First Company Governor's Foot Guard Athletic Association West Springfield, MA 2015-02-08
Posted by: Patricia Proctor
Total Entry: 1045
Best In Show
- Judge: Anthony DiNardo
- Breed: Golden Retriever
- Name: CH Nautilus Keystone
Reserve Best In Show
- Judge: Anthony DiNardo
- Breed: Dalmatian
- Name: GCH Erin's I'm Your Man
Junior Showmanship
- Judge: William G. Daugherty
- Entry: 16
- Class: Open Senior
- Name: Lena Groth
- Breed: Berger Picard
Best In Show: Nat'l Owner Handled Series
Not offered.
Reserve Junior Showmanship
- Judge: ---
- Entry: ---
- Class: ---
- Name: ---
- Breed: ---
Reserve Best In Show: Nat'l Owner Handled Series
- Judge: ---
- Entry: ---
- Breed: ---
- Name: ---
Sporting Group
- Judge: Sheila DiNardo
- Entry: 249
- Breed: Golden Retriever
- Name: CH Nautilus Keystone
- Breed: Irish Water Spaniel
- Name: GCH Poole's Ide Reversal Of Fortune
- Breed: English Setter
- Name: GCH Sleepy Hollow's Scarlett O Hara
- Breed: Black Cocker Spaniel
- Name: GCH Mar-K's Black Diamond
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Hound Group
- Judge: Ralph (Sonny) Ambrosio
- Entry: 104
- Breed: Whippet
- Name: GCH Sporting Fields Shameless
- Breed: Rhodesian Ridgeback
- Name: GCH Shabani's Johnnie Walker Blue
- Breed: Pharaoh Hound
- Name: GCH DC Hallam's Jake Of Arolet
- Breed: Afghan Hound
- Name: CH Kingsleah Blue Heart
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Working Group
- Judge: Mrs. Cathy H. Daugherty
- Entry: 197
- Breed: Boxer
- Name: GCHS Encore's Mimosa
- Breed: Doberman Pinscher
- Name: GCH Mistel's Can Can
- Breed: Great Dane
- Name: GCH Dulce Danebridge's Suit N Tie
- Breed: Siberian Husky
- Name: GCH Myla'N Twister's Rocksanne
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Terrier Group
- Judge: Fred G. Ferris
- Entry: 84
- Breed: Smooth Fox Terrier
- Name: GCH Absolutely Signature
- Breed: Scottish Terrier
- Name: CH Fireheart's Over The Rainbow
- Breed: American Staffordshire Terrier
- Name: GCH Vaca Valley's Bold Ruler For Fraja EC
- Breed: Bedlington Terrier
- Name: GCH Sandon N' Oakhill Jazzy's Top Secret
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Toy Group
- Judge:
- Entry: 131
- Breed: Havanese
- Name: GCH Fuzzy Farm Wait Wait Don't Tell Me
- Breed: Brussels Griffon
- Name: GCH Seagryphs Sleeping With The Anemone
- Breed: Cavalier King Charles Spaniel
- Name: GCH Piccadil's Twist And Shout CD BN RN RA RE
- Breed: Smooth Coat Chihuahua
- Name: GCH Cogie's Thundering Streak
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Non-Sporting Group
- Judge: Susan Carr
- Entry: 126
- Breed: Dalmatian
- Name: GCH Erin's I'm Your Man
- Breed: Chow Chow
- Name: GCH Chowlamar Rebelrun Mr. Kidd CGC
- Breed: Keeshond
- Name: CH Masada's Spinnakees War Admiral
- Breed: American Eskimo Dog
- Name: GCH Nuuktok's Atka Inukshuk
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Herding Group
- Judge: Ralph (Sonny) Ambrosio
- Entry: 101
- Breed: Bearded Collie
- Name: GCH Classical's My Turn
- Breed: German Shepherd Dog
- Name: GCH Buona Fortuna Baccio V Cativo
- Breed: Cardigan Welsh Corgi
- Name: GCH Blackdales Larkspur
- Breed: Puli
- Name: GCHB Fuzzy Farm If Not Now, When?
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Best in Miscellaneous Class
- Judge: Ralph (Sonny) Ambrosio
- Entry: 3
- Breed: Miniature American Shepherd
- Name: Linderlands Mar-A-Lago's Admiral
Unofficial results and subject to change
The following are tentative results sent in weekly from the AKC Field Reps. Only those shows attended by AKC Field Reps are listed and the results are posted as soon as possible after receipt. These results are unofficial and subject to change pending AKC confirmation.