Greater Orange Park Dog Club Elkton, FL 2024-04-06
Posted by: Mike Szabo
Total Entry: 724
Best In Show
- Judge: Mr. John P. Wade
- Breed: Great Pyrenees
- Name: GCHB Pyrless Pyramor Twice Upon A Time
Reserve Best In Show
- Judge: Mr. John P, Wade
- Breed: Chow Chow
- Name: GCHP Barbary's Reigning Royalty CGCA TKN
Junior Showmanship
- Judge: Ms. Lucinda Napoli
- Entry: 12
- Class: Open Senior
- Name: Zoe Keffer
- Breed: Rottweiler
Best In Show: Nat'l Owner Handled Series
- Judge: Mr. Philip Briasco
- Entry: 329
- Breed: Giant Schnauzer
- Name: GCHG Spicerack's Shotgun Rider CGCA TKN
Reserve Junior Showmanship
- Judge: Ms. Lucinda Napoli
- Entry: 11
- Class: Open Intermediate
- Name: Addison Lancaster
- Breed: Smooth Coat Chihuahua
Reserve Best In Show: Nat'l Owner Handled Series
- Judge: Mr. Philip Briasco
- Entry: 329
- Breed: Irish Wolfhound
- Name: GCHB Lindenhall Carnasserie Corista CGC
Sporting Group
- Judge: Mr. Nathaniel Horn
- Entry: 102
- Breed: Flat-Coated Retriever
- Name: GCH Timberblacs Sound Of Music
- Breed: Golden Retriever
- Name: GCHG Goldrox Take 'Em To The Train Station SDHF
- Breed: Labrador Retriever
- Name: GCHB Westlane's Lightning Crashes ATT CGC TKN
- Breed: German Wirehaired Pointer
- Name: GCHG RNR Impact N Heywire Walk On The Wilde Side
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Hound Group
- Judge: Mr. Jon R. Cole
- Entry: 94
- Breed: Whippet
- Name: GCH Karasar's Swansong
- Breed: Saluki
- Name: GCH DC Baha Bahrain Storm RN MC
- Breed: Rhodesian Ridgeback
- Name: CH Aariel's Mischievous Murphy CGC
- Breed: Irish Wolfhound
- Name: GCHB Lindenhall Carnasserie Corista CGC
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Working Group
- Judge: Mr. Kenneth A. Buxton
- Entry: 91
- Breed: Great Pyrenees
- Name: GCHB Pyrless Pyramor Twice Upon A Time
- Breed: Rottweiler
- Name: CH Ivoss N Marlo's BR Besame Mucho
- Breed: Great Dane
- Name: CH Oakhaven's Uss Danekraaft Phasers Set To Stun
- Breed: Bullmastiff
- Name: GCHG Ridgetop'N Marconian's Aventador
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Terrier Group
- Judge: Ms. Claudia J. Seaberg
- Entry: 89
- Breed: Airedale Terrier
- Name: GCH Spindletop's Courtesy Of The Red, White And Blue
- Breed: Glen of Imaal Terrier
- Name: CH Susamurun Gas Monkey Fast But Not Loud
- Breed: Border Terrier
- Name: GCHS Roschel Foxrun Thistle Do
- Breed: Russell Terrier
- Name: GCH Foxfield's Legacy
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Toy Group
- Judge: Mrs. Donna J. Buxton
- Entry: 105
- Breed: Chinese Crested
- Name: GCH Kaylen's Some Days You Gotta Dance
- Breed: Pug
- Name: GCHS Hyclass Whole Lotta Shakin' Goin' On FDC
- Breed: Affenpinscher
- Name: GCH Kellys Steeles The X Factor @ Bcf
- Breed: Havanese
- Name: CH Kolmar's Parti All The Time
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Non-Sporting Group
- Judge: Ms. Claudia J. Seaberg
- Entry: 85
- Breed: Chow Chow
- Name: GCHP Barbary's Reigning Royalty CGCA TKN
- Breed: Miniature Poodle
- Name: CH Karadale Encore
- Breed: French Bulldog
- Name: GCHS Elysium's Adventurous Rapscallion D'Assisi
- Breed: Boston Terrier
- Name: GCHB N Sassi Paws I Beg Your Parsley
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Herding Group
- Judge: Mr. Jon R. Cole
- Entry: 128
- Breed: German Shepherd Dog
- Name: GCHG Hammersmith Heathcliff Heathcliff CGCA TKN
- Breed: Miniature American Shepherd
- Name: GCHS Kidd's Sometimes It Be Like That
- Breed: Pyrenean Shepherd
- Name: GCHG La Brise Man O'War
- Breed: Belgian Sheepdog
- Name: GCHG Sans Brancos Karate Kid RN PT
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Best in Miscellaneous Class
- Judge: ---
- Entry: ---
- Breed: ---
- Name: ---
Unofficial results and subject to change
The following are tentative results sent in weekly from the AKC Field Reps. Only those shows attended by AKC Field Reps are listed and the results are posted as soon as possible after receipt. These results are unofficial and subject to change pending AKC confirmation.