Mattoon Kennel Club, Inc. Decatur, IL 2015-04-26
Posted by: Mike Szabo
Total Entry: 488
Best In Show
- Judge: Ms. Mary Anne Brocious
- Breed: Old English Sheepdog
- Name: GCHP Lambluv's Sultry Sensation
Reserve Best In Show
- Judge: Ms. Mary Anne Brocious
- Breed: Beagle (13" and under)
- Name: CH Torquay Midnight Victory
Junior Showmanship
- Judge: Mr. Charles C Scott
- Entry: 3
- Class: Open Senior
- Name: Madison Thompson
- Breed: Golden Retriever
Best In Show: Nat'l Owner Handled Series
Not offered.
Reserve Junior Showmanship
- Judge: ---
- Entry: ---
- Class: ---
- Name: ---
- Breed: ---
Reserve Best In Show: Nat'l Owner Handled Series
- Judge: ---
- Entry: ---
- Breed: ---
- Name: ---
Sporting Group
- Judge: Mr. Roger R. Hartinger
- Entry: 70
- Breed: English Springer Spaniel
- Name: CH Telltale American Ride
- Breed: Nova Scotia Duck Tolling Retriever
- Name: GCH Water's Edge Mr. Majestyk
- Breed: Gordon Setter
- Name: CH Buteo-Purbeck Storm Chaser
- Breed: Pointer
- Name: GCH Edgehill's In Hot Pursuit
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Hound Group
- Judge: Mr. Roger R. Hartinger
- Entry: 41
- Breed: Beagle (13" and under)
- Name: CH Torquay Midnight Victory
- Breed: Saluki
- Name: GCH Baghdad A Missdemeanor
- Breed: Wirehaired Dachshund
- Name: GCHG Raydach's Wildcard Walt
- Breed: Afghan Hound
- Name: CH Foxrun Wynsyr Rumor Has It
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Working Group
- Judge: Mrs. Paula Hartinger
- Entry: 109
- Breed: Siberian Husky
- Name: GCH Highlander's Rumour Has It
- Breed: Giant Schnauzer
- Name: GCH Nightline Viking At Tanglewood
- Breed: Boxer
- Name: CH Inspiration's Breath Of Heaven
- Breed: Bernese Mountain Dog
- Name: GCH Powder Keg Farm's Addicted To Love
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Terrier Group
- Judge: Mr. Robert E Hutton
- Entry: 35
- Breed: Norwich Terrier
- Name: CH Roserock's Atticus Finch
- Breed: Russell Terrier
- Name: CH DBF Woodlawn Vase
- Breed: Soft Coated Wheaten Terrier
- Name: CH Byr Rose Phoenix Rising
- Breed: Smooth Fox Terrier
- Name: CH Torquay S Ravel
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Toy Group
- Judge: Mr. Charles C Scott
- Entry: 93
- Breed: Pug
- Name: CH Hill Country's Tag I'M It
- Breed: Toy Manchester Terrier
- Name: GCHG Cottage Lake's Our Lady Of fatima
- Breed: Chinese Crested
- Name: GCHP Egillo Z Teramonu
- Breed: Brussels Griffon
- Name: GCH Fist Face Reloaded
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Non-Sporting Group
- Judge: Mr. Robert E Hutton
- Entry: 69
- Breed: Finnish Spitz
- Name: GCHG Kunniakas Whizz Bang Wallop
- Breed: French Bulldog
- Name: CH Grandslam Miss Hepburn
- Breed: Lowchen
- Name: CH Willowcreek's Fat Bottom Girl
- Breed: Tibetan Terrier
- Name: CH Barnstorm Sim-Pa's Caught On the Fly By Dzine
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Herding Group
- Judge: Mrs. Paula Hartinger
- Entry: 65
- Breed: Old English Sheepdog
- Name: GCHP Lambluv's Sultry Sensation
- Breed: Australian Shepherd
- Name: GCH Wind Spirit Rods Amazing Grace
- Breed: Bouvier des Flandres
- Name: GCH Limerick's Rolling Stone
- Breed: Smooth Collie
- Name: GCH Chrysalis Formal Wear
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Best in Miscellaneous Class
- Judge: Mr. Roger R. Hartinger
- Entry: 2
- Breed: Miniature American Shepherd
- Name: FHF A Red Rivermist Flying Fury
Unofficial results and subject to change
The following are tentative results sent in weekly from the AKC Field Reps. Only those shows attended by AKC Field Reps are listed and the results are posted as soon as possible after receipt. These results are unofficial and subject to change pending AKC confirmation.