San Antonio Kennel Club, Inc. Kerrville, TX 2023-03-12
Posted by: Jill Bell
Total Entry: 977
Best In Show
- Judge: Mrs Linda Clark
- Breed: Australian Shepherd
- Name: GCHP LK Michigan I'm Yours
Reserve Best In Show
- Judge: Mrs Linda Clark
- Breed: Saluki
- Name: GCHP Aurora's Rhythm of My Heart
Junior Showmanship
- Judge: Mrs Mary Kathleen Faeth
- Entry: 25
- Class: Open Intermediate
- Name: Kadence Lancaster
- Breed: Shetland Sheepdog
Best In Show: Nat'l Owner Handled Series
- Judge: Mrs Mary Kathleen Faeth
- Entry: 359
- Breed: Bullmastiff
- Name: CH Marconian N Ridgetops Nothin But Trouble
Reserve Junior Showmanship
- Judge: Mrs Mary Kathleen Faeth
- Entry: 25
- Class: Open Junior
- Name: Demery Livingston
- Breed: Shetland Sheepdog
Reserve Best In Show: Nat'l Owner Handled Series
- Judge: Mrs Mary Kathleen Faeth
- Entry: 359
- Breed: Affenpinscher
- Name: CH Enchante's Mama Dropped The Mic
Sporting Group
- Judge: Mrs Debra L Thornton
- Entry: 207
- Breed: Gordon Setter
- Name: GCHS Shiloh's Spirit Of Broch Tuarach
- Breed: Boykin Spaniel
- Name: GCHG Drinking Until Dark Beekauz JH
- Breed: Brittany
- Name: GCHB Trio Hopes Legendary Lawman RN
- Breed: German Shorthaired Pointer
- Name: GCHB Ehrenvogel We Will Rock You
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Hound Group
- Judge: Mr Timothy S Robbins
- Entry: 121
- Breed: Saluki
- Name: GCHP Aurora's Rhythm of My Heart
- Breed: Afghan Hound
- Name: GCH Agha Djari's Via Kjavu
- Breed: Smooth Dachshund
- Name: GCHP Bessdach's Que Sera Sera V Bren-Dachs SS
- Breed: Whippet
- Name: GCHP Starline Winborn Classique
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Working Group
- Judge: Mrs Debra L Thornton
- Entry: 134
- Breed: Mastiff
- Name: GCHP Southport Ares God Of War
- Breed: Tibetan Mastiff
- Name: GCHS Drakyi Dreamland Big Red Dog
- Breed: Boerboel
- Name: GCH Silverthorne's Meant To Be TKN VHMA VHMP
- Breed: Great Pyrenees
- Name: GCHB Rivergroves Simply The Best
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Terrier Group
- Judge: Mrs Debra L Thornton
- Entry: 75
- Breed: Wire Fox Terrier
- Name: GCHG Foxhaus Game On At Foxhollow
- Breed: Lakeland Terrier
- Name: GCH Brush Creek Winner Takes It All At Albemi
- Breed: Miniature Schnauzer
- Name: CH Laroh's Rocky Mountain High
- Breed: Russell Terrier
- Name: GCH Spotswood Chucky Your Friend Til The End
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Toy Group
- Judge: Mr Bradley Odagiri
- Entry: 144
- Breed: Papillon
- Name: GCHG Anabelle Beautiful
- Breed: Maltese
- Name: GCHG ILove Rhapsody Always Full Of Wisdom
- Breed: English Toy Spaniel (Blenheim & Prince)
- Name: GCHB Ringo Star Of Nevskogo Hobbita
- Breed: Russian Toy
- Name: GCH Charkara Cowboys & Dreamers @ Flashfire
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Non-Sporting Group
- Judge: Mr Steve Hayden
- Entry: 119
- Breed: Bulldog
- Name: GCHB Spitfire's Roll with In
- Breed: Chinese Shar-Pei
- Name: GCHG Good Fortune Good & Ready II
- Breed: Xoloitzcuintli
- Name: GCHS Master Rock Calaco (Alonso Tojo)
- Breed: Miniature Poodle
- Name: GCHS Sandstorm Say Yes To The Dress AX AXJ OF
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Herding Group
- Judge: Mr Richard Lashbrook
- Entry: 170
- Breed: Australian Shepherd
- Name: GCHP LK Michigan I'm Yours
- Breed: Miniature American Shepherd
- Name: GCHG Anthology's I'm Not Fake News CGC ATT
- Breed: Rough Collie
- Name: GCHS Heatherfield Black Tie Affair
- Breed: Shetland Sheepdog
- Name: GCHB Kensil's Proven Innocent
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Best in Miscellaneous Class
- Judge: Mrs Linda Clark
- Entry: 5
- Breed: Russian Tsvetnaya Bolonka
- Name: Plk I'm Here There And Everywhere CM6
Unofficial results and subject to change
The following are tentative results sent in weekly from the AKC Field Reps. Only those shows attended by AKC Field Reps are listed and the results are posted as soon as possible after receipt. These results are unofficial and subject to change pending AKC confirmation.