Pioneer Valley Kennel Club, Inc. Greenfield, MA 2015-08-01
Posted by: Patricia Proctor
Total Entry: 473
Best In Show
- Judge: Mr. Edward W. Hall
- Breed: German Shorthaired Pointer
- Name: GCHP CRK On The Double
Reserve Best In Show
- Judge: Mr. Edward W. Hall
- Breed: Bearded Collie
- Name: GCH Classical's My Turn
Junior Showmanship
- Judge: Mrs. Virginia T Rowland
- Entry: 7
- Class: Novice Junior
- Name: Irie McIrvin
- Breed: Scottish Terrier
Best In Show: Nat'l Owner Handled Series
Not offered.
Reserve Junior Showmanship
- Judge: ---
- Entry: ---
- Class: ---
- Name: ---
- Breed: ---
Reserve Best In Show: Nat'l Owner Handled Series
- Judge: ---
- Entry: ---
- Breed: ---
- Name: ---
Sporting Group
- Judge: Mr. Mark E Threlfall
- Entry: 119
- Breed: German Shorthaired Pointer
- Name: GCHP CRK On The Double
- Breed: Gordon Setter
- Name: GCH Skara Braes I Was Worth The Wait
- Breed: Black Cocker Spaniel
- Name: GCH Mar-K's Black Diamond
- Breed: Vizsla
- Name: GCH Briar N Suzu Hey You! Get off Of My Cloud
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Hound Group
- Judge: Mr. P. Levi Marsman
- Entry: 81
- Breed: Saluki
- Name: GCH Takara The Time Is Now
- Breed: Petit Basset Griffon Vendeen
- Name: GCHG Lacey's Deck Plate Leader
- Breed: Greyhound
- Name: GCH Epic Knightly
- Breed: Irish Wolfhound
- Name: Star Dust's Diva
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Working Group
- Judge: Mr. P. Levi Marsman
- Entry: 82
- Breed: Doberman Pinscher
- Name: GCH Mistel's Can Can
- Breed: Boxer
- Name: CH Baycliff N Salgray's Star Factor
- Breed: Siberian Husky
- Name: GCH Myla's Jet Ski
- Breed: Bullmastiff
- Name: GCH Johari's He's All The Money On Wallstreet
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Terrier Group
- Judge: Mr. Charles J. Foley
- Entry: 46
- Breed: Australian Terrier
- Name: CH Aka Inu Jaskarin Circo Massimo
- Breed: Staffordshire Bull Terrier
- Name: CH Ciera Homebrewed Born Free
- Breed: Rat Terrier
- Name: GCH RNB Dos Defying Gravity
- Breed: Smooth Fox Terrier
- Name: Flair-Rill Voted In By Quissex
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Toy Group
- Judge: Mrs. Tammy K. Jackson
- Entry: 54
- Breed: Miniature Pinscher
- Name: CH Marlex Call Me La Lupe
- Breed: Pug
- Name: CH Foursquare The Student Prince
- Breed: English Toy Spaniel (Blenheim & Prince)
- Name: GCH Sanchi Pleasant Surprise
- Breed: Havanese
- Name: GCHG Fuzzy Farm Somebody To Love
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Non-Sporting Group
- Judge: Mr. Thomas E. Daniels
- Entry: 45
- Breed: Chow Chow
- Name: GCH Chowlamar Rebelrun Mr. Kidd CGC
- Breed: Keeshond
- Name: CH Masada's Spinnakees War Admiral
- Breed: Dalmatian
- Name: CH Erin's JJ's Royal Courtier
- Breed: Boston Terrier
- Name: GCH Tara's Something About Mary Of Delmist
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Herding Group
- Judge: Mr. P. Levi Marsman
- Entry: 45
- Breed: Bearded Collie
- Name: GCH Classical's My Turn
- Breed: German Shepherd Dog
- Name: CH Kysarah's Pot Of Gold
- Breed: Pembroke Welsh Corgi
- Name: GCHP Cityside Splitting The Defense
- Breed: Belgian Tervuren
- Name: CH Chateau Blanc Olivier
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Best in Miscellaneous Class
- Judge: ---
- Entry: ---
- Breed: ---
- Name: ---
Unofficial results and subject to change
The following are tentative results sent in weekly from the AKC Field Reps. Only those shows attended by AKC Field Reps are listed and the results are posted as soon as possible after receipt. These results are unofficial and subject to change pending AKC confirmation.