MINNEAPOLIS KENNEL CLUB, INC. Shakopee, MN 2014-11-23
Posted by: -
Total Entry: 1041
Best In Show
- Judge: Gloria Geringer
- Breed: Australian Terrier
- Name: GCH Dunham Lake Unanomous Decision
Reserve Best In Show
- Judge: Gloria Geringer
- Breed: English Cocker Spaniel
- Name: GCH Edgewood Devilish Design
Junior Showmanship
- Judge: Deborah Wilkins
- Entry: 38
- Class: Open Senior
- Name: Brianna Milam
- Breed: Yorkshire Terrier
Best In Show: Nat'l Owner Handled Series
Not offered.
Reserve Junior Showmanship
- Judge: ---
- Entry: ---
- Class: ---
- Name: ---
- Breed: ---
Reserve Best In Show: Nat'l Owner Handled Series
- Judge: ---
- Entry: ---
- Breed: ---
- Name: ---
Sporting Group
- Judge:
- Entry: 240
- Breed: English Cocker Spaniel
- Name: GCH Edgewood Devilish Design
- Breed: Welsh Springer Spaniel
- Name: GCH Trystyn Statesman Cactus Blue
- Breed: Pointer
- Name: GCH Chesterhope Never Ask Why For Daykeyne
- Breed: Irish Setter
- Name: GCH Tramore Notorious
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Hound Group
- Judge: Dr. Robert A. Indeglia
- Entry: 102
- Breed: Rhodesian Ridgeback
- Name: GCHG Azize's Purple Heart SC
- Breed: Afghan Hound
- Name: GCH Elmo's Martian Chronicles
- Breed: Norwegian Elkhound
- Name: GCHG Aspen's It Takes A Thief
- Breed: Petit Basset Griffon Vendeen
- Name: GCH Jus Strike It Rich
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Working Group
- Judge: Dr. Robert A. Indeglia
- Entry: 198
- Breed: Samoyed
- Name: GCH Celticfrost Ranger N West Free
- Breed: Mastiff
- Name: GCHG Millenniums Ain't No Stopping Us Now
- Breed: Giant Schnauzer
- Name: GCH Nightline Viking At Tanglewood
- Breed: Bernese Mountain Dog
- Name: CH Jenda's Rumour Has It
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Terrier Group
- Judge: Betsy Dale
- Entry: 69
- Breed: Australian Terrier
- Name: GCH Dunham Lake Unanomous Decision
- Breed: Airedale Terrier
- Name: GCH Epoch's New York Minute
- Breed: Scottish Terrier
- Name: GCH Anstamm Sodak Go West Young Man
- Breed: Colored Bull Terrier
- Name: Edelwin's Red Moon Rising
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Toy Group
- Judge: Pamela B. Peat
- Entry: 136
- Breed: Cavalier King Charles Spaniel
- Name: GCH Avatar Made You Look
- Breed: Pomeranian
- Name: GCH Char's Seattle Slew For Triple Crown
- Breed: Chinese Crested
- Name: GCH Dejavu I Want'A Talk About M
- Breed: Shih Tzu
- Name: CH Symaruns Endless Love
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Non-Sporting Group
- Judge: Dr. Robert A. Indeglia
- Entry: 106
- Breed: Bichon Frise
- Name: CH Cher Mi's Toast With Remy Martin
- Breed: French Bulldog
- Name: GCH Counterpunch Grandslam Homerun
- Breed: Boston Terrier
- Name: GCH Knolland King Of The Road
- Breed: Lhasa Apso
- Name: GCH Ha Lee Kiki Ari Captain Morgan
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Herding Group
- Judge: Mr. Brian Meyer
- Entry: 151
- Breed: Pembroke Welsh Corgi
- Name: GCH Lismores Phantom Legacy
- Breed: Bouvier des Flandres
- Name: CH Margauxs Va Voom
- Breed: Bearded Collie
- Name: GCH Aberlour's Seabiscuit
- Breed: Puli
- Name: CH Prydain Joshua CGC
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Best in Miscellaneous Class
- Judge: Pamela B. Peat
- Entry: ---
- Breed: ---
- Name: ---
Unofficial results and subject to change
The following are tentative results sent in weekly from the AKC Field Reps. Only those shows attended by AKC Field Reps are listed and the results are posted as soon as possible after receipt. These results are unofficial and subject to change pending AKC confirmation.