Pensacola Dog Fanciers Association Pensacola, FL 2023-03-05
Posted by: Mary Dukes
Total Entry: 378
Best In Show
- Judge: Judith Brown
- Breed: Saluki
- Name: CH DC Baha Khan Man MC LCX
Reserve Best In Show
- Judge: Judith Brown
- Breed: Pomeranian
- Name: GCHP Mountain Crest My Boy Watson
Junior Showmanship
- Judge: Luis Sosa
- Entry: 11
- Class: Master
- Name: Marilyn Dempsey
- Breed: Smooth Coat Chihuahua
Best In Show: Nat'l Owner Handled Series
- Judge: James Moses
- Entry: 224
- Breed: Saluki
- Name: CH DC Baha Khan Man MC LCX
Reserve Junior Showmanship
- Judge: Luis Sosa
- Entry: 11
- Class: Open Senior
- Name: Haley Coker
- Breed: Irish Setter
Reserve Best In Show: Nat'l Owner Handled Series
- Judge: James Moses
- Entry: 224
- Breed: Smooth Coat Chihuahua
- Name: GCHG Terlingua Dark Side Dazzler BCAT
Sporting Group
- Judge: Carolyn Herbel
- Entry: 39
- Breed: Curly-Coated Retriever
- Name: GCH Boyerie's Storm Chaser @ Kurly Kreek CGC TKN
- Breed: Vizsla
- Name: CH Cameo Undercover Levi CA
- Breed: Pointer
- Name: GCH Southern Malmason Fowl Play
- Breed: Golden Retriever
- Name: Rhythm's Too Cool For Fire TKN
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Hound Group
- Judge: Luis Sosa
- Entry: 46
- Breed: Saluki
- Name: CH DC Baha Khan Man MC LCX
- Breed: Longhaired Dachshund
- Name: GCH Dorae's Heads I Win V Corbelle
- Breed: Afghan Hound
- Name: GCH Cofino Boreales King Arthur
- Breed: Rhodesian Ridgeback
- Name: GCHS Nashiras Irish Chieftian Of F.M.
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Working Group
- Judge: Luis Sosa
- Entry: 56
- Breed: Portuguese Water Dog
- Name: GCHG Overlook Lisiji Everything Will Bee Alright
- Breed: Great Dane
- Name: GCHG Nobledane The Ritz Carlton Way
- Breed: Boxer
- Name: GCHB Raineylane's Simply Irresistible
- Breed: Bullmastiff
- Name: CH T-Boldt's Music To My Eyes
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Terrier Group
- Judge: Carolyn Herbel
- Entry: 37
- Breed: West Highland White Terrier
- Name: GCH Gothik Sir Oliver Of The Clan Macleod OF Plum Cree
- Breed: Miniature Schnauzer
- Name: Zrules Divergent
- Breed: Russell Terrier
- Name: GCHB Lovely-Orange Magik Soul
- Breed: Norwich Terrier
- Name: GCHB Rabbit Ridge Teddy Brown Dog
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Toy Group
- Judge: Dr. Albert P. Bianchi
- Entry: 118
- Breed: Pomeranian
- Name: GCHP Mountain Crest My Boy Watson
- Breed: Toy Manchester Terrier
- Name: GCHG Rustic Lane Not My Planet From Fwaggle @ Absolut
- Breed: Smooth Coat Chihuahua
- Name: GCHG Terlingua Dark Side Dazzler BCAT
- Breed: Havanese
- Name: GCHB Sardi I'll Think Of A Reason Later
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Non-Sporting Group
- Judge: James Moses
- Entry: 37
- Breed: Xoloitzcuintli
- Name: GCHG Cobano (Avalos-Lara)
- Breed: Shiba Inu
- Name: GCHS Kagayaki No Girou Go Kashima Gijukusou
- Breed: American Eskimo Dog
- Name: GCH Anana's Incredile Journey CGC
- Breed: Coton de Tulear
- Name: GCHG Wayfarer's You Are My Sunshine
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Herding Group
- Judge: Carolyn Herbel
- Entry: 39
- Breed: Bouvier des Flandres
- Name: GCHB Cassiopeia's Lance Of Ivanhoe
- Breed: Shetland Sheepdog
- Name: CH Lochlyn Fancy Like At Weslyn
- Breed: Belgian Malinois
- Name: GCHP Broadcreek's Darth Vader Of Darste
- Breed: Belgian Tervuren
- Name: GCH Cibola's Through The Looking Glass View Of Hawkeye CA BCAT SIN TKN
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Best in Miscellaneous Class
- Judge: James Moses
- Entry: 6
- Breed: Teddy Roosevelt Terrier
- Name: Barnett's He's A Whole Lot Of Dax CM
Unofficial results and subject to change
The following are tentative results sent in weekly from the AKC Field Reps. Only those shows attended by AKC Field Reps are listed and the results are posted as soon as possible after receipt. These results are unofficial and subject to change pending AKC confirmation.