Nashville Kennel Club Franklin, TN 2023-03-12
Posted by: Lynn Meyer
Total Entry: 1564
Best In Show
- Judge: Mr. James G Reynolds
- Breed: ---
- Name: ---
Reserve Best In Show
- Judge: Mr. James G. Reynolds
- Breed: ---
- Name: ---
Junior Showmanship
- Judge: Ms. Peggy Beisel-McIlwaine
- Entry: 38
- Class: ---
- Name: Luke Waters
- Breed: Wire Fox Terrier
Best In Show: Nat'l Owner Handled Series
- Judge: Joy Lynne Huntley
- Entry: 642
- Breed: English Springer Spaniel
- Name: GCH Telltale Titanium
Reserve Junior Showmanship
- Judge: Ms. Peggy Beisel-McIlwaine
- Entry: 38
- Class: Master
- Name: Marilyn Dempsey
- Breed: Smooth Coat Chihuahua
Reserve Best In Show: Nat'l Owner Handled Series
- Judge: Joy Lynne Huntley
- Entry: 642
- Breed: Pomeranian
- Name: GCHB New River Taking Up Arms With Heritage
Sporting Group
- Judge: Mr. David R. Miller
- Entry: 230
- Breed: English Springer Spaniel
- Name: GCHG Telltale Bohemian Rhapsody
- Breed: Parti Cocker Spaniel
- Name: GCHG Normandy Silhouette In A Perfect World
- Breed: German Wirehaired Pointer
- Name: GCHG RNR Impact N Heywire Walk On The Wilde Side
- Breed: Golden Retriever
- Name: GCHB Goldrox Take 'Em To The Train Station
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Hound Group
- Judge: Dr. Steven L. Keating
- Entry: 196
- Breed: Whippet
- Name: GCH Wenrick's Nightcap
- Breed: Black and Tan Coonhound
- Name: GCH Southwind The Force Is Strong With This One
- Breed: Redbone Coonhound
- Name: Reedy Creeks Private Stash Rip
- Breed: Beagle (over 13")
- Name: GCHG Gwencalon Isle Of Skye
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Working Group
- Judge: Mr. Robert E Hutton
- Entry: 278
- Breed: Great Dane
- Name: GCHP Eb The Relentless Pursuit Of Perfection
- Breed: Great Pyrenees
- Name: GCH Framboise Triumph Over Time
- Breed: Rottweiler
- Name: GCHS Loral's Naughty But Nice CGC
- Breed: Siberian Husky
- Name: GCHP Highlander's Snow Pilot
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Terrier Group
- Judge: Ms. Peggy Beisel-McIlwaine
- Entry: 131
- Breed: Scottish Terrier
- Name: GCHG Chyscott's The Greatest Showman
- Breed: Miniature Schnauzer
- Name: CH Minuteman Lex Luther
- Breed: Wire Fox Terrier
- Name: GCHB Halcar Colleen BCAT
- Breed: Bedlington Terrier
- Name: GCHS Prismic Fashionista Ignites The Revolution CAA BCAT
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Toy Group
- Judge: Mrs. Cindy C. Lane
- Entry: 263
- Breed: Shih Tzu
- Name: CH Hallmark Jolei Out Of This World
- Breed: Brussels Griffon
- Name: GCH Grayhaven Somersets Swipe Right
- Breed: Cavalier King Charles Spaniel
- Name: GCHG KBPride Rembrandt
- Breed: Yorkshire Terrier
- Name: GCHG Hekan Taking Care Of Bismark
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Non-Sporting Group
- Judge: Mr. Dana P. Cline
- Entry: 207
- Breed: Bulldog
- Name: GCHP Cherokee Legend Encore
- Breed: Xoloitzcuintli
- Name: GCHS Cobano Avalos-Lara
- Breed: French Bulldog
- Name: GCHP Robobull Fabelhaft Catara
- Breed: Lhasa Apso
- Name: GCHB Xeralane's Mandate
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Herding Group
- Judge: Mr. Nathaniel Horn
- Entry: 258
- Breed: Australian Shepherd
- Name: GCHP Northbay Xsell That's A Wrap DJ
- Breed: Briard
- Name: GCHG Ne Orageux's Nudge Nudge Wink Wink
- Breed: Australian Cattle Dog
- Name: GCHS Dawn Heir's Walk'n on By
- Breed: Cardigan Welsh Corgi
- Name: GCHP Redbud Across The Universe
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Best in Miscellaneous Class
- Judge: Ms. Peggy Beisel-McIlwaine
- Entry: 1
- Breed: Peruvian Inca Orchid
- Name: Calypso's Castaway
Unofficial results and subject to change
The following are tentative results sent in weekly from the AKC Field Reps. Only those shows attended by AKC Field Reps are listed and the results are posted as soon as possible after receipt. These results are unofficial and subject to change pending AKC confirmation.