SPACE COAST KENNEL CLUB OF PALM BAY Orlando, FL 2014-12-09
Posted by: Mary Dukes
Total Entry: 2877
Best In Show
- Judge: Malcolm Moore
- Breed: Bloodhound
- Name: GCH Flessner's International S'Cess
Reserve Best In Show
- Judge: Malcolm Moore
- Breed: Scottish Terrier
- Name: GCH Roundtown Everyday Magic Of Maryscot
Junior Showmanship
- Judge: Adrienne Hill
- Entry: 52
- Class: Open Senior
- Name: Kasey O'Brien
- Breed: Doberman Pinscher
Best In Show: Nat'l Owner Handled Series
- Judge: Jan Paulk
- Entry: 607
- Breed: ---
- Name: ---
Reserve Junior Showmanship
- Judge: ---
- Entry: ---
- Class: ---
- Name: ---
- Breed: ---
Reserve Best In Show: Nat'l Owner Handled Series
- Judge: ---
- Entry: ---
- Breed: ---
- Name: ---
Sporting Group
- Judge: Bud DiDonato
- Entry: 545
- Breed: Field Spaniel
- Name: CH Promenade's Pay It Forward
- Breed: Brittany
- Name: GCH Rainbow Splash's Ruggedly Handsome
- Breed: German Shorthaired Pointer
- Name: GCH Robin Crest Edelmarke Investigator
- Breed: Weimaraner
- Name: GCH Doc's Crosswind's Absolut Ten Of Acadia
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Hound Group
- Judge: Timothy Catterson
- Entry: 351
- Breed: Bloodhound
- Name: GCH Flessner's International S'Cess
- Breed: Whippet
- Name: GCH Sporting Fields Shameless
- Breed: Wirehaired Dachshund
- Name: GCH Raydachs Ride My Ducati Sw
- Breed: Otterhound
- Name: GCH Aberdeen's Under The Influence
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Working Group
- Judge: Keke Kahn
- Entry: 449
- Breed: Portuguese Water Dog
- Name: GCH Claircreek Impression De Matisse
- Breed: Samoyed
- Name: CH Pebblesrun Play It again Ham
- Breed: Great Pyrenees
- Name: GCHP Rivergroves Chateau De Castelnau
- Breed: Black Russian Terrier
- Name: GCH Gladiator S Zolotogo Grada
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Terrier Group
- Judge: Mr. David M Krogh
- Entry: 324
- Breed: Scottish Terrier
- Name: GCH Roundtown Everyday Magic Of Maryscot
- Breed: Skye Terrier
- Name: GCH Cragsmoor Good Time Charlie
- Breed: Smooth Fox Terrier
- Name: CH J'Cobe Broxden Shark Dressed Man
- Breed: Border Terrier
- Name: GCH Meadowlake Pants On Fire
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Toy Group
- Judge: Mr. Raymond V Filburn Jr.
- Entry: 434
- Breed: Pug
- Name: GCH Caper's Sirius Endeavor
- Breed: Toy Fox Terrier
- Name: GCH Ultra Quest Go For The Gold
- Breed: Pekingese
- Name: GCH Pekeden PhD For Schuyler
- Breed: Toy Manchester Terrier
- Name: GCHG Cottage Lake's Our Lady Of fatima
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Non-Sporting Group
- Judge: Vicki Abbott
- Entry: 378
- Breed: Standard Poodle
- Name: GCH Dawin Hearts On Fire
- Breed: French Bulldog
- Name: GCH Lebull's El Morocco At Lecirque
- Breed: Tibetan Spaniel
- Name: GCH Kan Sing's Po-Ba-Ri At Arundina
- Breed: Miniature Poodle
- Name: GCH Surrey Cherry Garcia
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Herding Group
- Judge: Polly D. Smith
- Entry: 332
- Breed: Bouvier des Flandres
- Name: GCH Stonepillar's Steel Blu
- Breed: Pembroke Welsh Corgi
- Name: GCH Coventry Just A Little Crush
- Breed: Puli
- Name: GCH Cordmaker Topsy Turvey
- Breed: German Shepherd Dog
- Name: CH Lockenhaus Rumor Has It V Kenlyn
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Best in Miscellaneous Class
- Judge: Larry Abbott
- Entry: 41
- Breed: Spanish Water Dog
- Name: CH Timber Oaks Jingo Jango
Unofficial results and subject to change
The following are tentative results sent in weekly from the AKC Field Reps. Only those shows attended by AKC Field Reps are listed and the results are posted as soon as possible after receipt. These results are unofficial and subject to change pending AKC confirmation.