: Ibuki Go Junketsu
Unofficial results and subject to change
The following are tentative results sent in weekly from the AKC Field Reps. Only those shows attended by AKC Field Reps are listed and the results are posted as soon as possible after receipt. These results are unofficial and subject to change pending AKC confirmation.