Bismarck Kennel Club Bismarck, ND 2015-08-01
Posted by: Diana Wilson
Total Entry: 384
Best In Show
- Judge: Mr. Wayne Morris Thompson
- Breed: Shih Tzu
- Name: GCH Hallmark Jolei Rocket Power
Reserve Best In Show
- Judge: Mr. Wayne Morris Thompson
- Breed: Australian Cattle Dog
- Name: GCH Coal Dust Love That Lady In Red CM
Junior Showmanship
Not offered.
Best In Show: Nat'l Owner Handled Series
- Judge: Mr. Wayne Morris Thompson
- Entry: 146
- Breed: Pug
- Name: GCH Kngz Barney Rubble At Pugapoohs
Reserve Junior Showmanship
- Judge: ---
- Entry: ---
- Class: ---
- Name: ---
- Breed: ---
Reserve Best In Show: Nat'l Owner Handled Series
- Judge: ---
- Entry: ---
- Breed: ---
- Name: ---
Sporting Group
- Judge: Mr. Jon R Cole
- Entry: 73
- Breed: Brittany
- Name: GCH Rainbow Splash's Ruggedly Handsome
- Breed: Irish Setter
- Name: GCH Tramore Notorious
- Breed: English Springer Spaniel
- Name: GCH Ocoee Away We Go
- Breed: German Shorthaired Pointer
- Name: GCH Ehrenvogel Achy Breaky Heart
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Hound Group
- Judge: Col. Joe B Purkhiser
- Entry: 36
- Breed: Harrier
- Name: GCH Pacific Happytail's Heartbreaker
- Breed: Petit Basset Griffon Vendeen
- Name: GCHP Iceage V. Tum-Tums Vriendjes
- Breed: Beagle (13" and under)
- Name: CH Perfect Companion Lintas
- Breed: Smooth Dachshund
- Name: GCH Bessdach's Jaguar Jubilee
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Working Group
- Judge: Mr. Joseph E. Gregory
- Entry: 68
- Breed: Great Pyrenees
- Name: GCHS Euzkalzale's Legacy Of Hope
- Breed: Alaskan Malamute
- Name: GCH Double T's Outer Limit
- Breed: Siberian Husky
- Name: CH Highlander's Touched By An Angel
- Breed: German Pinscher
- Name: GCH Daveren's Party Girl
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Terrier Group
- Judge: Mr. Jon R Cole
- Entry: 14
- Breed: Miniature Bull Terrier
- Name: GCH Imagineabulls First Edition
- Breed: Australian Terrier
- Name: GCHG Dunham Lake Unanimous Decision
- Breed: Miniature Schnauzer
- Name: T-Lan's Rainy Day Money For Abascus
- Breed: Smooth Fox Terrier
- Name: CH Broquel's Celtic Warrier
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Toy Group
- Judge: Mr. Joseph E. Gregory
- Entry: 84
- Breed: Shih Tzu
- Name: GCH Hallmark Jolei Rocket Power
- Breed: Smooth Coat Chihuahua
- Name: GCH Shorepointes Buddy Dazzler
- Breed: Japanese Chin
- Name: Chi's Denka No Masamune
- Breed: Cavalier King Charles Spaniel
- Name: GCH Miletree Joshua
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Non-Sporting Group
- Judge: Mr. Wayne Morris Thompson
- Entry: 27
- Breed: Dalmatian
- Name: GCH Spothaven Wake Up The Echoes
- Breed: Keeshond
- Name: GCH Trumpet's Good Times Roll
- Breed: Miniature Poodle
- Name: CH Rosebell Pzazz Perfectly Charming
- Breed: Bulldog
- Name: CH Hale's Angels Robert Francis Jr
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Herding Group
- Judge: Mrs. Murrel Purkhiser
- Entry: 43
- Breed: Australian Cattle Dog
- Name: GCH Coal Dust Love That Lady In Red CM
- Breed: Cardigan Welsh Corgi
- Name: GCH Kosmar Striking Back Of Bridgelady CGC
- Breed: Pyrenean Shepherd
- Name: GCH Jazz Debut De Reve
- Breed: Berger Picard
- Name: CH Eclipse Everlasting Love
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Best in Miscellaneous Class
- Judge: Mr. Wayne Morris Thompson
- Entry: 2
- Breed: Azawakh
- Name: Noblewinds Amrar
Unofficial results and subject to change
The following are tentative results sent in weekly from the AKC Field Reps. Only those shows attended by AKC Field Reps are listed and the results are posted as soon as possible after receipt. These results are unofficial and subject to change pending AKC confirmation.