Michiana Kennel Club South Bend, IN 2015-07-18
Posted by: Mike Szabo
Total Entry: 878
Best In Show
- Judge: Mrs. Barbara Dempsey Alderman
- Breed: Dalmatian
- Name: GCH Merry Go Round Coach Master
Reserve Best In Show
- Judge: Mrs. Barbara Dempsey Alderman
- Breed: Welsh Terrier
- Name: Shaireab's Bayleigh Wolverine
Junior Showmanship
- Judge: Mr. Charles L Olvis
- Entry: 18
- Class: Open Senior
- Name: Moira A. McGroarty
- Breed: Australian Terrier
Best In Show: Nat'l Owner Handled Series
Not offered.
Reserve Junior Showmanship
- Judge: ---
- Entry: ---
- Class: ---
- Name: ---
- Breed: ---
Reserve Best In Show: Nat'l Owner Handled Series
- Judge: ---
- Entry: ---
- Breed: ---
- Name: ---
Sporting Group
- Judge: Mr. Charles E. Trotter
- Entry: 73
- Breed: English Setter
- Name: GCH Stargazer'n Wingfield Wait Wait Don't Tell
- Breed: Gordon Setter
- Name: CH Karrelene Gunnin' For Gatlin
- Breed: Weimaraner
- Name: GCH Camelots Stairway To Heaven II
- Breed: Brittany
- Name: GCH RiverMist Broxen Make Mynah Double JH
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Hound Group
- Judge: Mr. Charles L Olvis
- Entry: 103
- Breed: Smooth Dachshund
- Name: GCH Leoralee's Barstool Boogie MS
- Breed: Black and Tan Coonhound
- Name: GCH Cashlane-Santana As The Crow Flies
- Breed: Borzoi
- Name: GCH Laureate Higgs Boson
- Breed: American Foxhound
- Name: GCH Kiarry Deeprun At Last
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Working Group
- Judge: Mrs. Donna J. Buxton
- Entry: 184
- Breed: Newfoundland
- Name: GCH Darbydale's Don't Stop Believin' RN
- Breed: Boxer
- Name: GCH Rummer Run's Black Magic
- Breed: Great Pyrenees
- Name: GCHP Rivergroves Chateau De Castelnau
- Breed: Bullmastiff
- Name: CH Daneks Tribute To Leatherneck
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Terrier Group
- Judge: Mrs. Patricia V. Trotter
- Entry: 59
- Breed: Welsh Terrier
- Name: Shaireab's Bayleigh Wolverine
- Breed: Australian Terrier
- Name: GCHG Temora Say It With Bacon
- Breed: Russell Terrier
- Name: GCH Baylock Heart Of Fire
- Breed: Smooth Fox Terrier
- Name: GCHP Hampton Court Broxden What In Carnation
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Toy Group
- Judge: Ms. Elizabeth Muthard
- Entry: 194
- Breed: Pug
- Name: GCH Azalea'N Applewood's Take Me There
- Breed: Shih Tzu
- Name: GCH Hallmark Jolei Rocket Power
- Breed: Havanese
- Name: GCH Qbin's Strictly Confidential At Enginuity
- Breed: Pomeranian
- Name: GCH Char's Seattle Slew For Triple Crown
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Non-Sporting Group
- Judge: Mr. Kenneth A. Buxton
- Entry: 117
- Breed: Dalmatian
- Name: GCH Merry Go Round Coach Master
- Breed: Bichon Frise
- Name: GCH Barberry's Take A Chance On Me
- Breed: Chinese Shar-Pei
- Name: CH Nustar's Its A Wonderful Life Mingyu
- Breed: Standard Poodle
- Name: CH Litilann's Showdown
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Herding Group
- Judge: Mr. Kenneth A. Buxton
- Entry: 138
- Breed: Bouvier des Flandres
- Name: GCH Stonepillar's Steel Blu
- Breed: Australian Shepherd
- Name: CH Copperridge's Unforgettable
- Breed: Border Collie
- Name: CH Sporting Fields Robinson N Caruso
- Breed: Shetland Sheepdog
- Name: GCH Mystic Outspoken
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Best in Miscellaneous Class
- Judge: Mrs. Barbara Dempsey Alderman
- Entry: 1
- Breed: Pumi
- Name: Abiqua Lanyka
Unofficial results and subject to change
The following are tentative results sent in weekly from the AKC Field Reps. Only those shows attended by AKC Field Reps are listed and the results are posted as soon as possible after receipt. These results are unofficial and subject to change pending AKC confirmation.