Birmingham Kennel Club, Inc. Columbiana, AL 2024-04-05
Posted by: Frank Murphy
Total Entry: 559
Best In Show
- Judge: Mrs. Beth Downey
- Breed: Boxer
- Name: GCHB Bar-K's Love As It Was
Reserve Best In Show
- Judge: Mrs. Beth Downey
- Breed: Chinese Shar-Pei
- Name: GCHP Gumby's Hey Now you're An Allstar NWR
Junior Showmanship
- Judge: Mr. Mikael L. Matteson
- Entry: 8
- Class: Master
- Name: Marilyn Dempsey
- Breed: Smooth Coat Chihuahua
Best In Show: Nat'l Owner Handled Series
- Judge: Ms. Mary Jane Carberry
- Entry: 188
- Breed: Nederlandse Kooikerhondje
- Name: GCHB Waterbound Making Waves RN BCAT CGC
Reserve Junior Showmanship
- Judge: Mr. Mikael L. Matteson
- Entry: 8
- Class: Open Senior
- Name: Zachary Silva
- Breed: Welsh Terrier
Reserve Best In Show: Nat'l Owner Handled Series
- Judge: Ms. Mary Jane Carberry
- Entry: 188
- Breed: Portuguese Water Dog
- Name: GCHG Allegiance How To Get Away With Murder At Lawless
Sporting Group
- Judge: Ms. JoAnn M. Buehler
- Entry: 77
- Breed: Weimaraner
- Name: GCH Ultima N Patriot It so Easy
- Breed: Lagotto Romagnolo
- Name: Infinti Pursuit Of Happiness
- Breed: Sussex Spaniel
- Name: GCHG Remedi's What Can Brown Do For You
- Breed: Golden Retriever
- Name: GCH Casey's Beelieve In Magic
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Hound Group
- Judge: Ms. JoAnn M. Buehler
- Entry: 85
- Breed: Ibizan Hound
- Name: GCH Dragorra's Carpin' All Those Diems TKN
- Breed: Beagle (over 13")
- Name: GCHB Kazuri N Van-Mar Trouble in Texas
- Breed: Redbone Coonhound
- Name: GCH Sidearm Easy Money 3
- Breed: Cirneco dell'Etna
- Name: GCHS Rockin Heart's Trickster At Highgard
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Working Group
- Judge: Mr. John Ramirez
- Entry: 79
- Breed: Boxer
- Name: GCHB Bar-K's Love As It Was
- Breed: Doberman Pinscher
- Name: GCHS Kalora's Drop A Bombshell Baby
- Breed: Standard Schnauzer
- Name: GCHS Steadfast's Son Of Liberty SWA FDC CGC TKA
- Breed: Neapolitan Mastiff
- Name: Centurian Mastini Oh Captain My Captian
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Terrier Group
- Judge: Ms. Mary Jane Carberry
- Entry: 23
- Breed: Smooth Fox Terrier
- Name: GCHG Pinnacle Broxden Lickety Split
- Breed: Australian Terrier
- Name: GCHG Samabel Hot Fudge Sundae
- Breed: Cairn Terrier
- Name: GCHS Nicairn Saffron Hjo Got The Spirit
- Breed: Irish Terrier
- Name: GCH Ceallach Ruby Red Fire
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Toy Group
- Judge: Mrs. Molly Martin
- Entry: 121
- Breed: Cavalier King Charles Spaniel
- Name: GCHS Sheeba Ladies Man
- Breed: Maltese
- Name: GCH Romantic Show Lou Lou II
- Breed: Pomeranian
- Name: GCH Mountain Crest Unleash The Spirit
- Breed: Italian Greyhound
- Name: GCHS Alura Darkest Dezire
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Non-Sporting Group
- Judge: Mrs. Pamela B Peat
- Entry: 115
- Breed: Chinese Shar-Pei
- Name: GCHP Gumby's Hey Now you're An Allstar NWR
- Breed: Keeshond
- Name: CH Cedarhills-Shamrock Wheel Of Time At Daimler
- Breed: Dalmatian
- Name: CH Estate's Hollytree Kimber Rose CGC
- Breed: Lhasa Apso
- Name: Xeralanes's Captain Caveman
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Herding Group
- Judge: Mr. James Albrecht
- Entry: 57
- Breed: Old English Sheepdog
- Name: GCH Blue Denim's Starry Sapphire Night BCAT TKN
- Breed: Australian Shepherd
- Name: CH Teyrnons Envy This
- Breed: Pembroke Welsh Corgi
- Name: Lin-Kel's Journey Of My Heart
- Breed: Miniature American Shepherd
- Name: GCH Tanasi's I'm Your Man With Flying M
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Best in Miscellaneous Class
- Judge: Mrs. Molly Martin
- Entry: 3
- Breed: Russian Tsvetnaya Bolonka
- Name: Showboat Take Your Whiskey Home
Unofficial results and subject to change
The following are tentative results sent in weekly from the AKC Field Reps. Only those shows attended by AKC Field Reps are listed and the results are posted as soon as possible after receipt. These results are unofficial and subject to change pending AKC confirmation.