Tuscaloosa Kennel Club Columbiana, AL 2024-04-04
Posted by: Frank Murphy
Total Entry: 498
Best In Show
- Judge: Mr. Robert J Shreve
- Breed: Chinese Shar-Pei
- Name: GCHP Gumby's Hey Now you're An Allstar NWR
Reserve Best In Show
- Judge: Mr. Robert J Shreve
- Breed: Smooth Fox Terrier
- Name: GCHG Pinnacle Broxden Lickety Split
Junior Showmanship
- Judge: Ms. Cathy Molitaris
- Entry: 7
- Class: Master
- Name: Marilyn Dempsey
- Breed: Smooth Coat Chihuahua
Best In Show: Nat'l Owner Handled Series
- Judge: Mrs. Molly Martin
- Entry: 170
- Breed: Keeshond
- Name: CH Cedarhills-Shamrock Wheel Of Time At Daimler
Reserve Junior Showmanship
- Judge: Ms. Cathy Molitaris
- Entry: 7
- Class: Open Intermediate
- Name: Sacha Eckert
- Breed: Nederlandse Kooikerhondje
Reserve Best In Show: Nat'l Owner Handled Series
- Judge: Mrs. Molly Martin
- Entry: 170
- Breed: Basenji
- Name: GCHS Veramonte's True Grit FDC CAA DCAT RATO CGCA CGCU TKA
Sporting Group
- Judge: Mrs. Molly Martin
- Entry: 65
- Breed: Sussex Spaniel
- Name: GCHG Remedi's What Can Brown Do For You
- Breed: Bracco Italiano
- Name: GCHB Whiskey Hills Guns N' Four Roses
- Breed: Brittany
- Name: GCH Dogwood Hollow Breaking Point
- Breed: Golden Retriever
- Name: GCH Lakesyde Gingerrun's Captain Underpants UD
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Hound Group
- Judge: Mrs. Pamela B Peat
- Entry: 81
- Breed: Cirneco dell'Etna
- Name: GCHS Rockin Heart's Trickster At Highgard
- Breed: Beagle (over 13")
- Name: GCHB Kazuri N Van-Mar Trouble in Texas
- Breed: Whippet
- Name: GCH Shojins Tripetime Stuff That Dreams Are Made Of BCAT
- Breed: Rhodesian Ridgeback
- Name: GCHS Aegis Angel Unaware At Simbali
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Working Group
- Judge: Mrs. Beth Downey
- Entry: 68
- Breed: Boxer
- Name: GCHB Bar-K's Love As It Was
- Breed: Leonberger
- Name: GCH Masonhaus Gonna Go Huntin' Tonight BN RI CGC TKN
- Breed: Bullmastiff
- Name: GCHB Corral West Love Shack CGC
- Breed: Doberman Pinscher
- Name: CH Macaco's Phillmar V Notori MyMy Need We Say More
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Terrier Group
- Judge: Mrs. Pamela B Peat
- Entry: 25
- Breed: Smooth Fox Terrier
- Name: GCHG Pinnacle Broxden Lickety Split
- Breed: American Staffordshire Terrier
- Name: GCHB Celtic's 12 Gauge Pump -Benelli
- Breed: Cairn Terrier
- Name: GCHS Nicairn Saffron Hjo Got The Spirit
- Breed: Wire Fox Terrier
- Name: GCH Pathwire Duke Of Elmwood
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Toy Group
- Judge: Ms. Mary Jane Carberry
- Entry: 111
- Breed: Pomeranian
- Name: GCH Mountain Crest Unleash The Spirit
- Breed: Maltese
- Name: GCH Romantic Show Lou Lou II
- Breed: Russian Toy
- Name: Milyi Angel Naturalnyy Blondin
- Breed: Papillon
- Name: GCH Fenice Cheap Champagne
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Non-Sporting Group
- Judge: Mrs. Molly Martin
- Entry: 94
- Breed: Chinese Shar-Pei
- Name: GCHP Gumby's Hey Now you're An Allstar NWR
- Breed: Bulldog
- Name: Neverland's Don't Want To Discuss It
- Breed: Keeshond
- Name: CH Cedarhills-Shamrock Wheel Of Time At Daimler
- Breed: Bichon Frise
- Name: CH Risgae's Daphnie At Cascade Dale
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Herding Group
- Judge: Mrs Beth Downey
- Entry: 52
- Breed: German Shepherd Dog
- Name: CH God Bless America Of Hylowe Edan
- Breed: Miniature American Shepherd
- Name: GCH Tanasi's I'm Your Man With Flying M
- Breed: Old English Sheepdog
- Name: GCH Blue Denim's Starry Sapphire Night BCAT TKN
- Breed: Icelandic Sheepdog
- Name: GCH Vali's Frozen Assets In Pismo Beach
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Best in Miscellaneous Class
- Judge: Ms Cathy Molitaris
- Entry: 3
- Breed: Teddy Roosevelt Terrier
- Name: Fullmoon Elizabeth Taylor
Unofficial results and subject to change
The following are tentative results sent in weekly from the AKC Field Reps. Only those shows attended by AKC Field Reps are listed and the results are posted as soon as possible after receipt. These results are unofficial and subject to change pending AKC confirmation.