Jaxon Kennel Club, Inc. Mason, MI 2024-03-31
Posted by: Sandra D'Andrea
Total Entry: 813
Best In Show
- Judge: Mr. Steve Hayden
- Breed: English Springer Spaniel
- Name: GCHG Telltale Bohemian Rhapsody
Reserve Best In Show
- Judge: Mr. Steve Hayden
- Breed: Russell Terrier
- Name: GCHG Monamour Beyond And Above
Junior Showmanship
- Judge: Ms. Nancy J. Gallant
- Entry: 16
- Class: Open Senior
- Name: Nora Coddington
- Breed: Australian Shepherd
Best In Show: Nat'l Owner Handled Series
- Judge: Mr. Richard Lashbrook
- Entry: 367
- Breed: Chow Chow
- Name: Rising Star Never Grow Up
Reserve Junior Showmanship
- Judge: Ms. Nancy J. Gallant
- Entry: 16
- Class: Open Senior
- Name: Anika Boeske
- Breed: Chesapeake Bay Retriever
Reserve Best In Show: Nat'l Owner Handled Series
- Judge: Mr. Richard Lashbrook
- Entry: 367
- Breed: Australian Shepherd
- Name: GCHP LK Michigan I'm Yours
Sporting Group
- Judge: Ms. Nancy J. Gallant
- Entry: 147
- Breed: English Springer Spaniel
- Name: GCHG Telltale Bohemian Rhapsody
- Breed: ASCOB Cocker Spaniel
- Name: GCHG Color Me Banker's Choice
- Breed: Vizsla
- Name: GCHS Starcastle N'Valiant Something Just Like This DCAT CGC TKN
- Breed: Barbet
- Name: GCH Anam Chara Flies Like An Eagle Swims Like A Duck
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Hound Group
- Judge: Mr. Charles L. Olvis
- Entry: 104
- Breed: Otterhound
- Name: GCH Dobhran's Alexa Play Some Music
- Breed: Portuguese Podengo Pequeno
- Name: GCHS Averson Rock N Roll
- Breed: Beagle (over 13")
- Name: CH Gwencalon's Marquis
- Breed: Borzoi
- Name: GCHB Majenkir Bookstor Straight From The Heart BCAT
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Working Group
- Judge: Mr. Charles L. Olvis
- Entry: 157
- Breed: Rottweiler
- Name: GCH Vom Hochfeld's Love On The Rocks For Apollonia BN RN RI CGC TKN
- Breed: Cane Corso
- Name: GCHP Adibeir Red Carpet Affair CGC
- Breed: Akita
- Name: CH Marqways Born Into Royalty
- Breed: Great Dane
- Name: GCH Creek Danes You Are The Potter I Am The Clay
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Terrier Group
- Judge: Ms. Elizabeth Muthard
- Entry: 43
- Breed: Russell Terrier
- Name: GCHG Monamour Beyond And Above
- Breed: Wire Fox Terrier
- Name: GCH Foxheart's I'M Not For Everyone
- Breed: Irish Terrier
- Name: GCHB Breezy's Sky Pilot
- Breed: American Hairless Terrier
- Name: CH Edelweiss For A Good Time Call
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Toy Group
- Judge: Mr. Eugene Blake
- Entry: 144
- Breed: Shih Tzu
- Name: GCHP Hallmark Jolei Out Of This World
- Breed: Pomeranian
- Name: Tauro Marino
- Breed: Silky Terrier
- Name: GCHB Tessier Wyntuk Red-E To Reign
- Breed: Miniature Pinscher
- Name: GCH Lil Barker's Eeevee Chloe
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Non-Sporting Group
- Judge: Ms. Elizabeth Muthard
- Entry: 77
- Breed: Bichon Frise
- Name: GCH Top Speed Neal
- Breed: French Bulldog
- Name: GCHB Goldshield's Marvelous Dream Of Mystik
- Breed: Coton de Tulear
- Name: GCHB Mi-Toi's Sir Elton By Kanto Cotons
- Breed: Chow Chow
- Name: Rising Star Never Grow Up
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Herding Group
- Judge: Mr. Richard Lashbrook
- Entry: 131
- Breed: Bouvier des Flandres
- Name: GCHS Quiche's Shadow Hunter CGC TKN
- Breed: German Shepherd Dog
- Name: GCHG Kaleef's Mischief Managed CGC
- Breed: Shetland Sheepdog
- Name: GCHS Kell Guess Who CGC TKN
- Breed: Old English Sheepdog
- Name: Lambluv's Dancing At Trafalgar Square
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Best in Miscellaneous Class
- Judge: ---
- Entry: ---
- Breed: ---
- Name: ---
Unofficial results and subject to change
The following are tentative results sent in weekly from the AKC Field Reps. Only those shows attended by AKC Field Reps are listed and the results are posted as soon as possible after receipt. These results are unofficial and subject to change pending AKC confirmation.