Mason City Kennel Club Mason City, IA 2024-04-20
Posted by: Lynn Meyer
Total Entry: 732
Best In Show
- Judge: Mr. Dana P. Cline
- Breed: Boxer
- Name: GCHG Molyn's Jug Full Of Gin At DB's
Reserve Best In Show
- Judge: Mr. Dana P. Cline
- Breed: Labrador Retriever
- Name: GCHS Hoffmann's Chimichanga
Junior Showmanship
- Judge: Mr. Brian Meyer
- Entry: 35
- Class: Open Senior
- Name: Izabelle Burg
- Breed: Borzoi
Best In Show: Nat'l Owner Handled Series
- Judge: Mr. Wood Wornall
- Entry: 392
- Breed: Shetland Sheepdog
- Name: CH Blackmyst Master Detective
Reserve Junior Showmanship
- Judge: Mr. Brian Meyer
- Entry: 35
- Class: Master
- Name: Annaliese North
- Breed: Smooth Fox Terrier
Reserve Best In Show: Nat'l Owner Handled Series
- Judge: Mr. Wood Wornall
- Entry: 392
- Breed: Bulldog
- Name: GCHB Evergreen's I Have A Song To Sing
Sporting Group
- Judge: Mr. Wood Wornall
- Entry: 161
- Breed: Labrador Retriever
- Name: GCHS Hoffmann's Chimichanga
- Breed: Nova Scotia Duck Tolling Retriever
- Name: GCHB Manitou's Lakeridge Beau
- Breed: German Wirehaired Pointer
- Name: GCH Anvil's Double D Navy Seal
- Breed: English Setter
- Name: GCH Ciara N' Honeygait Naughty By Nature
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Hound Group
- Judge: Mr. Dana P. Cline
- Entry: 87
- Breed: Saluki
- Name: GCHS Omen-Sahara-Starlite Twiggy Running Thru The Roses BCAT
- Breed: Afghan Hound
- Name: GCH Countrywind's The Ice Cream Man
- Breed: Norwegian Elkhound
- Name: GCHS Aspen's Turn The Page
- Breed: Whippet
- Name: CH Aeolus 'N Kamada's Magic In The Air
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Working Group
- Judge: Mrs. Cindy Meyer
- Entry: 139
- Breed: Boxer
- Name: GCHG Molyn's Jug Full Of Gin At DB's
- Breed: Doberman Pinscher
- Name: GCHS Phillmar Like A Boss
- Breed: Siberian Husky
- Name: GCHG Highlander's Game Set Match At Fanta C FCAT2
- Breed: Portuguese Water Dog
- Name: GCHG Saltydawg The Court Jester BCAT CGC TKN
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Terrier Group
- Judge: Mr. Richard V. Miller
- Entry: 54
- Breed: Kerry Blue Terrier
- Name: GCH Sheep Creek Malbec
- Breed: Lakeland Terrier
- Name: CH Aspen Hill Let's Misbehave
- Breed: Border Terrier
- Name: GCHB McHills Boy George On The Passport
- Breed: Wire Fox Terrier
- Name: Random Rich Strike
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Toy Group
- Judge: Mrs. Donna Buxton
- Entry: 111
- Breed: Brussels Griffon
- Name: CH Sleepyhollow Wise Guy
- Breed: Havanese
- Name: CH Heartland's Lady Whistledown
- Breed: Pekingese
- Name: GCHG Sunrise Dragon Forse Of Nature
- Breed: Pomeranian
- Name: Gold Star's Lovely In Lace
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Non-Sporting Group
- Judge: Mr. Brian Meyer
- Entry: 58
- Breed: Chinese Shar-Pei
- Name: GCHP Gumby's Hey Now you're An Allstar NWR
- Breed: Bichon Frise
- Name: GCHB Bibelot Soltice's Take It To The Limit BCAT
- Breed: Dalmatian
- Name: GCH Cadence & Hisspot & North's Music Man
- Breed: Bulldog
- Name: GCHB Evergreen's I Have A Song To Sing
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Herding Group
- Judge: Mr. Kenneth A. Buxton
- Entry: 99
- Breed: Berger Picard
- Name: CH Eclipse Fancy Like That
- Breed: Pembroke Welsh Corgi
- Name: CH Sterling Shine On
- Breed: German Shepherd Dog
- Name: CH Kenlyn Marquis' Here Comes The Rain Again V R.O.
- Breed: Australian Shepherd
- Name: CH Northbeach's Last Crusade
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Best in Miscellaneous Class
- Judge: Mr. Richard V. Miller
- Entry: 1
- Breed: Danish-Swedish Farmdog
- Name: Swallowfield Bohemian Rhapsody
Unofficial results and subject to change
The following are tentative results sent in weekly from the AKC Field Reps. Only those shows attended by AKC Field Reps are listed and the results are posted as soon as possible after receipt. These results are unofficial and subject to change pending AKC confirmation.