Merrimack Valley Kennel Club, Inc. Springfield, MA 2015-01-04
Posted by: -
Total Entry: 1012
Best In Show
- Judge: Robert J. Caswell
- Breed: Samoyed
- Name: CH Pebblesrun Play It again Ham
Reserve Best In Show
- Judge: Robert J. Caswell
- Breed: Scottish Terrier
- Name: CH Fireheart's Over The Rainbow
Junior Showmanship
- Judge: Dr. Robert I. Sprtizer
- Entry: 24
- Class: Open Senior
- Name: Jessica Braatz
- Breed: English Setter
Best In Show: Nat'l Owner Handled Series
Not offered.
Reserve Junior Showmanship
- Judge: ---
- Entry: ---
- Class: ---
- Name: ---
- Breed: ---
Reserve Best In Show: Nat'l Owner Handled Series
- Judge: ---
- Entry: ---
- Breed: ---
- Name: ---
Sporting Group
- Judge: Mrs. Beth G Speich
- Entry: 271
- Breed: German Shorthaired Pointer
- Name: GCHP CRK On The Double
- Breed: Sussex Spaniel
- Name: GCH Kamand Tangled Up In Blue
- Breed: Black Cocker Spaniel
- Name: GCH PBJ's Black Superlative
- Breed: Chesapeake Bay Retriever
- Name: GCH Chesabar Cricket's Key To Heaven's Reflection CD BN RE JH
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Hound Group
- Judge: Dr. Ronald I. Spritzer
- Entry: 85
- Breed: Petit Basset Griffon Vendeen
- Name: GCHG Lacey's Deck Plate Leader
- Breed: Beagle (over 13")
- Name: GCHP Windstar's Magnum Opus
- Breed: Rhodesian Ridgeback
- Name: GCH Spring Valley's JoJo
- Breed: Longhaired Dachshund
- Name: GCH Stonybrook's Phinito
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Working Group
- Judge: Dr. Elliot L. More
- Entry: 201
- Breed: Samoyed
- Name: CH Pebblesrun Play It again Ham
- Breed: Portuguese Water Dog
- Name: GCH Dandelion's Maxwell's Silver Hammer RN
- Breed: Siberian Husky
- Name: GCH Takora's Cookie Cutter
- Breed: Newfoundland
- Name: GCH Cypress Bay's Big Sur
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Terrier Group
- Judge: Mr. Jon R Cole
- Entry: 77
- Breed: Scottish Terrier
- Name: CH Fireheart's Over The Rainbow
- Breed: Smooth Fox Terrier
- Name: CH Lil'Itch Pretty Woman At Foxwatch
- Breed: Staffordshire Bull Terrier
- Name: Sheaman's Keep Calm & Irish On
- Breed: Kerry Blue Terrier
- Name: GCHB Cheron's Dirty Water
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Toy Group
- Judge: Mr. Jon R Cole
- Entry: 129
- Breed: Havanese
- Name: GCH SurLuv Lickin Larrgo De Grace
- Breed: Pug
- Name: GCH San Remo's Valentino
- Breed: Papillon
- Name: Brookfield's Can't Stop Me Now
- Breed: English Toy Spaniel (Blenheim & Prince)
- Name: GCH Sanchi Pleasant Surprise
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Non-Sporting Group
- Judge: Robert E. Hall
- Entry: 101
- Breed: French Bulldog
- Name: GCHP Iacta Alea Est De La Bete
- Breed: Boston Terrier
- Name: GCH Windemeres Mystify
- Breed: Dalmatian
- Name: GCH Riverside N Onsengeltje Baker's Secret CGCA
- Breed: Lowchen
- Name: CH Madriglace Gingery Jet Setter
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Herding Group
- Judge: Mr. Jon R Cole
- Entry: 126
- Breed: Bearded Collie
- Name: GCH Classical's My Turn
- Breed: Pembroke Welsh Corgi
- Name: GCHP Cityside Splitting The Defense
- Breed: Briard
- Name: GCH Celebra's Good Tim Was Had By All
- Breed: Spanish Water Dog
- Name: Casa De Ranchos Mona CM4
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Best in Miscellaneous Class
- Judge: Don R. Duerksen
- Entry: ---
- Breed: ---
- Name: ---
Unofficial results and subject to change
The following are tentative results sent in weekly from the AKC Field Reps. Only those shows attended by AKC Field Reps are listed and the results are posted as soon as possible after receipt. These results are unofficial and subject to change pending AKC confirmation.