St. Charles Missouri Kennel Club Lake St Louis, MO 2015-01-24
Posted by: Diana Wilson
Total Entry: 712
Best In Show
- Judge: Robert Vandiver
- Breed: Greater Swiss Mountain Dog
- Name: GCH Derby's Toast With Gusto
Reserve Best In Show
- Judge: Robert Vandiver
- Breed: Shetland Sheepdog
- Name: CH Belmark Close Encounter
Junior Showmanship
- Judge: Robert Vandiver
- Entry: 19
- Class: Open Senior
- Name: Taylor Schwartz
- Breed: Doberman Pinscher
Best In Show: Nat'l Owner Handled Series
Not offered.
Reserve Junior Showmanship
- Judge: ---
- Entry: ---
- Class: ---
- Name: ---
- Breed: ---
Reserve Best In Show: Nat'l Owner Handled Series
- Judge: ---
- Entry: ---
- Breed: ---
- Name: ---
Sporting Group
- Judge: Dr Steve Keating
- Entry: 98
- Breed: Labrador Retriever
- Name: GCH Glacieridge Tabitha's Granite
- Breed: Welsh Springer Spaniel
- Name: GCH Trystyn Statesman Cactus Blue
- Breed: English Cocker Spaniel
- Name: GCH Dundee Dancin' In the Dark
- Breed: Irish Setter
- Name: CH Antares Hod Rod Lincoln
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Hound Group
- Judge: Dr. Robert A. Indeglia
- Entry: 79
- Breed: Whippet
- Name: GCH Starline's Jimmy Choo
- Breed: Saluki
- Name: GCHP Starlite's Made Of The Best Stuff On Earth JC RN BN
- Breed: Beagle (13" and under)
- Name: CH Torquay Midnight Victory
- Breed: Treeing Walker Coonhound
- Name: GCH Lost Heritage Cherry Crk Gone With The Wind
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Working Group
- Judge: Dr Steve Keating
- Entry: 137
- Breed: Greater Swiss Mountain Dog
- Name: GCH Derby's Toast With Gusto
- Breed: Standard Schnauzer
- Name: GCH Shalimar's Tribute To Gone With The Wind
- Breed: Newfoundland
- Name: GCH Kilyka's Three Sheets At Aegir CGC RN
- Breed: Kuvasz
- Name: GCHS Glacier Creek's Silver Bullet
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Terrier Group
- Judge: robert hutton
- Entry: 37
- Breed: Staffordshire Bull Terrier
- Name: GCH Cumhil Hell Raiser
- Breed: Norwich Terrier
- Name: CH Roserock's Atticus Finch
- Breed: Skye Terrier
- Name: GCH Solana Demolition Man
- Breed: Cairn Terrier
- Name: Stonehaven's Mark Harmon Of Foxhills
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Toy Group
- Judge: robert hutton
- Entry: 126
- Breed: Toy Manchester Terrier
- Name: GCHG Cottage Lake's Our Lady Of fatima
- Breed: Shih Tzu
- Name: Miralan's Star Struck
- Breed: Brussels Griffon
- Name: CH Fist Face A Penny For Your Thought
- Breed: Italian Greyhound
- Name: CH Piason;s Blue Calypso D'Lorac
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Non-Sporting Group
- Judge: Dr. Robert A. Indeglia
- Entry: 81
- Breed: Schipperke
- Name: GCHP Rivendel's Barefoot Bandit
- Breed: Keeshond
- Name: GCH Trumpet's No Questions Asked
- Breed: Finnish Spitz
- Name: GCHS Kunniakas Whizz Bang Whollop
- Breed: French Bulldog
- Name: CH Robobull Fire On The Nile
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Herding Group
- Judge: Merle Taylor
- Entry: 118
- Breed: Shetland Sheepdog
- Name: CH Belmark Close Encounter
- Breed: Polish Lowland Sheepdog
- Name: GCH Swan Crest The Power Of Love Eternal
- Breed: Australian Shepherd
- Name: CH Graffiti McMatt Shook Me @Lookouttrail
- Breed: Pembroke Welsh Corgi
- Name: Garvin's Side Tracker
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Best in Miscellaneous Class
- Judge: Merle Taylor
- Entry: 3
- Breed: Grand Basset Griffon Vendeen
- Name: Chablis Du Levant De La Vielle Marne
Unofficial results and subject to change
The following are tentative results sent in weekly from the AKC Field Reps. Only those shows attended by AKC Field Reps are listed and the results are posted as soon as possible after receipt. These results are unofficial and subject to change pending AKC confirmation.