MINNEAPOLIS KENNEL CLUB, INC. Shakopee, MN 2014-11-22
Posted by: Bryan Martin
Total Entry: 1057
Best In Show
- Judge: Dr. Robert A. Indeglia
- Breed: Bouvier des Flandres
- Name: CH Margauxs Va Voom
Reserve Best In Show
- Judge: Dr. Robert A. Indeglia
- Breed: Pomeranian
- Name: GCH Char's Seattle Slew For Triple Crown
Junior Showmanship
- Judge: David J Peat
- Entry: 42
- Class: Open Senior
- Name: Sherry Wuetherich
- Breed: English Setter
Best In Show: Nat'l Owner Handled Series
Not offered.
Reserve Junior Showmanship
- Judge: ---
- Entry: ---
- Class: ---
- Name: ---
- Breed: ---
Reserve Best In Show: Nat'l Owner Handled Series
- Judge: ---
- Entry: ---
- Breed: ---
- Name: ---
Sporting Group
- Judge: Gloria Geringer
- Entry: 242
- Breed: Pointer
- Name: GCH Chesterhope Never Ask Why For Daykeyne
- Breed: English Cocker Spaniel
- Name: GCH Edgewood Devilish Design
- Breed: Flat-Coated Retriever
- Name: GCHP Flatford Ruffles and Flourishes MH
- Breed: Irish Setter
- Name: GCH Tramore Notorious
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Hound Group
- Judge: Pamela B. Peat
- Entry: 100
- Breed: English Foxhound
- Name: CH Taillus Au Birchwood Tamsall
- Breed: Afghan Hound
- Name: GCH Elmo's Martian Chronicles
- Breed: Wirehaired Dachshund
- Name: GCH Ragtyme Worth the Wait SW
- Breed: Whippet
- Name: GCH Sporting Fields Dashing Maui Man
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Working Group
- Judge:
- Entry: 201
- Breed: Giant Schnauzer
- Name: GCH Nightline Viking At Tanglewood
- Breed: Samoyed
- Name: GCH Elfenbein Hudson Hornet
- Breed: Boxer
- Name: GCH Nantess Caleno Numero Uno
- Breed: Mastiff
- Name: GCHG Millenniums Ain't No Stopping Us Now
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Terrier Group
- Judge: Mrs. Cindy Meyer
- Entry: 68
- Breed: Dandie Dinmont Terrier
- Name: GCH King's Mtn. Angelina Ballerina
- Breed: Border Terrier
- Name: Gusto Beautiful Thing
- Breed: Australian Terrier
- Name: GCH Dunham Lake Unanomous Decision
- Breed: Colored Bull Terrier
- Name: CH Hawthorn Leap Of Faith
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Toy Group
- Judge: Gloria Geringer
- Entry: 144
- Breed: Pomeranian
- Name: GCH Char's Seattle Slew For Triple Crown
- Breed: Chinese Crested
- Name: GCH Dejavu I Want'A Talk About M
- Breed: Shih Tzu
- Name: CH Symaruns Endless Love
- Breed: Papillon
- Name: GCHP Wingssong Singular Sensation
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Non-Sporting Group
- Judge: Betsy Dale
- Entry: 105
- Breed: Bichon Frise
- Name: CH Cher Mi's Toast With Remy Martin
- Breed: Lhasa Apso
- Name: CH Hope-Fulls Hearti Henrietta
- Breed: Keeshond
- Name: GCH KJ's Chubbette
- Breed: Bulldog
- Name: CH Piltz's Louis Vuitton
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Herding Group
- Judge: Mrs. Cindy Meyer
- Entry: 154
- Breed: Bouvier des Flandres
- Name: CH Margauxs Va Voom
- Breed: Pembroke Welsh Corgi
- Name: GCH Lismores Phantom Legacy
- Breed: Bearded Collie
- Name: CH Spiritwood's A Dream Is A Wish
- Breed: Puli
- Name: CH Prydain Joshua CGC
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Best in Miscellaneous Class
- Judge: Dr. Robert A. Indeglia
- Entry: ---
- Breed: ---
- Name: ---
Unofficial results and subject to change
The following are tentative results sent in weekly from the AKC Field Reps. Only those shows attended by AKC Field Reps are listed and the results are posted as soon as possible after receipt. These results are unofficial and subject to change pending AKC confirmation.