Sammamish Kennel Club Puyallup, WA 2015-01-10
Posted by: Bryan Martin
Total Entry: 2114
Best In Show
- Judge: Denise Cornelssen
- Breed: Akita
- Name: GCH Sondaisa Fyre When Ready CD
Reserve Best In Show
- Judge: Denise Cornelssen
- Breed: Toy Poodle
- Name: GCH North Well Vivian JP Rose Queen
Junior Showmanship
- Judge: Meghann Lord-Fenn
- Entry: 59
- Class: Open Intermediate
- Name: Abbie Marsh
- Breed: English Cocker Spaniel
Best In Show: Nat'l Owner Handled Series
Not offered.
Reserve Junior Showmanship
- Judge: ---
- Entry: ---
- Class: ---
- Name: ---
- Breed: ---
Reserve Best In Show: Nat'l Owner Handled Series
- Judge: ---
- Entry: ---
- Breed: ---
- Name: ---
Sporting Group
- Judge: Valerie Brown
- Entry: 496
- Breed: Weimaraner
- Name: GCH Diamond MK The Eagle Has Landed
- Breed: Golden Retriever
- Name: GCH Rush Hill's Drama'Geddon JH
- Breed: English Springer Spaniel
- Name: GCHP Foxboro N Shardust Authentic
- Breed: Clumber Spaniel
- Name: GCH Clussexx Over The Legal Limit
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Hound Group
- Judge: Dr. Dale D. Simmons
- Entry: 234
- Breed: Longhaired Dachshund
- Name: GCH Sleepy Hollow Carolina Special
- Breed: Rhodesian Ridgeback
- Name: GCHP Kimani's Indelible Impression JC
- Breed: Beagle (over 13")
- Name: Starbuck Torbay Scandal At Woodland West
- Breed: Irish Wolfhound
- Name: CH O'Quinn's Bowman Archer
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Working Group
- Judge: Mr. Albert P. Holabach
- Entry: 306
- Breed: Akita
- Name: GCH Sondaisa Fyre When Ready CD
- Breed: Newfoundland
- Name: GCH Seacrest's I'm Not What You Think
- Breed: Bernese Mountain Dog
- Name: GCH Villairns Tag You're It
- Breed: Alaskan Malamute
- Name: GCHS Kumata's Elevate Your Game
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Terrier Group
- Judge: John P. Wade
- Entry: 204
- Breed: Lakeland Terrier
- Name: GCH Snowtaires Next Generation
- Breed: Miniature Schnauzer
- Name: GCH Regency's Play For Keeps
- Breed: Scottish Terrier
- Name: GCH Dynasty's BR Donald Rockefeller
- Breed: Norfolk Terrier
- Name: GCH Max-Well's Cradle Robber
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Toy Group
- Judge: Collette Jaynes
- Entry: 235
- Breed: Toy Poodle
- Name: GCH North Well Vivian JP Rose Queen
- Breed: Affenpinscher
- Name: GCH Seamonkey's Bazinga
- Breed: Havanese
- Name: GCH Oeste's Stealing The Starlight
- Breed: Miniature Pinscher
- Name: GCH Wannabee M'Daddy's Hooked On Hooch
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Non-Sporting Group
- Judge: Carol Jean Nelson
- Entry: 232
- Breed: Shiba Inu
- Name: GCHS San Jo Jay-Z
- Breed: Tibetan Terrier
- Name: GCH Zoji-La Tiesun
- Breed: American Eskimo Dog
- Name: GCHG Eskyblue Fuji Ltd Dom Perignon
- Breed: Dalmatian
- Name: GCH Tramac Just Watch Me Shine
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Herding Group
- Judge: Dr Robert Brown
- Entry: 311
- Breed: Australian Cattle Dog
- Name: GCH Namaka's Waltzing Matilda
- Breed: Beauceron
- Name: GCH De Joie Du Chateau Rocher CA
- Breed: Belgian Tervuren
- Name: GCHP Sky Acres Maximum Altitude
- Breed: Pembroke Welsh Corgi
- Name: Amsburg's Own Thinking About U
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Best in Miscellaneous Class
- Judge:
- Entry: 7
- Breed: Lagotto Romagnolo
- Name: Panetonne Di Terra Incognita
Unofficial results and subject to change
The following are tentative results sent in weekly from the AKC Field Reps. Only those shows attended by AKC Field Reps are listed and the results are posted as soon as possible after receipt. These results are unofficial and subject to change pending AKC confirmation.