Sahuaro State Kennel Club Phoenix, AZ 2023-03-11
Posted by: Lawrence Cornelius
Total Entry: 2040
Best In Show
- Judge: Ms. Karen J. Hynek
- Breed: Russell Terrier
- Name: GCHG Monamour Beyond And Above
Reserve Best In Show
- Judge: Ms. Karen J. Hynek
- Breed: French Bulldog
- Name: GCHP Fox Canyon's I Won The War At Goldshield CGC CGCA CGCU TKN
Junior Showmanship
- Judge: Ms. Lori Pelletier
- Entry: 47
- Class: ---
- Name: ---
- Breed: ---
Best In Show: Nat'l Owner Handled Series
- Judge: Mrs. Debra Gschwender
- Entry: ---
- Breed: Chinese Shar-Pei
- Name: Willo Xiao-Mai We Don't Talk About Bruno @ Imastar
Reserve Junior Showmanship
- Judge: Ms. Lori Pelletier
- Entry: ---
- Class: ---
- Name: ---
- Breed: ---
Reserve Best In Show: Nat'l Owner Handled Series
- Judge: Mrs. Debra Gschwender
- Entry: ---
- Breed: Bernese Mountain Dog
- Name: GCH Windfall Adesa 3 Wire Winter @ Emerald Mtn
Sporting Group
- Judge: Mrs. Janet Lobb
- Entry: 391
- Breed: Labrador Retriever
- Name: GCHG Hyspire Ghoststone A Tough Nut To Crack
- Breed: Weimaraner
- Name: GCHP Simpatico Journey Of Thrills
- Breed: Gordon Setter
- Name: GCHS Triseter Celtic Usher
- Breed: English Setter
- Name: CH Tirza's Breaking And Entering
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Hound Group
- Judge: Mrs. Darle M. Heck
- Entry: 255
- Breed: Afghan Hound
- Name: GCHP Sunlit's King Of Queens
- Breed: Borzoi
- Name: GCHG Horse And Hound Full Of Hope
- Breed: Wirehaired Dachshund
- Name: GCH Usonia The Shores Of Normandy V Lowdon
- Breed: Rhodesian Ridgeback
- Name: GCHB Rainbow Hill's There Is A Good Reason At Graceridge
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Working Group
- Judge: Mr. Ed Fojtik
- Entry: 332
- Breed: Portuguese Water Dog
- Name: GCHG Watersong Pouch Cove Resolute
- Breed: Akita
- Name: GCHS Dream Hi's Whiskey Lullaby
- Breed: Great Pyrenees
- Name: GCHG Rivergroves Wonder Dog at Pyrcreek CGC TKN
- Breed: Giant Schnauzer
- Name: GCHG Twilight Georgie Girl Of Landmark
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Terrier Group
- Judge: Ms. Ann H. Roth
- Entry: 246
- Breed: Russell Terrier
- Name: GCHG Monamour Beyond And Above
- Breed: Smooth Fox Terrier
- Name: CH Lil' Itch Special Delivery
- Breed: Airedale Terrier
- Name: GCH Longvue Dare To Dream
- Breed: Miniature Schnauzer
- Name: GCHP Carmel Sky High Stargazer
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Toy Group
- Judge: Mrs. Gale Young
- Entry: 226
- Breed: Toy Poodle
- Name: Sharbelle Dream Maker
- Breed: Affenpinscher
- Name: GCHB Coachlight Aff-Ter Blowin' In The Wind
- Breed: Miniature Pinscher
- Name: CH Copperspur What Was I Thinking At Fede TKN
- Breed: Pomeranian
- Name: GCH Moxiepoms Mike Tyson Dallas The Prince
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Non-Sporting Group
- Judge: Mr. Joe Lobb
- Entry: 190
- Breed: French Bulldog
- Name: GCHP Fox Canyon's I Won The War At Goldshield CGC CGCA CGCU TKN
- Breed: Tibetan Terrier
- Name: GCHB Players Alitara Magic in the Air
- Breed: Shiba Inu
- Name: GCHG Jogoso's Wild West At Pendragon
- Breed: Dalmatian
- Name: GCHS Dakota Snowood Secret Wish DCAT
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Herding Group
- Judge: Mr. Rick Gschwender
- Entry: 343
- Breed: Puli
- Name: GCHB Vadrozsa Stonybeck Meet Joe Black CGCU TKI
- Breed: Bouvier des Flandres
- Name: GCHB Terra's Harry Victor
- Breed: Shetland Sheepdog
- Name: GCHG Blue Havens Orange Crush
- Breed: Australian Shepherd
- Name: CH Stone Ridge Delightful Tee
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Best in Miscellaneous Class
- Judge: ---
- Entry: ---
- Breed: ---
- Name: ---
Unofficial results and subject to change
The following are tentative results sent in weekly from the AKC Field Reps. Only those shows attended by AKC Field Reps are listed and the results are posted as soon as possible after receipt. These results are unofficial and subject to change pending AKC confirmation.