Palm Beach County Dog Fanciers Association West Palm Beach, FL 2023-03-12
Posted by: Mike Szabo
Total Entry: 592
Best In Show
- Judge: Mr. Kerry Lee
- Breed: Havanese
- Name: GCHP Kolmar's & Los Feliz The Man Of Steel
Reserve Best In Show
- Judge: Mr. Kerry Lee
- Breed: Nova Scotia Duck Tolling Retriever
- Name: GCH Katyra Dragon Prince Of Avatar
Junior Showmanship
- Judge: Mr. Jay Roden
- Entry: 12
- Class: Open Senior
- Name: Julian Brooks
- Breed: Vizsla
Best In Show: Nat'l Owner Handled Series
- Judge: Dr. Azalea A. Alvarez
- Entry: ---
- Breed: Cairn Terrier
- Name: GCHS Nicairn Aegon Hjo Got The Spirit
Reserve Junior Showmanship
- Judge: Mr. Jay Roden
- Entry: 11
- Class: Open Intermediate
- Name: Blaine Crowder
- Breed: French Bulldog
Reserve Best In Show: Nat'l Owner Handled Series
- Judge: Dr. Azalea A. Alvarez
- Entry: ---
- Breed: Cardigan Welsh Corgi
- Name: GCH Riverside Boss Is At First Sight BCAT RATN
Sporting Group
- Judge: Mr. Ramon Valenzuela Podesta
- Entry: 131
- Breed: Nova Scotia Duck Tolling Retriever
- Name: GCH Katyra Dragon Prince Of Avatar
- Breed: Labrador Retriever
- Name: CH Everlasting Pax-A-Punch
- Breed: German Shorthaired Pointer
- Name: GCHB Wyndbourne Fire & Dezire
- Breed: Vizsla
- Name: GCHS Cheswynd's Girl With Far Away Eyes RN JH CGC TKN
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Hound Group
- Judge: Mr. Ramon Valenzuela Podesta
- Entry: 85
- Breed: Whippet
- Name: GCHB Karasar's Visionary
- Breed: Afghan Hound
- Name: CH Criston Argentine Tango JC
- Breed: Smooth Dachshund
- Name: GCHB Passport You Should See Me In A Crown SS
- Breed: Basenji
- Name: GCHG Nirvana Itapuca
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Working Group
- Judge: Mrs. Donna J. Buxton
- Entry: 107
- Breed: Great Pyrenees
- Name: GCHS Rivergroves Beyond The Pale
- Breed: Doberman Pinscher
- Name: GCH Deband's Zhavia
- Breed: Samoyed
- Name: Snowshoe's Dream Boy
- Breed: Giant Schnauzer
- Name: GCHG Longhorn's Ready and Raring to Go
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Terrier Group
- Judge: Dr. Michael J. Woods
- Entry: 57
- Breed: Miniature Schnauzer
- Name: GCHP Hardinhaus Simply Stunning
- Breed: Australian Terrier
- Name: GCHS Blue Moon Pop A Razzi
- Breed: Scottish Terrier
- Name: GCHB Camdyn Defiant
- Breed: Cairn Terrier
- Name: GCHS Nicairn Aegon Hjo Got The Spirit
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Toy Group
- Judge: Mrs. Sue Bownds
- Entry: 106
- Breed: Havanese
- Name: GCHP Kolmar's & Los Feliz The Man Of Steel
- Breed: Miniature Pinscher
- Name: GCHS Marlex Miss Marvel
- Breed: Italian Greyhound
- Name: CH Kimric's Keep It Comin'Love
- Breed: Chinese Crested
- Name: GCHS Speechless In Your Face
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Non-Sporting Group
- Judge: Mrs. Donna J. Buxton
- Entry: 61
- Breed: Dalmatian
- Name: CH Fortuna Paxx A Punch
- Breed: French Bulldog
- Name: GCHS Elysium's Adventurous Rapscallion D'Assisi
- Breed: Coton de Tulear
- Name: GCHG Wayfarer's You Are My Sunshine
- Breed: Miniature Poodle
- Name: CH Madness Rolling Radiance
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Herding Group
- Judge: Dr. Michael J. Woods
- Entry: 42
- Breed: Miniature American Shepherd
- Name: GCHG Dynasty's Ember's Living Legend CGC
- Breed: Border Collie
- Name: GCHP Rising Star's Happy One TKI CGC
- Breed: Old English Sheepdog
- Name: GCH 5
- Breed: Cardigan Welsh Corgi
- Name: GCHP 7
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Best in Miscellaneous Class
- Judge: ---
- Entry: ---
- Breed: ---
- Name: ---
Unofficial results and subject to change
The following are tentative results sent in weekly from the AKC Field Reps. Only those shows attended by AKC Field Reps are listed and the results are posted as soon as possible after receipt. These results are unofficial and subject to change pending AKC confirmation.